https://telegram.me/empireoflies

اتاق های فکر لابی کننده جنگ در واشنگتن

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغ: گروهی متشکل از سناتورهای آمریکایی از هر دو حزب با تلاش برای سد کردن راه انجام یک معامله تسلیحاتی یک میلیارد و ۱۵۰ میلیون دلاری با عربستان سعودی، در حال به چالش کشیدن یکی از نیروهای کلیدی هستند که در شکل دهی به سیاست خارجی آمریکا نقشی اساسی دارد: صنایع تسلیحاتی. کارزار این سناتورها می تواند افشاگر نقش مهمی باشد که این صنعت در دامن زدن به بیم و  هراس ها از خطرات مختلف در سطح جهان ایفا می کند. آمریکاییان از کجا می دانند که عربستان سعودی کشوری صلح دوست است که همت خود را وقف مبارزه با تروریسم کرده است؟ به همین ترتیب است که ما می دانیم روسیه دشمنی عربده کش و در حال تاخت و تاز برای فتح قلمروهای جدید است: صنایع تسلیحاتی به ما چنین می گویند.

«انجمن صنایع هوایی» به تازگی اعلام کرده است که: «ما باید به اوج گیری تروریسم داعش، پیشروی تهاجم آمیز روسیه به سمت آستانه درهای ناتو، حرکات تحریک آمیز ایران و کره شمالی و قدرت گرفتن فزاینده چین واکنش نشان دهیم.»

 هرچند که اعلام هشدارهای این چنینی از دهان این صنایع به اندازه کافی افکار عمومی را شکل نمی دهد ولی این صنایع حمایت مالی «اتاق های فکری» را نیز بر عهده دارند که خود را متعهد به صدور هشدارهایی درباره افزایش خطرات در همه جای جهان می دانند. بسیاری از این اتاق های فکر توسط دیپلمات ها یا فرماندهان نظامی سابق اداره می شوند. هشدارهای مخوف آنها که با توجه به پرستیژ شخصی هشدار دهندگان و اسامی ظاهرا معصومانه اتاق های فکرشان به نظر واقع گرایانه می رسد، با هدف تشویق و ترغیب آمریکاییان و دولت های خارجی برای هزینه کردن میلیاردها میلیارد دیگر در زمینه خرید تسلیحات صورت می گیرد.

برای مثال «موسسه صلح ایالات متحده» با آن نام بی مسما و فریبنده اش توسط استفن هادلی یکی از مشاوران امنیت ملی پیشین اداره می شود که هر ساله صدها هزار دلار دیگر نیز از قبل  خدمات خود در هیئت مدیره ریتئون، که یک شرکت اسلحه سازی پیشروست به دست می آورد. یک اسلحه ساز دیگر یعنی لاکهید مارتین که به تازگی یک سیستم موشکی هوا به سطح به لهستان فروخته و در پی فروش سیستم های بیشتر به این کشور است، مبلغ یک میلیون دلار به این موسسه پرداخت کرده است. سرمایه گذاری خوبی است. موسسه صلح از کشورهای اروپایی می خواهد تا هزینه های نظامی شان را دوبرابر کنند و علاوه بر این ارسال تسلیحات بیشتر  به بشکه باروت اوکراین را توصیه می کند.

کمیته ایالات متحده در ناتو توسط مدیر اجرایی سابق لاکهید ایجاد شده و با موفقیت توانسته است برای گسترش اتحاد ناتو به پشت مرزهای روسیه فشار بیاورد. این امر تنش در اروپا را به شدت افزایش داد که سود چشمگیری را برای صنایع تسلیحاتی به دنبال داشته است.

یک اتاق فکر متنفذ دیگر یعنی «شورای آتلانتیک» توسط ریتئون و لاکهید ایجاد شده است. این اتاق فکر مقالاتی با عناوینی چون «چرا صلح با پوتین ناممکن است» تولید می کند و از ایالات متحده و کشورهای اروپایی می خواهد «متعهد به انجام هزینه های دفاعی بیشتر» شوند و برای رویارویی با یک «روسیه توسعه طلب» آماده باشند.

منتقدان هزینه های نظامی بی فایده به شدت پروژه یک تریلیون دلاری برای تولید یک جت جنگنده جدید یعنی اف-۳۵ را محکوم کرده و می گویند که در عصر جنگ های پهبادی، این جنگنده پیشاپیش منسوخ شده است. مدیر «موسسه لگزینگتون» در جواب گفته است که این حرف مزخرف است. او در مقاله ای که به تازگی منتشر شده اف -۳۵ را یک پلتفرم انقلابی با توانایی هایی نامیده که بسیار فراتر از قابلیت های تمام جنگنده های غربی موجود است.» آنچه در این میان ناگفته مانده این واقعیت است که موسسه لگزینگتون یک جبهه دیگر صنایع تسلیحاتی به شمار می آید که با مشارکت های مالی لاکهید-تولید کننده اف-۳۵- و بوئینگ، نورتروپ گرومن و دیگر پیمانکاران «دفاعی» اداره می شود.

اتاق‌های فکر واشنگتن تنها بخشی از شبکه ای محسوب می شوند که کار آن تبلیغ صنایع تسلیحاتی آمریکاست. حدود ۵۰ شرکتی که این صنعت را شکل می دهند، میلیون ها دلار پول را در قالب کمک به کارزارهای انتخاباتی نمایندگان کنگره سرازیر می کنند. همچنین اجرای قراردادهای خود را در سراسر کشور پخش می کنند تا افرادی که به کار گرفته می شوند، تا حد امکان از مناطق مختلف باشند و حوزه های انتخاباتی سناتورهای بیشتری را شامل شود. برای مثال قطعات اف-۳۵ در ۴۶ ایالت ساخته می شود. این ترفند در اطمینان خاطر دادن به اعضای کنگره شدیدا موثر بوده و آنها حمایت هایشان از پروژه های تسلیحاتی جدید را فارغ از اینکه درباره کارآمدی آنها چقدر فکر شده قویا ادامه داده اند.

این شورش کنگره علیه یک معامله تسلیحاتی جدید با عربستان سعودی امری خارق العاده و خلاف قاعده است. چهار سناتور- دو تا از هر دو حزب- قطعنامه ای را پیشنهاد داده اند که رای سنا درباره این قرارداد را اجباری می کند. شصت و چهار عضو مجلس نمایندگان نیز با امضای نامه ای هشدار می دهند که این معامله «اثرات عمیقا مشکل آفرینی را بر غیرنظامیان» در یمن خواهد داشت که عربستان سعودی در حال اجرای یک کارزار بمباران در آن کشور است.

سازمان ملل برآورد کرده است که بمباران های یمن توسط ائتلاف به رهبری عربستان سعودی دو برابر بیشتر از تمام تلفاتی که تمام طرف های  دیگر روی هم رفته وارد آورده اند، به مرگ غیرنظامیان انجامیده است. با این حال دولت اوباما در پی فروش ۱۵۳ تانک رزمی ساخته شده توسط جنرال دینامیکز که برخی از آنها در یمن به کار گرفته شده اند، بعلاوه مسلسل، خمپاره اندازه و تسلیحات دیگر به سعودی هاست.

اوباما از زمان ورود به کاخ سفید در سال ۲۰۰۹، ۴۲ معامله تسلیحاتی به ارزش بالغ بر ۱۱۵ میلیارد دلار با عربستان سعودی انجام داده است. از نظر برخی از اعضای کنگره این آخرین معامله یک نقطه گسست به حساب می آید. آنها از ارسال تسلیحاتی که برای نخستین بار در یمن به کار گرفته خواهد شد، اکراه دارند و معتقدند که این تسلیحات بعد به شیوه هایی دیگر در راستای منافع سعودی ها مورد استفاده قرار خواهند گرفت که الزاما با منافع آمریکا همخوانی ندارند. کریس مورفی سناتور دمکرات از کانکتیکات که از تهیه کنندگان قطعنامه مذکور برای متوقف کردن این معامله است می گوید: «بر روی هر غیرنظامی که جان خود را در یمن از دست داده اثر انگشت آمریکا دیده می شود.» راند پل سناتور جمهوریخواه از کنتاکی نیز این معامله را «دستورالعملی برای مصیبت و تشدید کننده مسابقه تسلیحاتی موجود در این منطقه» نامیده است.

تعجبی ندارد که صنایع تسلیحاتی تمام قدرت قابل توجه خود را علیه سنا بسیج کرده اند تا راه صدور این قطعنامه را سد کنند. یکی از حامیان این قطعنامه هفته گذشته گفته بود: «ما با جنرال دینامیک در حال جنگیم.» رای گیری به زودی صورت خواهد گرفت. سد کردن راه انجام این معامله تسلیحاتی، شورشی واقعی علیه یکی از ثروتمندترین لابی گران واشنگتن خواهد بود. چنین اقدامی در راهروهای قدرت در پنتاگون، صنایع جنگی و عربستان سعودی عرق سردی بر چهره ها خواهد نشاند.

نویسنده: استفن کینزر[۱]

ترجمه: محمود سبزواری

منبع:

http://www.bostonglobe.com/opinion/2016/09/14/frustrating-war-lobby/QfNg1ugyyEL4dMmkedzzDO/story.html

[۱]. Stephen Kinzerعضو ارشد موسسه امور بین المللی و عمومی واتسون در دانشگاه براون

انتهای پیام/فارس

اتاق های فکر واشنگتن تنها بخشی از شبکه ای محسوب می شوند که کار آن تبلیغ صنایع تسلیحاتی آمریکاست. حدود ۵۰ شرکتی که این صنعت را شکل می دهند، میلیون ها دلار پول را در قالب کمک به کارزارهای انتخاباتی نمایندگان کنگره سرازیر می کنند.

بررسی کلی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید.
0
https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme