https://telegram.me/empireoflies

ارتباط‌های خارج از چارچوب شرع محصول شبکه‌های ماهواره‌ای

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغشیوه‌های شبکه‌های ماهواره‌ای را می‌توان به دو دسته تقسیم کرد. اول: شیوه‌های مستقیم و بدون پرده‌پوشی؛ دوم: شیوه‌های غیرمستقیم و فریب‌کارانه.

برخی از شبکه‌های ماهواره‌ای به صراحت و بدون هیچ تعارفی آنچه را که به دنبال آن هستند، تبلیغ می‌کنند. شبکه‌های مستهجن و پورنو (۱) از این دسته هستند؛ اما برخی از شبکه‌ها پیام خود را به صورت صریح و مستقیم به مخاطب منتقل نمی‌کنند؛ بلکه با شگردهای رسانه‌ای و روان‌شناسانه به گونه‌ای عمل می‌کنند که مخاطب را به همان سمت و سویی هدایت کنند که تعیین کرده‌اند. این‌ها می‌دانند که بسیاری از مخاطبان ایرانی به آداب ملی و مذهبی خود پای‌بند هستند.

این آداب با نمایش فیلم‌های مستهجن هیچ سنخیتی ندارد. حمله مستقیم به دین هم با وجود تعهدات دینی خانواده ایرانی محکوم به شکست است. از همین رو این شبکه‌ها از پخش صحنه‌های بسیار مستهجن پرهیز کرده و به صورت مستقیم از دین بدگویی نمی‌کنند؛ اما با شیوه‌های رندانه‌ای زهر خود را به پیکر خانواده وارد می‌کنند.

یکی از شیوه‌های این شبکه‌ها برای رسیدن به اهدافی که پیش از این بیان شد بدین شرح است:

نمایش مکرر نیمه عریانی و ارتباط‌هایی خارج از چارچوب شرع و در یک کلام، گناه

شبکه‌های ماهواره‌ای فارسی‌زبان با حساسیت‌های دینی و ملی ایرانیان آشنا هستند؛ از همین رو به صراحت و به طور مستقیم، عریانی را تبلیغ نمی‌کنند؛ اما نمایش مکرر زنان نیمه‌عریان، قبح بی‌حجابی را در نزد مخاطب فروریخته و او را در همان مسیری قرار می‌دهند که غرب می‌خواهد. نشانه موفقیت این شیوه را می‌توان در خانواده‌هایی که اهل دیدن این شبکه‌ها هستند به وضوح مشاهده کرد. کافی است نوع پوشش این خانواده‌ها را قبل از ارتباط با ماهواره و پس از آن مقایسه کنید. (۲)

بسیاری از این شبکه‌ها به جهت آشنایی با همین حساسیت‌ها در به نمایش گذاشتن صحنه‌های بسیار مستهجن احتیاط کرده و حتی یک بار هم‌چنین صحنه‌هایی را پخش نمی‌کنند؛ اما ارتباط میان زنان و مردان و دختران و پسران در سطوح دیگری که از نظر آنان قابل پخش است را به نمایش می‌گذارند.

در برخی از خانواده‌هایی که مشتری شبکه‌های ماهواره‌ای هستند، در ابتدا دیدن صحنه‌های نیمه‌عریان یک زن یا ارتباط دو جنس مخالف در جمع خانواده از قبح خاصی برخوردار بوده؛ اما پس از تکرار، این صحنه‌ها به ظاهر برای تمام اعضای خانواده عادی شده و دیگر کسی از دیگری به هنگام تماشای این صحنه‌ها خجالت نمی‌کشد.

یکی از اصلی‌ترین شعارهای نوشته و نانوشته غرب برای تسلط بر جوامع اسلامی این است: «ما دو سلاح در دست داریم: شراب و زن». در فیلم‌ها و سریال‌های این شبکه‌ها مِی‌خوارگی و مستی انسان به وفور نمایش داده می‌شود تا این عمل، جزئی از زندگی انسان معرفی و قبح آن ریخته شود.

زشت دانستن یک عمل در هر جامعه، سدی محکم در برابر ارتکاب آن در سطح جامعه است. هیچ قانونی نمی‌تواند به این اندازه در برابر یک عمل زشت، مانع ایجاد کند. وقتی هم که زشتی یک عمل از میان رفت، به این راحتی با قانون و بخش‌نامه نمی‌شود در برابر آن سدی ایجاد نمود.

پخش سریال‌های دنباله‌دار

یکی از اصلی‌ترین سیاست‌های شبکه‌های تلویزیونی برای جذب و حفظ مخاطب، پخش سریال‌های دنباله‌دار است. سریال دنباله‌دار به جهت هیجان و حالت تعلیقی (۳) که در متن داستان دارد، مخاطب را به دنبال خود می‌کشاند. مخطب همیشه در حالت انتظار مانده و دوست دارد بداند در قسمت بعد چه اتفاقی رخ می‌دهد؛ به همین دلیل هم حداقل تا قسمت پایانی سریال، مخاطب شبکه‌های می‌ماند که این سریال را پخش می‌کند؛ اما متولیان رسانه تنها به ایجاد هیجان در سریال، بسنده نمی‌کنند و دنیایی از پیام‌های ضد فرهنگی خودشان را در قالب این سریال‌ها به خورد مخاطب می‌دهند.

منبع: کتاب بشقاب‌های سفره پشت‌بام‌مان-خانواده و ماهواره-نوشته محسن عباسی ولدی

پی‌نوشت:

۱-Porno.

۲-برخی از خاطراتی که پیش از این آوردیم، این ادعا را به روشنی ثابت می‌کند.

۳-یکی از تفاوت‌های اصلی سریال با فیلم آن است که فیلم در یک قسمت به تمام ماجرا می‌پردازد و داستان در همان یک قسمت تمام می‌شود؛ اما سریال چندین قسمت دارد و معمولا در هر قسمتی، داستان در نقطه‌ای حساس به صورت معماگونه به پایان رسیده و مخاطب برای حل معمای داستان باید منتظر قسمت بعد بماند. این را حالت تعلیقی در سریال می‌گویند.

انتهای متن/

شیوه‌های شبکه‌های ماهواره‌ای را می‌توان به دو دسته تقسیم کرد. اول: شیوه‌های مستقیم و بدون پرده‌پوشی؛ دوم: شیوه‌های غیرمستقیم و فریب‌کارانه.

بررسی کلی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید.
0
https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme