https://telegram.me/empireoflies
پایگاه تحلیلی «نشنال اینترست» آمریکا در گزارشی به بررسی ابعاد حمله موشکی اخیر سپاه به مقر گروه‌های معارض کُرد پرداخت.

اذعان رسانه آمریکایی به توانمندی موشکی و اشراف اطلاعاتی سپاه

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغپایگاه آمریکایی “نشنال اینترست” در گزارشی با اشاره به انتقام اخیر سپاه از تروریست‌های حزب دموکراتیک کردستان نوشت: سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران هفته گذشته (هشتم سپتامبر|هفدهم شهریور) ۷ فروند موشک زمین به زمین را به سمت پایگاه گروه‌های معارض کرُد در شمال عراق شلیک کرد. این حمله، طبق فیلمی که سپاه با پهپادهای خود از آن تهیه کرده، دقت برنامه موشکی بالستیک ایران را نشان می‌دهد.

در ادامه این گزارش آمده است: سپاه این حمله را پس از ماه‌ها افزایش درگیری باگروه‌های معارض کُرد در مناطق غربی ایران انجام داد. حزب دموکرات کردستان ایران (حدکا) که در سال ۱۹۴۵ تاسیس شد و از ابتدای انقلاب اسلامی ایران با این کشور در حال منازعه است، در روز ۱۳ آگوست (۲۲ مرداد) اعلام کرد که ۱۲ نفر از نیروهای سپاه را کشته است و فیلم‌هایی از این حملات و حضور نیروهای خود در ایران را نیز در شبکه‌های اجتماعی به نمایش گذاشت. به طور همزمان، سایر گروه‌های معارض کُرد نیز حملاتی را در طول ماه‌‌های گذشته علیه نیروهای سپاه پاسداران ایران انجام دادند، از جمله پژاک وابسته به حزب کارگران کردستان (پ‌ک‌ک) که در ماه ژوئن ۷ مرزبان ایرانی را به قتل رساند.

نشنال اینترست در ادامه نوشته است: تشدید حملات گروه‌های معارض کُرد درست در زمانی صورت گرفت که آمریکا پس از خروج از برجام، تحریم‌های اقتصادی خود علیه ایران را اجرا کرد. در واقع، کُردهای معارض به دنبال این بودند تا از این فرصت برای ایجاد تغییر در ایران استفاده کنند. مصطفی هجری، سرکرده حزب دموکرات کردستان ایران در ماه ژوئن به واشنگتن سفر کرد و گفت امیدوار است که آمریکا و قدرتهای جهانی به این گروه در مقابله با ایران کمک کنند و از آن زمان تاکنون حزب دموکرات کردستان ایران کوشیده است [با حملات خود به مناطق مرزی ایران] نشان دهد که ارزش حمایت شدن را دارد.

اما ایران همزمان با ناآرامی‌های عراق و یک روز پس از تعرض به کنسولگری این کشور در بصره، با حمله به مقر گروه‌های معارض کُرد در شمال عراق، قدرت خود را به آنها نشان داد. ولی چرا سپاه این زمان را برای حمله به معارضان کُرد انتخاب کرد؟ به این خاطر که گروه‌های کُردِ مخالفِ ایران برای ده‌ها سال در شمال عراق پایگاه داشتند اما اکثر آنها از دهه ۹۰ میلادی در پی حملات توپخانه‌ای ایران، تجاوزات مرزی خود به این کشور را متوقف کرده بودند. ولی آنگونه که سپاه پاسداران از طریق تلویزیون دولتی ایران اعلام کرد، این گروه‌های تروریستی و مقامات اقلیم کردستان اخیرا هشدارهای جدی ایران را نادیده گرفته بودند. بنابراین، ایران تصمیم گرفت این پیغام را به اقلیم کردستان منتقل کند که اجازه دادن به گروه‌های معارض برای انجام عملیات در ایران می‌‌تواند منطقه نسبتاً باثبات و به لحاظ اقتصادی شکوفای کردستان را بی‌ثبات کند. ایران پیشتر نیز زمانی که قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس، در اکتبر ۲۰۱۷ به دولت فدرال عراق در بازپس‌گیری کنترل شهر نفت‌خیز کرکوک کمک کرد، نشان داده بود که می‌تواند در معادلات منطقه کردستان تاثیرگذار باشد.

در ادامه گزارش این پایگاه آمریکایی آمده است: سپاه پس از این حمله، تصاویری که توسط پهپاد ضبط کرده بود را پخش کرد که نشان می‌داد دفتر مرکزی حزب دموکرات کردستان (از انشعابات حزب دموکرات کردستان ایران) با موشک بالستیک کوتاه‌برد فاتح-۱۱۰ هدف قرار گرفته است. سپاه همچنین در بیانیه‌ای اعلام کرد که حمله موشکی آن به مقر گروه‌های معارض کُرد با همکاری نیروی هوافضا و یگان پهپادی نیروی زمینی انجام شده است.

نشنال اینترست در پایان با اذعان به توانمندی موشکی و اشراف اطلاعاتی سپاه می‌نویسد: استفاده از موشک فاتح-۱۱۰ طبق ویدئوهایی که سپاه از این حمله منتشر کرد، دقت مرگبار آن را نشان داد. ضمن آنکه حمله به هدفی در عمق ۶۰ مایلی خاک عراق از مکانی در نزدیکی تبریز به‌طوریکه مردم عادی از صحنه پرتاب موشک‌ها فیلم گرفته بودند، فراتر از آنچیزی بود که ایران قبلا نشان داده بود. این موشک‌ها برروی اتاقی فرود آمدند که یک نشستِ سطحِ بالا در داخل آن جریان داشت. از میان صدها اتاق موجود در پایگاه معارضان کُرد، سپاه با هدف قرار دادن همان اتاق خاصی که جلسه در آن در حال برگزاری بود، برای اولین بار توانمندی‌های ایران را از روی کاغذ به روی زمین منتقل کرد. علاوه براین، ایران با نمایش علنی قدرت موشکی خود این پیام را به واشنگتن ارسال کرد که هیچ فشاری را [با وجود اقدامات آمریکا] احساس نمی‌کند. این کشور همچنین با تشخیص دقیق مکان و زمان جلسه سران گروه‌های معارض کُرد، توانمندی اطلاعاتی خود را به رخ کشید و تلویحا به آمریکا پیغام داد پیش از هر تلاشی برای تشکیل یک دولت حامی خود در عراق، قدرت ایران را در نظر بگیرد.

انتهای پیام/باشگاه خبرنگاران

پایگاه تحلیلی «نشنال اینترست» آمریکا در گزارشی به بررسی ابعاد حمله موشکی اخیر سپاه به مقر گروه‌های معارض کُرد پرداخت.

بررسی کلی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید.
0
https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme