https://telegram.me/empireoflies

اثرات مخرب ماهواره بر خانواده‌های ایرانی

اختصاصی: به گزارش «امپراتوری دروغ»، در روزها و ماههای اخیر بحث پیرامون شبکه‌های ماهواره‌ای خارج از کشور، آسیب‌های اجتماعی- فرهنگی آن برای جامعه و راهکارهای مقابله با تاثیرات مخرب آن، از مسائل مهم و اساسی مورد بحث در میان اندیشمندان، سیاسیون و به ویژه مجریان نهادهای دولتی ذیربط تبدیل شده است.

ابعاد و اثرات کوتاه مدت و دراز مدت ماهواره به عنوان یکی از فراگیرترین و موثرترین وسایل ارتباط جمعی، همیشه دارای اهمیت بوده، اما با گذشت زمان و تغییرات اساسی در شرایط اقتصادی، اجتماعی و سیاسی کشور و جهان، هرروز به این ضرورت افزوده می شود. اگر در گذشته فقط چند شبکه ماهواره ای فارسی زبان مانند بی بی سی یا صدای آمریکا با جهت گیری و اهداف سیاسی خاص و هدایت شده از سوی دولت های انگلیس و آمریکا وجود داشت؛ اما در چند سال اخیر شبکه های با اهداف کاملا متفاوت مانند من و تو۱ و۲، فارسی Farsi1،pmc و… به وجود آمده اند و در مدت زمان بسیار محدود مخاطبان بسیاری در بین مردم و به ویژه کانون‌های خانوادگی به خود اختصاص داده‌اند.

بنابراین جنگ نرم رسانه‌ای بر ضد جامعه ایرانی در ظاهر و محتوا فراگیرتر شده و ابعاد بسیار وسیعی پیدا کرده است. شبکه‌های کمتر سیاسی جدید بیشتر به مسائل فرهنگی و اجتماعی تکیه کرده و خانواده و روابط انسانی به عنوان بزرگترین سرمایه جامعه را هدف قرار داده‌اند. به عنوان مثال برخی از شبکه‌های ذکر شده با پخش فیلم و سریال های شبانه روزی اهدافی مانند ترویج خانواده های بی سامان و لجام گسیخته در مقابل ساختار سنتی خانواده، ترویج و عادی جلوه دادن خیانت زن به همسرر و البته شوهر به زن، بی‌اهمیت جلوه دادن احترام به والدین، عادی جلوه دادن رابطه جنسی دختر و پسر قبل از ازدواج تا حد باردار شدن دختر خانواده، هویت زدایی از مفهوم خانواده به عنوان کوچکترین واحد اجتماعی مستقل و مؤثر، عادی جلوه دادن سقط جنین برای دختران قبل از ازدواج به عنوان راه حلی طبیعی برای رفع دلهره های احتمالی در روابط جنسی دختر و پسر، تعصب زدایی از کانون خانواده و ترویج بی تفاوتی نسبت به حریم خانواده، ترویج مفهوم زندگی با دیگران به جای ازدواج ( جالب است بدانیم این مفهوم سالهاست در برخی تولیدات روتین تلویزیونی خودمان هم تبلیغ می شود)، ترویج فمینیسم و کم رنگ کردن نقش مرد در جامعه در حد کسی که تنها جهت رفع نیازهای جنسی زن خلق شده است!، مخدوش نمودن رابطه فرزندان پسر و دختر در خانواده، افزایش تأثیر پذیری جنسی و خشونت در جوانان و نوجوانان بخصوص از طریق پخش موزیک ویدئوهای خاص و پی‌ریزی و ایجاد آمادگی ذهنی تفکر شیطان پرستی در نوجوانان و جوانان

درمورد بحث ماهواره، چند سوال اساسی وجود دارد: شبکه‌های ماهواره‌ای فرصت هستند یا تهدید؟ بایستی از آنها استفاده کرد یا استفاده آز آنها غیر قانونی است و باید ممانعت به عمل آید؟ در عصر ارتباطات و دهکده جهانی بهترین روش مقابله و مواجهه با ماهواره و پیامدهای آن چیست؟

سوال و بحث اساسی این است که با وجود ممنوعیت قانونی وجود و استفاده از ماهواره در جامعه ایران، در حال حاضر شبکه های ماهواره‌ای حداقل در تهران و کلان شهرها، با استقبال  زیادی مواجه شده و استفاده از آن روز به روز بیشتر می‌شود. بطوریکه مسئولان و سازمانهای مسئول را به فکر چاره اندیشی برای حل مشکل انداخته است. مثبت یا منفی بودن اهداف و کارکردهای شبکه‌های ماهواره ای و بودن یا نبودن آنها خود موضوع مفصلی است اما در حال حاضر و در جامعه ایران براساس مصوبه مجلس شورای اسلامی در ۲۳ بهمن ماه ۱۳۷۳، ورود، تولید، نصب، نگهداری و استفاده از تجهیزات ماهواره‌ای ممنوع است.

اگر بپذیریم که ماهواره تهدیدی کاملا جدی و ابزارجدیدی است که دشمنان و استکبار جهانی با اهداف دقیق ، برنامه ریزی و هزینه های میلیونی، برای آسیب زدن بر بنیان های فرهنگی، سیاسی و اجتماعی جامعه ما طراحی کرده اند؛ بهترین راهکار و روش مقابله با آن کدام است. تاکنون راه حل عملی برای این معضل صورت نگرفته و در حد پیشنهاد راه هایی ارائه شده است .

در سال‌های گذشته و حتی در چند روز اخیر اخبار مختلفی از سوی نهاد های انتظامی و دیگر سازمان های ذیربط مبنی بر جمع آوری ماهواره ها مطرح شده است.به جز جمع آوری، وضع جرائم سنگین و مجازات های دیگر مهمترین پیشنهاد و تنها راهکار عملی شده به صورت ناقص و گهگاه در سالیان گذشته بوده است که به اعتقاد نگارنده این بدترین و ناکارامد ترین روش مواجهه با این پدیده است که به جز دامن زدن به نارضایتی بخشی از مردم وبدبین کردن آنها به نظام و ترغیب بیشتر جامعه به برنامه ها و شبکه های ماهواره ای کارکرد دیگری نخواهد داشت. این بدان معنا نیست که بحث آسیب شناسی ماهواره ، ابعاد و راهکارهای مقابله با آن را رها سازیم و بالعکس از ضرورت پرداختن علمی و غیر احساسی و کارشناسانه با این پدیده بسیار حساس و جدی حکایت دارد.

قبل از پرداختن به هر بحثی بایستی به این سوال پاسخ داد که چرا شبکه های ماهواره ای خارجی با چنین استقبالی مواجه شده اند و از سویی شبکه های ملی داخلی اینقدردر موضع انفعال و ضعف قرار گرفته اند. با تشکیل گرو ههای کارشناسی از رشته های علمی مرتبط با موضوع نقاط ضعف و قوت و ابعاد مختلف موضوع را بررسی و برای حل آن چاره اندیشی نماییم. چرا برنامه نود به عنوان یک برنامه ورزشی با زمان پخش در ساعت ۵/۱۱ بیش از۵ میلیون مخاطب دارد؟

پیشنهادات و راهکارهای عملی

۱- برنامه سازی می بایست بر اساس نیاز مخاطب جامعه باشد، در رسانه های معتبر دنیا قضاوت پیام بعهده مخاطب است، در حالیکه در رسانه ملی پیام به شدت سانسور شده است، با رفع این مساله در حد معقول مخاطبان افزایش پیدا خواهند کرد.

۲- بایستی مجوز فعالیت شبکه های خصوصی برای ایجاد رقابت و افزایش مخاطب صادر شود.

رقابت در عرصه رسانه باعث کشش و گرایش مخاطب به رسانه می شود، چنانچه صدا و سیما فرهنگ رسانه های برون مرزی را مغایر با اصول جامعه می داند باید به تولید فرهنگ در برنامه های خود بپردازد، طبیعتا زمانی که این تولید وجود ندارد تهاجم فرهنگ این رسانه ها روز به روز افزایش پیدا خواهد کرد .

بنابراین عواملی همچون، محیط بسته، رقابتی نبودن، عمل نکردن براساس نیاز مخاطب، دروازه بانی یک طرفه پیام، آزاد نگذاشتن ذهن مخاطب در انتخاب، قطره چکانی اطلاعات به مخاطب، باعث روی آوردن مخاطبان به سوی رسانه ها و شبکه های برون مرزی و عدم استقبال از شبکه های داخلی می شود.(مصاحبه با دکتر محمد احمدی استاد دانشگاه و کارشناس ارتباطات).

بدیهی است در مقابل هجوم فرهنگی باید مقابله فرهنگی صورت گیرد. برنامه سازان فرهنگی و هنری و سازمان هایی مانند صدا و سیما، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ، سازمان های تبلیغات اسلامی ، نظام آموزش و پرورش ، نظام آموزش عالی و دیگر ارگان های دولتی باید در بخش غنی سازی و سالم سازی فرهنگ سرمایه گذاری کنند .در مقابل تهاجم فرهنگی باید فعالیت ، برنامه سازی ،تفریحات سالم و امکانات کافی ایجاد شود . چرا که منع و مقابله تنها راه مقابله نیست.

نویسنده: محمد فلاح – کارشناس تربیت اسلامی

انتهای پیام/

https://telegram.me/empireoflies

۱۶ دیدگاه

 1. با سلام وعرض ادب
  باید به پیشنهادات این نکته را اضافه کرد که ۳- روشنگری برای مردم با بیان پشت پرده ها ،روشها ،آسیبها ،( ای کاش مثل اردو های جهادی که بسیار موفق بوده اند گروه هایی تربیت می شدند در پارکها و مجامع عمومی به نقد وبررسی شبکه های فارسی زبان می پرداختند )

 2. سلام تشکراز شما امروزه تنها ماهواره در شهرها رواج پیدا کرده بلکه درروستا کشورمان هم رخنه کرده وفرهنگ اصیل اسلامی رانشان گرفته است رواج مد پرستی تقلیدشان کورکورانه نابجا ازفرهنگ غرب نوعی بی عاطفی نسبت به مسائل جادارد دست اندازان کشورداری ای بجویند بی
  تفاوت نباشندتاجماه ای درشان ومنازل کشورپرافتخاروشهیدپرورمانداشته باشیم ویدیو خون شهدایمان نباشیم که رفتند تامل بمانیم باایمان

 3. به جز ایران در کدوم کشور ماهواره حرام است؟

  تازه اینترنتم حرامه

  بانکها بدون اینترنت چطور حساب کتاب کنند

  این ماهواره ها ،این اینترنت ها ،این انواع وسایل ارتباطات اینها دل را اقوا می کند،جذب می کند ،از راه به در میکند ،انگیزه های معنوی را در انسان سست می کند ،شهوت را در انسان بیدار می کند

 4. باسلام ای کاش فکری برای جلوگیری ازانتشارات ماهواره میشود. تاجماه کمترانحراف میدانند مسئولین امر چاره ای می اندیشیدند.

 5. ببینید شما درست میگید بیشتر کانال هاش فقط داره ذهن هارو مخرب میکنه ولی مثلا ما داریم و فقط برای استفاده مناسب میکنیم.و چون شادی زیادی نداریم از کانالهای موسیقیش هم استفاده میکنیم وگرنه برنامه ی درست هم داره که بیشتر سراغ بداش میرن

  • سلام دوست عزیز طبیعت ادمیان عوض شده میل به بدیها بیشتر دارند تا خوبیا وپاکیها <نمیشه به خاطر منافع حداقلی ءجامعه و خانواده رو به خطر انداخت

  • سلام .ماهواره هیچ جنبه مثبتی نداره خواهر من،اگه دقت کرده باشید درنشان دادن امیال جنسی حیوانات در شبکه های حیات وحش هم پرده ای وجود نداره ،حال اینکه خود حیوانات هم حیا دارن،اما اساس دستورالعمل مدیران ماهواره پرده دری تحت هرشرایطی است.درواقع شما با روشن کردن ماهواره ب صدای شیطان شنیدن لبیک میگید ،کافیه یخورده ب این فکر کنید ک همیشه از شور و هیجان جوانی برخوردار نیستی و زمانی هم مسن میشی، ……..حرف زیاده ،پیشنهاد میکنم ب سایت بیداری اندیشه و یا سایت استاد راعفی پور مراجعه کنید.

 6. باسلام ای کاش دست اندرکاران کشورمان چارهای برای این همه استفاده کنندگان ماهواره می کردند وبرای همه باور میشد که استعمار وکشورهای غربی دلسوز جوانان مانیستند ودرواقع

 7. باسلام اولا تشکرویزه دارم ازپرسنل زحمت کش پلیس اگاهی که با حاملان ومصرف کنندگان ماهواره برخورد قاطع وجدی میکنند دوما از تمام کسانی که ماهواره استفاده میکنند خواهش دارم ای سم خانمان سوز رو کنار بزارن وبه نظر من ماهواره درمنزل برای زن بع عنوان یک مردنامحرم وبرای مرد هم حکم زن نامحرم رو داره

 8. حضرت علی فرمود جعب جادوئی میاد که هم ازش ثواب میاد بیرون هم گناه از اون جا که ایرانی ها بی جنبن فقط گناه میکنن پارازیت های ماهواره انقدر خطر ناکه که میتونه روی بچه ادم که میخواد به دنیا بیاد تاثیر میذاره شماهم یه وقط فکر نکنین این همه فساد از پول حروم و وامای حروم و دزدای دولتیه نه همش از ماهوارست روزای فسادم که نزدیکه (تاسوعا عاشورا) به همت جون های شهوتی ایران این کشور فاسد توی این روزا در سدر جدول بازدید از سایت های فیلم های مستهجنه از این روزای فساد استفاده کنین دیگه خونه خالی گیرتون نمیاد

 9. جالب بود ولی مطالعه مطلب آشنایی با بخشی که فاقد بخشدار و روحانی است مرا متاسف کرد

 10. سلام چه خوب بود نیروهای نظامی کشور مجلس شورا اسلامی طرحی رابرای جمع کردن ماهواره از بستر جامعه وخانواده ها اجرا می کردن شما میبینید روز به روز کم نمی شود البته نباید نادیده گرفت اقدامات نیرو های نظامی راولی چه خوب می شد قاطع تر جلو گیری میشد تا جامعه اسلامی سالم داشته باشیم وفر هنگ اصیل ایرانی اسلامی را حفظ کنیم شما که مسول هستید اطلاع رسانی کنید.همه می دانند شبکه های ماهواره غیر از تخریب بستر خانواده چیز دیگری ندارد.یادمان باشد ما شهید در راه اسلام دادیم نباید خون انها رانادیده بگیریم.

 11. با سلام با اجازتون عکس اثرات مخرب ماهواره بر خانواده‌های ایرانی را تو وبلاگم کپی میکنم ممنون
  اللهم عجل لولیک الفرج

 12. سلام اثرات مخرب ماهواره کم بود تا اینکه وات وایبر لاین وبرنامه های مخرب دیگرهم نمودار شد بهتر نبود مااین نرم افزارهای مخرب رافیلتر می کردیم وبه جای آن نرم افزارهای ملی کشور خودمان را تولید می کردیم تا با فرهنگ ملی اسلامی خودمان سازگار باشد اینترنت ملی که واقعا نیاز اصلی کشور ما هست با خبر کردن خانواده ها از اثرات مخرب ماهواره که متا سفا نه ذاءقه مردم و خانوا ده ها را تغییر داده است .و رواج فر هنگ غرب در خانواده ها که با توجیج غیر منطقی سعی به اثر نگذاشتن آن دارند

 13. سلام هر وسیله آثار مثبت و منفی داره .ماشین هم با تصادف باعث مرگ انسانها می شه اما آیا می شه اون رو از زندگی مردم حذف کرد؟

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme