https://telegram.me/empireoflies

ابرقدرت جدید خاورمیانه/ ایران، آمریکا و متحدانش را به چالش کشید

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغروزنامه کریستین ساینس مانیتور (csmonitor) با انتشار یادداشتی به بررسی افزایش قدرت و نفوذ ایران در خاورمیانه پرداخته است.

این روزنامه آمریکایی نوشتار خود را زیر عنوان “چگونه ایران _ابرقدرت جدید خاورمیانه_ درحال گسترش جای پای خود در سراسر منطقه است و این اتفاق به چه معناست؟” تنظیم و منتشر کرد.

کریستین ساینس مانیتور نوشت: ایران به نقاط عطفی از اهرم های فشار و نفوذ دست یافته که هر قدرتی در خاورمیانه را به چالش می کشد؛ قدرت هایی که در نیم قرن گذشته در این منطقه تاثیرگذار بوده اند.

هرچند محدودیت هایی نیز وجود دارند و مشخص نیست ایران تا چه حد بتواند قدرت خود را گسترش دهد اما رشد روزافزون توانایی های تهران، چالش های جدیدی را برای آمریکا، اسرائیل و عربستان سعودی ایجاد و سلطه پیشین آنان بر خاورمیانه را تضعیف کرده است.

در ادامه این مطلب می خوانیم: پیروزی که برای ایران در جریان نبرد علیه داعش در عراق، سوریه و دیگر مناطق به دست آمد، این کشور را به ابرقدرتی بی همتا در منطقه تبدیل کرده که ظرفیت های سخت افزاری و نرم افزاری بیشتری در اختیار دارد تا بتواند جریانات خاورمیانه را بیش از آنچه قبلا وجود داشت، شکل دهی کند.

امروز، ایران به پشتوانه مداخله نظامی در نبرد علیه داعش و تقویت متحدان خود در منطقه، به عنوان قدرت مسلط خاورمیانه سر برآورده است. این کشور، رهبری سال هال گذشته آمریکا در منطقه را تضعیف کرده و بارها و بارها بر رقیب اصلی خود در خاورمیانه یعنی عربستان سعودی پیشی گرفته است.

در بخش دیگری از این یادداشت به اقدامات اخیر سعودی ها از جمله “استعفای اجباری نخست وزیر لبنان” و “حمله نظامی فاجعه بار به یمن” انتقاد شده؛ اقداماتی که با شکست مواجه بوده و نتیجه دلخواه ریاض را به همراه نداشته است.

این روزنامه افزود: اسرائیل هم شاهد تهدید از سوی نیروهای طرفدار ایران است که در امتداد مرزهای آن قدرت گرفته اند. حزب الله که توسط ایران و درخلال تهاجم ۱۹۸۲ اسرائیلی ها به لبنان تشکیل شد، به عنوان مدلی از نیروهای جدید نیابتی تهران در منطقه عمل کرده و طی جنگ داخلی سوریه در نبردهای سخت تقویت شده است.

براساس این گزارش، «فواز جرجیس» تحلیلگر مسائل خاورمیانه در انگلیس می گوید: از لحاظ شرایط تاریخی، ایران تاکنون هرگز چنین وضعیت قدرتمندی نداشته است.

در پایان این نوشتار می خوانیم: اکنون استراتژی نیابتی ایران در افغانستان و سایر مناطق خاورمیانه، نفوذ بی سابقه ای به این کشور داده است. سوال اینجاست که آیا این نفوذ، موجب قدرت بیشتر خواهد شد یا مشکلات را افزایش می دهد؟

گفتنی است، آنچه تاکنون مشکلات خاورمیانه را افزایش داده حضور آمریکایی ها و اقدامات مخرب آنان با همدستی اسرائیل و عربستان بوده که هزینه های زیادی را بر مردم منطقه تحمیل کرده است. ناظران سیاسی با اشاره به تضعیف قدرت آمریکایی ها، نوید آینده ای بهتر برای خاورمیانه را می دهند.

 

انتهای پیام/جام نیوز

امپراتوری دروغانتشار مطالب خبری و تحلیلی رسانه‌های داخلی و خارجی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر می‌شود.

«رشد روزافزون توانایی های تهران، چالش های جدیدی را برای آمریکا، اسرائیل و عربستان سعودی ایجاد و سلطه پیشین آنان بر خاورمیانه را تضعیف کرده است».

بررسی کلی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید.
0
https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme