https://telegram.me/empireoflies

ادامه درخواست آمریکا از کشورهای دیگر برای مبارزه با داعش نشانه چیست؟

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغ: رئیس جمهور آمریکا در حالی که از افزایش نیروهای آمریکایی در عراق و سوریه خبر می دهد، که همچنان در مقابل داعش احساس عجز می کند.

اوباما در سفر اخیر به آلمان گفت:‌ «برای مبارزه با داعش به کشورهای بیشتری نیاز داریم و از تلاش‌های دیپلماتیک برای دستیابی به راهکاری برای حل بحران سوریه فروگذار نخواهیم کرد.»

وی مبارزه با داعش را بسیار دشوار توصیف کرد که نمی‌توان به تنهایی به آن اقدام کرد و گفت که باید همه تلاش خود را در این راستا به کار گرفت و ناتو و اتحادیه اروپا همچنان می‌توانند اقدامات بیشتری به ویژه در سوریه و عراق صورت دهند.

اوباما همچنین تاکید کرد برای حملات هوایی به گروه تروریستی داعش به کشورهای بیشتری نیاز است.

اما چرا آمریکا در مقابل داعش نمی تواند به تنهایی اقدام کند؟ ریشه این عجز در کجاست و این درخواست چه نشانه های دیگری دارد؟

الف: واقعیت این است که داعش اینک به بزرگترین گروه تروریستی دنیا تبدیل شده که علاوه بر فتح سرزمینی و تشکیل دولت و حاکمیت به ثروت و نیروی انسانی قابل توجهی هم دست یافته است. این در حالی است که در برخی از مناطق تصرف کرده داعش توانسته بخش هایی از مردم نیز با خود همراه کند. این ویژگی ها سبب شده که مبارزه با داعش برای هر کشور و ارتشی بسیار سخت باشد. آمریکایی ها که رهبری شورای ائتلاف مبارزه با داعش را برعهده دارند علاوه بر اینکه نیروهای نظامی و به خصوص هوایی زیادی، از تعداد قابل توجهی از کشورهای مختلف غربی و عربی را با خود همراه کرده اند و همچنین پول زیادی را نیز از کشورهای عربی برای مبارزه با داعش دریافت کرده اند، ولی همچنان خواهان کمک از کشورهای دیگر هستند.

احساس عجز آمریکا و متحدینش در برابر داعش بیش از پیش قدرت نظامی و مستشاری ایران و تدابیر فرماندهان نظامی کشورمان را در مبارزه با داعش به خوبی نشان می دهد. ائتلاف به اصطلاح بین المللی  در حالی در عرصه هوایی تحرکاتی داشته که ایرانی ها ماه هاست با هدایت و همکاری ارتش و نیروهای مردمی عراق و سوریه داعش را  در عرصه زمینی و تقابل رودرو زمین گیر کرده و حتی توانسته مناطق قابل توجهی را نیز از تصرف این تروریست ها خارج کنند.

ب: اعلام عجز رئیس جمهور آمریکا در برابر داعش و درخواست وی از کشورهای دیگر برای کمک به مبارزه با داعش البته ریشه در ضعف های دیگر این کشور دارد. رفتار مقامات آمریکایی نشان می دهد که عملا از افزایش هزینه های جنگ پرهیز دارند. شرایط اقتصادی آمریکا اجازه پول خرج کردن های بی حساب مانند گذشته به آنها را نمی دهد. ضعف اقتصادی آمریکا که این کشور را به مقروض ترین دولت در دنیا نشان داده، آمریکا را از حضور مستقیم و وسیع در جنگ های جدید به شدت منع می کند. ضمن اینکه نیروهای ارتش آمریکا پس از یک دهه از جنگ های عراق و افغانستان عملا برای جنگ وسیع و دراز مدت و عمیق دیگر آمادگی روحی کامل ندارد. آمار خودکشی در ارتش آمریکا آنقدر بالا است که شروع یک جنگ وسیع را برای تصمیم گیران و تصمیم سازان این کشور غیر مدبرانه نشان بدهد.

ج: آمریکا با دعوت از کشورهای دیگر ضمن اینکه به دنبال اجماع جهانی وسیع به رهبری خود هست، پیگیر ایجاد یک مشروعیت دوباره برای مبارزه با تروریسم است. آمریکایی ها به بهانه مبارزه با القاعده و حکومت صدام به افغانستان و عراق حمله کردند ولی در نهایت این گروه های افراطی و تروریست بود که در عراق و افغانستات تقویت شدند. اکثریت تحلیلگران معتقدند که داعش امروز محصول اقدامات نظامی آمریکا در افغانستان و عراق بوده است. به همین دلیل آمریکا با ایجاد اجماع سازی وسیع به دنبال ایجاد یک مشورعیت دوباره برای مبارزه با تروریسم و اعتبار از دست رفته در افکار عمومی هستند.

انتهای پیام/جهان نیوز

واقعیت این است که داعش اینک به بزرگترین گروه تروریستی دنیا تبدیل شده که علاوه بر فتح سرزمینی و تشکیل دولت و حاکمیت به ثروت و نیروی انسانی قابل توجهی هم دست یافته است.

بررسی کلی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید.
0
https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme