https://telegram.me/empireoflies

اختلاف‌افکنی؛ مخرج مشترکِ رسانه‌های اپوزیسیون و BBC

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغ: اگر بخواهیم تمام اخبار و تحلیل‌های رسانه‌های جریان اپوزیسیون را خوب بخوانیم مخرج مشترک اصلی همه آن‌ها یک مسئله است و آن “دوقطبی دولت و حکومت” است.

هرچند ممکن است گاهی ادبیات ساختاری بیان آن‌ها متفاوت باشد اما تقسیم‌بندی دوقطبی و ایجاد مواجهه رهبری و نهادهای زیرمجموعه‌ی ایشان و دولت با عناوین مختلف دائماً از سوی آن‌ها تکرار می‌شود.

مشخصاً بی‌بی‌سی به‌عنوان یک رسانه تراز غربی و باسابقه می‌تواند مورد مداقه قرار بگیرد. جمشید برزگر تحلیل گر بی بی سی بعد از انتخابات اخیر مجلس و خبرگان از دوقطبی موافقان دولت و مخالفان دولت سخن به میان آورد و صریحاً اعلام کرده که دیگر دوگانه اصلاح‌طلب و اصول‌گرا جایی در هندسه سیاسی ایران ندارد.

این نو تقسیم‌بندی کاملاً تازگی داشت. این‌که دولت یک‌طرف این ماجرا باشد و یک‌قطب فرض شود نشان مهمی دارد از این‌که می‌تواند سرمنشأ اختلافات یا حتی شکاف ساختاری نظام شود.

این تقسیم‌بندی حتی زمان احمدی‌نژاد هم به این شکل مطرح نمی‌شد. چه این‌که در آن زمان مخالفان دولت دهم را اصلاح‌طلبان و توسعه‌گرایان تشکیل می‌دادند ولی نباید فراموش کرد که حتی بدنه‌ای از اصول‌گرا مخالف دولت وقت بودند.

ترسیم هندسه سیاسی کشور به دو قطب “دولت” و “مخالفان دولت” کاملاً ساختارشکن است. حتی با فرض این‌که بپذیریم مجمع تشخیص مصلحت نظام که خودش حکومتی است و نه دولتی ولی با این تقسیم‌بندی جزو قطب دولت محسوب نمی‌شود.

این دوقطبی منشأ تبدیل اختلافات سیاسی به شکاف ساختاری است. زیرا هر اظهارنظری از سوی منتقدان دولت که در این هندسه به مخالفان دولت تکثیرشده‌اند تقابل و مواجهه با دولت تعبیر خواهد شد.

اظهارات صریح رهبری در سال نو در مشهد نیز چون از جنس “نقد” و “تذکر” نسبت به بی تعهدی طرف آمریکایی در قبال برجام بوده است از سوی رسانه‌های مخالف حکومت ایران و با فرمول جمشید برزگر تحلیل‌گر بی‌بی‌سی جزو مخالفان دولت تصور می‌شود.

در تازه‌ترین تحلیل روز شبکه بی‌بی‌سی به قلم  لطف‌الله قره‌چه‌داغی که او پژوهشگر معرفی کرده نیز دلایل آنچه او حملات لفظی آیت‌الله خامنه‌ای خوانده را در دو بُعد سیاست داخلی و خارجی بررسی کرده.

اصرار بر استفاده از عبارات تند علیه دولت در سخنرانی روز اول سال شاه‌کلید همه تحلیل‌های و خبرسازی‌های جریان ضدانقلاب شده است.

در بعد سیاست داخلی سه تحول در انتخابات اخیر  اول، رأی نیاوردن دو مهره متنفذ محافظه‌کار، یعنی محمد یزدی، رئیس قبلی مجلس خبرگان و محمدتقی مصباح یزدی، در انتخابات خبرگان، که آقای خامنه‌ای نبود آن‌ها را “خسارت” خواند. دوم، حذف کامل و شوک برانگیز کاندیداهای اصول‌گرا در انتخابات تهران. سوم، رأی بالای ٢ میلیون و ٣٠٠ هزاری آقای هاشمی رفسنجانی در انتخابات خبرگان در تهران و قرار گرفتن احمد جنتی، رئیس شورای نگهبان در رتبه آخر بنا بر مدعای بی‌بی‌سی رهبری را نگران کرده است.

تحلیل نگرانی‌های مذکور از یک‌جهت قابل‌بررسی‌اند که فقط یکی از آن‌ها که رأی نیاوردن آیات مصباح و یزدی به‌صراحت گفته‌شده است. در دو نگرانی فرضی بی‌بی‌سی نشانه‌ای ذکر نشده که رهبری نگران است. اگر نگرانی از تشکیل مجلس اصلاح‌طلب باعث نگرانی است که اولاً غالب راه‌یافتگان مجلس که اصول‌گرایند. در ثانی ما سابقه تشکیل یک مجلس یکدست اصلاح‌طلب را در تاریخ انقلاب اسلامی تجربه کرده‌ایم .

رأی آوری آقای هاشمی نیز مسبوق به سابقه بوده است و ایشان در انتخابات پیشین خبرگان همیشه جزو راه‌یافتگان به مجلس خبرگان بوده است.

علاوه بر موارد مذکور بی‌بی‌سی شکل‌گیری برجام را یک شکست برای رهبر جمهوری اسلامی فرض کرده است. حال‌آنکه تعبیر شکست برای برجام با فرض قبول آن اتفاقاً یک پیروزی راهبری برای آیت‌الله خامنه‌ای است تا ثابت کند که درزمانی که به مذاکرات خوش‌بین نبوده حرفش صحیح بوده. اما قبول آن مشروط بوده است و عدم لغوان می‌تواند یک پیام داشته باشد وآن همراهی با دولت است.

اما در بررسی دلایل نگرانی رهبری در بُعد سیاست خارجی حاکی از یک اعتراف است. بی‌بی‌سی می‌نویسد:

در بعد سیاست خارجی در این رابطه یک مسئله بیش از هر چیز می‌تواند انگیزه این حرکت باشد. اینکه به دنیای غرب به‌خصوص به آمریکا این پیام داده شود که در ایران کسی که حرف اول و آخر را می‌زند هنوز هم رهبر ایران است و لذا بیهوده روی اسب میانه‌روها شرط‌بندی نکنید.

واقعیت آن است که چه میانه‌روها باشند یا نباشند جه اصول‌گرایان باشند یا نباشند در ایران همیشه این‌گونه بوده است که رهبری حرف آخر را بزند.شکست این راهبرد از سوی دشمن با تقابل دولت و حکومت و نیز جایگزین کردن دولت به‌جای رهبری در عرصه تصمیم گیر نهایی فارغ از هرکسی که باشد یک نقشه راه است.

بی‌بی‌سی به‌صراحت فراتر از اختلاف که بر طبل شکاف می‌کوبد و می‌نویسد:

آمریکایی‌ها بسیار امیدوار بودند که با تحقق توافق هسته‌ای، میانه‌روها دست بالا را در ایران پیدا کنند. از یک نظر این محاسبات درست بود چراکه به سرانجام رسیدن توافق هسته‌ای توسط تیم روحانی بدون شک در بالا رفتن میزان محبوبیت این جناح مؤثر بود. نتایج انتخابات گواه این مدعاست. اما دقیقاً به همین دلیل آیت‌الله خامنه‌ای درصدد خنثی کردن این فضا با به حاشیه راندن آقایان هاشمی رفسنجانی و روحانی است.

نکته مهم مغفول اینجاست که حتی پذیرش مشروط برجام با نظر رهبری بوده است. انعطاف رهبر در قبال خواست دولت یک همراهی بوده است که اگر برجام حلال مشکلات مردم باشد مانعی برسرآن نباشد و اگر نباشد همه متوجه بشوند برجام نمی‌تواند حلال باشد و چاره کار اقتصاد مقاومتی است.

بی‌بی‌سی نمی‌تواند این مسئله را انکار کند و به همین دلیل صریحاً اعتراف می‌کند که در ایران چیزی تغییر نکرده است. “انقلابیون” هنوز دست بالا رادارند.

انتهای پیام/روباه نیوز

اگر بخواهیم تمام اخبار و تحلیل‌های رسانه‌های جریان اپوزیسیون را خوب بخوانیم مخرج مشترک اصلی همه آن‌ها یک مسئله است و آن “دوقطبی دولت و حکومت” است.

بررسی کلی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید.
0
https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme