https://telegram.me/empireoflies

اتهام رئیس‌جمهور یمن: ایران از حوثی‌ها حمایت می‌کند

به گزارش «امپراتوری دروغ»، رئیس جمهور یمن، ایران را به حمایت از حوثی‌ها متهم کرد.

“عبدربه منصور هادی” رئیس جمهور یمن ضمن متهم کردن ایران به حمایت از حوثی ها گفت که از ایران می خواهم در تعامل با ملت یمن، به عقل و منطق روی آورد و با ملت یمن و نه بخشی، گروهی یا مذهب خاصی از این ملت تعامل کند.

رئیس جمهور یمن روز شنبه در دیدار با تعدادی از شماری از سران و شخصیت های اجتماعی و سیاسی این کشور این سخنان را مطرح کرد.

هادی منصور گفت: یمن از زمان های دور شاهد زندگی مسالمت آمیز همه مذاهب بوده و شاهد هیچ اختلافی نبود. بافت اجتماعی یمن در هم تنیده و به هم پیوسته است.

رئیس جمهور یمن همچنین حوثی های شیعه را به دریافت حمایت از چهار شبکه تلویزیونی ماهواره‌ای متهم کرد که از سوی ایران تامین مالی می شوند و از پایتخت لبنان برنامه پخش می کنند.

مقامات ایرانی هنوز به این سخنان رئیس جمهور یمن واکنش نشان نداده اند. مقامات ایرانی بارها هر گونه دخالت در امور داخلی یمن را تکذیب کرده است.

هادی منصور ادامه داد: برخی ها نمی خواهند صنعا، شهری امن، با ثبات و به دور از بحران باشد بلکه می‌خواهند پایتخت یمن هم به مانند دمشق، بغداد و لیبی شعله ور باشد.

وی افزود: ما در یمن همیشه دعوت به صلح می کنیم و برای صلح و ثبات و دور کردن اختلافات و جنگ و نابودی از کشورمان تلاش می کنیم. آسیب های مادی و بشری در طولانی مدت در سطوح مختلف معیشتی، فرهنگی و اجتماعی و زندگی مردم تاثیر منفی می گذارد. ما امروز امیدواریم شاهد برتری جویی از سوی هچ گروهی نباشیم که بخواهد به وسیله سلاح و گسترش هرج ومرج، ما را در کار انجام شده قرار دهد.

این نخستین حمله رئیس جمهور یمن به ایران از زمان آغاز بحران فعلی در این کشور میان دولت و حوثی‌هاست.

حوثی‌ها و هواداران آنها با برگزاری تجمع و اعتراضات گسترده در ورودی‌ها و مراکز مهم پایتخت یمن خواهان استعفای کابینه و لغو افزایش قیمت سوخت هستند.

تاکنون رایزنی ها و گفتگوها میان نمایندگان دولت و حوثی ها نیز بی نتیجه بوده است.

گروه حوثی که شیعیان زیدیه (۴ امامی) هستند در سال ۱۹۹۲ میلادی به دست حسین بدر الحوثی تاسیس شد. وی در نیمه سال ۲۰۰۴ توسط نیروهای نظامی دولتی کشته شد.

پس از آن، یمن شاهد ۶ جنگ داخلی میان گروه حوثی‌ها متمرکز در استان صعده در شمال و نیروهای دولتی شد و هزاران کشته و زخمی را از دو طرف بر جای گذاشت.

انتهای پیام/عصر ایران

https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme