https://telegram.me/empireoflies
آنچه درباره نفوذ سیاسی جای تامل دارد، نحوه مبارزه با شیوه‌های مختلف آن است. مهم‌ترین نکته برای مقابله با نفوذ دشمن، داشتن اراده آهنین در دفاع از آرمان‌های انقلاب است.

«اردشیر جی»‌ها در خدمت نفوذ غرب

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغ: بیانات حضرت امام خامنه‌ای در میان فرماندهان بسیج در چهارم آذر سال گذشته از اهمیت بسیار زیادی برخوردار بود. بویژه آنکه این بیانات بخشی از راهبرد مقابله با نفوذ سیاسی را نیز ترسیم می‌کرد. اگرچه نفوذ، قدمتی به گستره تشکیل اجتماعات بشری دارد اما طبیعی است عمق و گستره نفوذ سیاسی دشمنان از جامعه‌ای به جامعه دیگر متفاوت است. همچنان که برای غرب نفوذ در یک کشور مرتجع اما دوست منطقه به مراتب کم‌اهمیت‌تر از نفوذ در ایران اسلامی، به مثابه مخالف سلطه جهانی و نظم برآمده از آن است. رهبر حکیم انقلاب در دیدار فرماندهان بسیج، ۲ نوع نفوذ سیاسی را از یکدیگر تفکیک کردند؛ یکی «نفوذ فردی» و دیگر «نفوذ جریانی». ایشان به عنوان مثال، از نفوذ یک افسر انگلیسی در بیت یکی از مراجع مهم عراق سخن به میان آوردند. متاسفانه این شکل از نفوذ در جوامع اسلامی همیشه وجود داشته است و حتی گاهی این عناصر خودفروخته داخلی بوده‌اند که نقش نفوذی و عامل بیگانه را بازی کرده‌اند. در تاریخ معاصر ایران نیز می‌توان از افرادی که عمر خود را در خدمت حکومت‌های بیگانه گذر‌اندند، نام برد. نمونه مشهور در این زمینه، پدر و پسری به نام‌های «اردشیر جی» و «شاپور ریپورتر» هستند. اگرچه نقش این پدر و پسر در تاریخ معاصر ایران همچنان پررمز و راز است اما باید گفت ۲ کودتایی که در ایران رقم خورده، نام این ۲ جاسوس را با خود به همراه دارد. اردشیر جی در کنار شخصیت‌هایی چون ژنرال «آیرونساید» نقش مهمی در فراهم کردن کودتای ۳ اسفند ۱۲۹۹ ایفا کرد. او از مدت‌ها قبل بخش مهمی از فعالیت‌های اطلاعاتی و جاسوسی را در ایران برعهده داشت. او اگرچه ایرانی‌الاصل بود اما همه عمرش در خدمت منافع دولت بریتانیا گذشت.

وی در خاطرات خود نقل می‌کند که چگونه «رضاخان» را انتخاب و او را برای ماموریت مهمی که دولت انگلیس بر عهده او نهاده بود آماده می‌کرد. نکته آنکه همین کودتا، آثار سیاسی – اجتماعی بسیار وسیعی بر مردم و جامعه ایران نهاد. آنگونه که از خاطرات اردشیر جی پیداست، بخشی از بدبینی رضاخان نسبت به روحانیت ناشی از تصویری است که این جاسوس انگلیسی برای رضاخان ترسیم می‌کند. جالب اینکه بعدها همین منصب به شکل موروثی به پسر وی یعنی شاپور ریپورتر رسید. وی توانست در مقام جاسوسی جا پای پدر بگذارد و رئیس سازمان اطلاعاتی بریتانیا در ایران شود. او همچون پدر در یکی دیگر از کودتاهای موفق تاریخ معاصر ایران وفاداری خود به انگلیسی‌ها و خیانت خود به این مرز و بوم را به اثبات رساند.(۱)  این نکته‌ای حائز اهمیت است که هر دو کودتای موفق در تاریخ معاصر ایران با دخالت مستقیم خارجی‌ها و عوامل آنها در ایران انجام شد. نفوذ شاپور از جاسوسی فراتر می‌رفت. وی همچون پدرش تا اواخر عمرش با نام‌های مستعار به تالیف آثاری پرداخت که تاریخ معاصر ایران را تحریف می‌کرد.(۲)

همه آنچه درباره آثار مخرب نفوذ فردی گفته شد، در مقابل آثار بنیان‌کن نفوذ جریانی، «ناچیز» است زیرا نفوذ جریانی از عمق و گستره بیشتری برخوردار است. به اعتقاد رهبر معظم انقلاب «نفوذ جریانی، یعنی شبکه‌سازی در داخل ملت…» و به ۲ وسیله ممکن می‌شود: «یکی پول، یکی هم جاذبه‌های جنسی. افراد را جذب کنند… یک هدف جعلی و دروغین مطرح کنند و افراد موثر را، افرادی که می‌توانند در جامعه اثرگذار باشند، بکشانند به آن سمت مورد نظر خودشان. آن سمت مورد نظر چیست؟ آن عبارت است از «تغییر باورها»، «تغییر آرمان‌ها»، «تغییر نگاه‌ها»، «تغییر سبک زندگی»؛ کاری کنند این شخصی که مورد نفوذ قرار گرفته است… همان چیزی را فکر کند که آن آمریکایی فکر می‌کند…»(۳)

درباره نفوذ جریانی هم نمونه زیاد است. بارها و بارها در اخبار رسانه‌های غربی از کمک‌های دولت‌های آمریکایی و اروپایی برای گسترش دموکراسی در ایران شنیده‌ایم. کمک‌هایی که دربردارنده بودجه‌های ده‌ها و صدها میلیون دلاری است اما نکته قابل ذکر اینکه کمتر درباره نحوه خرج‌کرد این پول‌ها اخباری منتشر می‌شود. قطعا بخش زیادی از این پول، به نام «دموکراسی» صرف منحرف کردن دولتمردان از آرمان‌های انقلاب اسلامی می‌شود. بیگانگان اینگونه با منحرف کردن دولتمردان، مردم را نیز نسبت به اهداف انقلابی و بومی، «مردد» می‌کنند. آنچه درباره نفوذ سیاسی جای تامل دارد، نحوه مبارزه با شیوه‌های مختلف آن است. مهم‌ترین نکته برای مقابله با نفوذ دشمن، داشتن اراده آهنین در دفاع از آرمان‌های انقلاب است. اگر دشمن بتواند دل‌ها و قلب‌های مردم و مسؤولان را در هم بشکند و عزم و اراده دفاع از ولایت فقیه، جمهوری اسلامی، حضرت امام، رهبر بزرگوار انقلاب و خودِ انقلاب را با نام دموکراسی‌خواهی و تحقق حقوق بشر در ایران منحرف کند، از انقلاب اسلامی جز نامی در تاریخ چیزی نمی‌ماند.
———————————-
پی‌نوشت‌
۱- طبق برخی اسناد تاریخی، این پدر و پسر زردشتی تلاش‌های زیادی برای بهایی‌سازی زردشتیان ایران کردند. این نشان می‌دهد آنها حتی برای زردشتیت نیز اهمیتی قائل نبودند و آنچه برای آنها اولویت داشت، منافع دولت بریتانیا بود.

۲- از جمله این کتاب‌های جعلی می‌توان به «خاطرات ابوالقاسم لاهوتی» اشاره کرد. برخی معتقدند بخشی از رسالت نگارش کتاب‌های جعلی شاپور ریپورتر پس از انقلاب اسلامی و از بین رفتن نفوذ وی در ایران دنبال شد. گویا او تا پیش از مرگش [سال ۸۳] درصدد بود با نام مستعار و نشر کتب جعلی به دولت بریتانیا خدمت کند.

۳- بیانات حضرت امام خامنه‌ای در دیدار فرماندهان گردان‌های بسیج/ ۴ آذر ۹۴

انتهای پیام/وطن امروز

آنچه درباره نفوذ سیاسی جای تامل دارد، نحوه مبارزه با شیوه‌های مختلف آن است. مهم‌ترین نکته برای مقابله با نفوذ دشمن، داشتن اراده آهنین در دفاع از آرمان‌های انقلاب است.

بررسی کلی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید.
0
https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme