https://telegram.me/empireoflies

ابهام درباره سرنوشت «بن‌سلمان» پس از تیراندازی «الخزامی»+اسناد

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغاز آن زمان تا کنون یعنی بیش از سه هفته است که گمانه‌زنی‌ها میان فعالان و شهروندان عربستانی درباره سرنوشت محمد بن سلمان ولیعهد سعودی به‌وجود آمده است.

مخالفان عربستانی تحلیل‌های مختلفی درباره حادثه شامگاه بیست و یکم آوریل ارائه کرده از جمله فرضیه تلاش برای ترور بن‌سلمان را مطرح کرده روایت رسمی حکومت سعودی درباره آن حادثه را مورد تردید قرار دادند.

آنچه سبب واکنش‌های گسترده در فضای مجازی و رسانه‌های رسمی عربی و غربی شد، ویدئویی بود که مخالفان در فضای مجازی منتشر کرده‌اند، در این ویدئو صدای تیراندازی ممتد به گوش می‌رسد. این ویدئو واکنش پلیس ریاض را به‌دنبال داشت، ویدئویی که گمانه‌زنی‌ها درباره بروز درگیری در اطراف کاخ پادشاهی را به‌وجود آورد.

پلیس ریاض مدعی شده بود که حادثه تیراندازی ناشی از ورود یک هواپیمای اسباب‌بازی کنترل از راه دور به حریم هوایی کاخ بوده است، اما فیلم‌هایی که معارضان در فضای مجازی قرار داده بودند نشان می‌داد تیراندازی شدید و شلیک ممتد گلوله حادثه فراتر از آن چیزی است که پلیس ریاض ادعا کرده است.

گمانه‌زنی و فرضیه‌های مختلفی از سوی مخالفان آل‌سعود درباره حادثه منطقه الخزامی مطرح شده از جمله برخی، احتمال تلاش برخی شاهزادگان برای کودتا علیه بن‌سلمان را مطرح کرده بودند.

برخی منابع دلیل تیراندازی را ورود پهپاد به حریم کاخ عنوان کرده و برخی از درگیری‌های مسلحانه در داخل کاخ سلطنتی و خبرهایی مبنی بر تلاش برای کودتای بن‌سلمان و سلمان بن عبدالعزیز سخن گفته‌ بودند. برخی از انتقال شاه و ولیعهد سعودی به پایگاه نظامی در اطراف ریاض که تحت حفاظت مستقیم نظامیان آمریکایی است،‌ خبر داده بودند.

حتی برخی رسانه‌ها از بسته شدن حریم هوایی ریاض به‌روی تمام پروازهای تجاری و نظامی و پرواز بالگردهای وابسته به گارد ویژه بن‌سلمان خبر داده‌ بودند. شبکه‌های العربیه سعودی و الجزیره قطر با تأخیر چندساعته از تیراندازی نیروهای امنیتی در محله الخزامی به‌سمت آنچه پهپاد تفریحی خوانده شده، خبر داده بودند. خبرگزاری غربی رویترز هم از قول مقام‌های سعودی اعلام کرده بود این پهپاد با تیراندازی نیروهای امنیتی سعودی ساقط شده است.

یک روز از شب پراضطراب در اطراف کاخ پادشاهی آل‌سعود در منطقه الخزامی ریاض نگذشت که رسانه‌های رسمی سعودی گزارش دادند سلمان بن عبدالعزیز و محمد بن سلمان از وزیر کشورشان از  عملکرد دستگاه‌های امنیتی سعودی تشکر کردند.

به گزارش این رسانه‌ها، بن‌سلمان عملکرد دستگاه امنیتی سعودی را متمایز و قابل توجه و موفقیت‌آمیز  توصیف کرده و از  نیروهای امنیتی خواسته است همچنان به تلاش‌های خود ادامه دهند.

قدردانی بن‌سلمان در پی شب پراضطرابی صورت گرفت که ساکنان ریاض پایتخت عربستان به‌سبب تیراندازی گسترده در نزدیکی کاخ سلطنتی در منطقه الخزامی سپری کردند.

این در حالی است که مجتهد فعال توئیتری مشهور سعودی تأکید کرده بود به‌خلاف ادعاهای رسمی، حادثه تیراندازی هیچ ارتباطی با پهپاد تفریحی نداشته است،‌ بلکه این حمله از طرف خودروهایی صورت گرفته است که تیربار سنگین حمل می‌کردند و به‌شکل بی‌هدف شلیک می‌کردند. تا کنون هیچ جزئیاتی درباره هویت مهاجمانی که ناپدید شدند و نیز هدف از این حمله و تلفات احتمالی، در دسترس نیست.

از سوی دیگر منابع وابسته به مخالفان آل‌سعود تأکید کرده بودند که بن‌سلمان ولیعهد سعودی در پی حادثه شنبه‌شب در حالتی از نگرانی شدید به‌سر می‌برد و از این می‌ترسد که مبادا شاخه محمد بن نایف پسرعموی برکنارشده‌اش از مقام ولیعهدی در نهایت او را سرنگون کند و به همین سبب اقداماتی از سوی بن‌سلمان علیه مخالفان در پی حادثه شنبه‌شب اتخاذ شده از جمله اینکه اعضای خاندان پادشاهی و مسئولان ارشد از سفر به خارج منع شده‌اند.

از شب پرابهام منطقه الخزامی ریاض، ۲۵ روز می‌گذرد، اما همچنان علت اصلی ظاهر نشدن بن‌سلمان در انظار عمومی معلوم نیست، حتی امروز رسانه‌های رسمی سعودی خبر نشست شورای وزیران سعودی را منتشر کردند که در این تصویر به‌وضوح مشخص است که بن‌سلمان در این نشست حضور ندارد تا بر ابهامات مربوط به سرنوشت ولیعهد سعودی افزوده شود.

با مراجعه به صفحه اول خبرگزاری رسمی عربستان که اخبار نشست‌ها و دیدارهای پادشاه و ولیعهد سعودی را منتشر می‌کنند، می‌بینیم که در صفحه مربوط به اخبار بن‌سلمان، آخرین خبر و عکسی که از وی وجود دارد مربوط به ۲۴ آوریل (یعنی سه روز پس از حادثه الخزامی) است و از آن تاریخ به بعد دیگر هیچ خبری از بن‌سلمان در صفحه رسمی وی در خبرگزاری رسمی سعودی منتشر نشده است تا بر ابهامات مربوط به سرنوشت وی بیفزاید.

در صفحه مربوط به جلسات شورای وزیران در خبرگزاری رسمی عربستان، آخرین عکسی که از بن‌سلمان منتشر شده است مربوط به ۲۴ آوریل (بیست روز پیش) است.

در صفحه ویژه اخبار بن‌سلمان آخرین دیداری که بن‌سلمان پیش از حادثه شامگاه بیست و یکم آوریل انجام داده و در این صفحه منتشر شده مربوط به دیدار وی با رئیس جمهوری جیبوتی است و بعد از این دیدار هم نشست شورای امور اقتصادی و توسعه در مورخه سه‌شنبه ۲۴ آوریل بوده است و پس از آن دیگر خبری درباره بن‌سلمان در صفحه رسمی‌اش در خبرگزاری دولتی عربستان منتشر نشده است.

در صفحه عکس خبرگزاری رسمی عربستان مربوط به تصاویر بن‌سلمان با عنوان «معرض صور ولی‌العهد» آخرین عکس مربوط به همان نشست شورای امور اقتصادی در ۲۴ آوریل یعنی ۲۰ روز پیش است (اولین عکس از سمت چپ در بخش مربوط به معرض صور ولی العهد).

انتهای پیام/تسنیم

امپراتوری دروغانتشار مطالب خبری و تحلیلی رسانه‌های داخلی و خارجی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر می‌شود.

شنبه اول اردیبهشت جاری برابر با بیست و یکم آوریل ۲۰۱۸ بود که فعالان فضای مجازی از جمله سعودی‌ها از وقوع حادثه تیراندازی در نزدیکی یکی از کاخ‌های پادشاهی آل‌سعود در منطقه الخزامی ریاض خبر داده بودند.

بررسی کلی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید.
0
https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme