https://telegram.me/empireoflies

از حمله به ایران اجتناب کنید/ تهدیدات ترامپ توخالی است+ویدئو

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغروزنامه آمریکایی نیویورک تایمز در گزارشی با عنوان از جنگ با ایران اجتناب کنید به مساله تحریم های اخیر آمریکا علیه ایران اشاره کرده و نوشت: باید این سوال را پرسید که آیا آمریکا نیازمند جنگ دیگری در خاورمیانه است و چرا باید کلمات و جملات تحریک کننده میان آمریکا و ایران رد و بدل شود.

این روزنامه آمریکایی افزود: علاوه بر تهدیدات اخیر ایران توسط ترامپ و همچنین فروش سلاح های گسترده به پادشاهان سنی عرب، این امر تنش میان آمریکا و ایران را افزایش داده است. باید مقامات آمریکایی دوباره آغاز جنگ عراق و افغانستان را به یاد آورند و مراقب باشند جنگ جدیدی را در منطقه آغاز نکنند.

این روزنامه نوشت: اقدامات ترامپ و کنگره مسیری را طی می کند که احتمال درگیری و افزایش تنش ها زیاد است و ترامپ برخلاف گزارش ها در مورد عملکرد ایران در زمینه انجام مفاد توافق هسته ای همچنان به دنبال افزایش تحریم ها است. باید در حالیکه ایران نیز روی خوش و اعتدال را نشان داده است، اشتباه بزرگی است که ترامپ از این فرصت استفاده نکند و با اعتدال گرایان ایران به توافق نرسد.

وب سایت شبکه سی ان ان نیز در گزارشی با عنوان “در مورد ایران، ترامپ با آتش بازی می کند” به مساله توافق هسته ای ایران پرداخت و نوشت: هر نود روز کاخ سفید باید در مورد تعهدات و پایبندی ایران به توافق برجام گزارش کاملی را به کنگره آمریکا ارائه کند.

این وب سایت افزود: به نظر می‌رسد ترامپ صبر خواهد کرد تا توافق هسته‌ای را در زمان دیگری پاره کند. روز دوشنبه سه مقام ارشد دولت ترامپ گفتند که ایران به تعهدات خود در قبال برجام عمل کرده است. دولت امریکا هر۹۰ روز یکبار درباره میزان تعهدات ایران به برجام باید به کنگره گزارش دهد. این بار باید پرسید چرا ترامپ برخلاف لفاظی ها خود علیه تهران، چرا اقدام جدی را انجام نداده و همچنین سیلی محکمی را به کره شمالی نمی زند.

در ادامه روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز به تغییرات موضع ترامپ پرداخت و نوشت: علیرغم لفاظی‌های سرسختانه ترامپ علیه ایران او اقدام فوری و عملی‌ای برای مقابله با اتهاماتی که علیه ایران مطح کرده، انجام نداده است. این در حالی بود که او در کارزار انتخاباتی خود توافق هسته‌ای را بدترین معامله تاریخ خوانده بود و خواستار لغو آن یا مذاکره مجدد بر سر آن شده بود. اکنون او زیر حرف‌هایش در دوران انتخابات زده است و گفته که ایران مفاد برجام را اجرا کرده است.

سی ان ان در ادامه به دیگر جبنه های اقدامات ترامپ پرداخت و نوشت: درست است که اوباما هدیه بزرگی را در قبال ایران به ترامپ داده است و تا حدی می توان نفس راحتی در مورد نحوه تعامل آمریکا با ایران داشت اما برخی از اقدامات ترامپ نیز چندان بدون هزینه نیست. ترامپ سعی دارد تا تهران را با تحریم های جدیدی روبرو کند و برنامه موشکی ایران را تحت فشار قرار دهد. از طرفی نیز باید گفت افزایش تحریم ها می تواند به مردم ایران فشار اورد و مردم ایران مقامات کشورشان را مجاب کنند تا توافق هسته ای را ایران پاره کرده و به سرعت بمب اتم تولید کنند.

این وب سایت افزود: در صورت اقدام جدی ترامپ و خروج آمریکا از توافق بین المللی هسته ای نتیجه آن می تواند فاجعه بار باشد. خروج آمریکا از توافق تغییرات آب و هوای پاریس برای آمریکا ضربه بزرگی بود و اکنون خروج آمریکا از توافق برجام نیز می تواند عواقب بدی را برای آمریکا در پی داشته باشد. مساله دیگر که اوضاع را برای ترامپ پیچیده کرده است، آتش بس سوریه در نهم ماه ژولای است. این توافق برای آتش بس موجب شد تا همچنان بشار اسد در سوریه در قدرت باقی بماند و این نیز به نفع حکومت ایران تمام شد.

نیویورک تایمز در ادامه مساله آتش بس سوریه پرداخت و افزود: نکته جالب آن است که بزرگترین منتقد این توافق، اصلی‌ترین دوست ترامپ است؛ نتانیاهو نخست‌وزیر اسرائیل. او پس از این توافق گفت که اسرائیل نگران رسیدن ایران به مرز سوریه با آن کشور است و در جریان حصول توافق منافع اسرائیل نادیده گرفته شده است. در مقابل اما نیروهای روسیه و ایران توافق را به نفع خود می‌دانند شرایط آتش‌بس تضمین می‌کند که ایران و حزب الله در جنوب سوریه بمانند و حضورشان دائمی شود. این در حالیست که اسرائیل در تلاش بوده تا از انتقال تسلیحات از سوی ایران به حزب الله خودداری کند. اسرائیل گفته اگر آتش‌بس مدنظر ترامپ اجازه دهد ایران نیروی لجستیک در مرز با اورشلیم داشته باشد این موضوع را تحمل نمی‌کند. این یک فرصت برای درگیری میان اسرائیل و ایران خواهد بود.

این روزنامه در پایان نوشت: حتی برخی از مشاوران منطقی رئیس جمهور بخصوص تیلسون در مورد عقب نشینی آمریکا از توافق هسته ای هشدارهای زیادی را داده است و این موضوع را عامل جدی برای به خطر افتادن رابطه مهم آمریکا با متحدان اروپایی برشمرده است. هیچ یک از تهدیدات و مقابله و همچنین ناملایمات واشنگتن با تهران موجب نخواهد شد که ایران کوتاه بیاید و فعالیت های خود در خاورمیانه و فراتر از آن را متوقف کند.

دانلود

شبکه سی ان ان هم با وزیر انرژی هسته ای دولت اوباما مصاحبه ای را انجام داد و وی مخالفت خود را با خروج از توافق هسته ای بیان داشت.

ارنست مونیز گفت: ما همیشه گفته‌ایم که این توافق برای از بین بردن تهدید ناشی از وجود تسلیحات هسته‌ای وضع شده است. این توافق در رسیدن به این هدف موفق بوده است. این توافق با قرار دادن ابزارهای راستی‌آزمایی و با حضور بازرسان بین المللی به اهداف استاندارد خود دست پیدا کرده است. ما از روز نخست اعلام کردیم که خواسته‌ایم این تهدید را از بین ببریم و آنگاه اعلام  کرده‌ایم که می خواهیم فشار را بر ایران حفظ و در رابطه با دیگر فعالیت‌های ایران افزایش دهیم.

وی همچنین افزود: باید بگویم که من از خروج از توافق هسته‌ای حمایت نمی‌کنم. خروج از این توافق تنها یک اقدام یک‌جانبه است و دیگر کشورها این کار را انجام نخواهند داد. تحریم‌هایی که ما پیش‌تر علیه ایران وضع کردیم به این خاطر موثر بودند که جامعه بین المللی با ما درباره آنها متحد و هم نظر بودند. اگر ما از توافق خارج شویم آنگاه شاهد اجماع جهانی دوباره ضد ایران نخواهیم بود و اگر ایران از توافق هسته‌ای خارج شود، آن گاه آنها بار دیگر با تحریم‌های بین المللی روبرو خواهند شد.

مونیز تاکید کرد: به صراحت بگویم که این به نفع همگان است که به توافق پایبند باشند اما ما باید با هم‌پیمانان و دوستان خود در منطقه خلیج(فارس) و اسرائیل و هم‌پیمانان خود در ناتو مسائل متعدد بزرگ دیگری را که داریم حل و فصل کنیم. بگذارید یادآوری کنم که توانایی ایرانی‌ها برای فعالیت‌های خود از لبنان تا یمن با محدودیت مالی مواجه نبوده‌اند. آنها حتی پیش از توافق هم در منطقه موثر بودند.

نکته مهم اینجاست که  تحلیل گران غربی و مقاله نویسان آمریکایی بر این باورند که ایران با ایستادگی توانسته است در سیاست های خود در منطقه پیروز شود و هرچند که ترامپ در کارزار انتخاباتی خود صحبت از پاره کرده برجام کرده است، اما خط و نشان های ایران و همچنین آزمایش های موشکی موجب شده است تا ترامپ فعلا دست به اقدام خطرناکی علیه ایران نزند. همچنین گفتنی است که آمریکا درصدد هیچگونه اقدام جنگی علیه ایران نیست زیرا خود مقامات اسبق آمریکایی مانند وزیر امور خارجه پیشین آمریکا بر این باورند که آمریکا وارد برخی از جنگ ها شده است که نه تنها منافعی برای آمریکا نداشته است بلکه آمریکا به خاطر هزینه بالای آن، به نوعی شکست بزرگی را متحمل شده است.
همچنین بعید است که آمریکا به طور کلی برنامه حمله نظامی به ایران را داشته باشد زیرا آمریکا خود برای حل بحران سوریه و شکست داعش در منطقه نیازمند همکاری های و تعامل با تهران است.
 
 
 
انتهای پیام/جام نیوز

امپراتوری دروغانتشار مطالب خبری و تحلیلی رسانه‌های داخلی و خارجی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر می‌شود.

روز دوشنبه سه مقام ارشد دولت ترامپ گفتند که ایران به تعهدات خود در قبال برجام عمل کرده است. دولت امریکا هر۹۰ روز یکبار درباره میزان تعهدات ایران به برجام باید به کنگره گزارش دهد.

بررسی کلی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید.
0
https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme