https://telegram.me/empireoflies

وقتی BBC اخلاقمدار می‌شود!

اختصاصی – به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغ: در تاریخ ۱۱ خرداد ماه امسال در برنامه «پرگار» تلویزیون «بی‌بی‌سی فارسی»، یکی از کارشناسان درباره «اکبر گنجی» از حامیان فتنه ۸۸ و اپوزسیون خارج‌نشین، سخنانی مطرح کرد که سبب اعتراض گنجی شد.

پس از این اتفاق، «صادق صبا» مدیر بهائی «بی‌بی‌سی فارسی» در مقام دلجویی با حضور در برنامه «دیدبان» به‌طور رسمی از «اکبر گنجی» عذرخواهی کرد و گفت: “من فکر کنم آقای گنجی حق دارد. در آن برنامه اشتباهی صورت گرفته، بینندگان ما می‌دانند ما دقت بسیار زیادی می‌کنیم که به کسی اتهام وارد نشود. به‌خصوص اگر آنکس در برنامه نباشد که از خودش دفاع بکند. اما متأسفانه این مطالب پخش شد بدون این که آقای گنجی آنجا حضور داشته باشد، و من از آقای گنجی به دلیل این که مطالبی علیه ایشان گفته شد و در آن برنامه حضور نداشت که از خودش دفاع بکند عذر می‌خواهم …”

صادق-صبا---فرناز-قاضی‌زاده

صادق صبا در برنامه دیدبان «بی‌بی‌سی فارسی»

پس از این، «داریوش سجادی» روزنامه‌نگار مقیم آمریکا، با ابراز تعجب از عملکرد یک بام و دو هوای «بی‌بی‌سی فارسی»، گفت سال گذشته در همین برنامه درخصوص فیلمی از «محمد نوری‌زاد» که مورد نقد قرار گرفته و مضمون فیلم در انتقاد و تهمت به «سردار محمدعلی جعفری» فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بود، میهمانان برنامه از انتقاد کردن به نوری‌زاد منع شدند، در صورتی که بدترین تهمت‌ها در این برنامه نثار سردار جعفری شد، بدون این که وی در آنجا حضور داشته باشد و بتواند از خود دفاع کند.

«داریوش سجادی» در صفحه فیسبوک خود نوشت:

“مرز ادب با تظاهر به ادب آنجاست که متظاهرین به ادب بدلیل عدم التفات قلبی و فقدان حظ واقعی از عمق و معرفت دریای اخلاق، رفتارشان یا اصرارشان به مبادی آدابی و اخلاقمندی از فرط تصنع چندش‌آور می‌شود. ماجرای عذرخواهی مدیریت تلویزیون فارسی BBC از اکبر گنجی مصداقی بارز از چنین تظاهر مصنوع و مذموم و مسبوق به سابقه‌ای است. علی‌الظاهر تا اینجای ماجرا رفتار BBC حاکی از تقید به اصول اخلاقی و رعایت پرنسیب‌های حرفه‌ای در صنعت ژورنالیسم است. اما آنچه که مانع از آن می‌شود تا این تشبه صوری به اخلاقیات به دل ننشیند؛ استاندارد دو گانه این مدعیان اخلاق در مواجهه با آنانی است که بنا به هر دلیلی مورد لطف و محبت و الفت اصحاب بی‌بی‌س‌‌اند و هم زمانی رنگ باختن همین تشبث اخلاقی مصنوع در مواجهه با آنانی که بنا به هر دلیلی مورد خشم و کینه و نفرت اصحاب این جعبه جادویند!

… تیر ماه سال گذشته بود که همین اصحاب نازک طبع و ملوث به BBC در برنامه «صفحه دو» در حالی که در مقام نقد فیلمی نامعتبر و پردازش شده توسط «محمد نوری‌زاد» از سخنرانی فرمانده سپاه پاسداران با حضور چند کارشناس بودند، وقتی یکی از مدعوین (علیرضا حقیقی) با نرمی معترض دیدبانی خودسرانه تهیه‌کننده فیلم مزبور (نوری‌زاد) شد بلافاصله مجری برنامه (پرپنچی) به میانه بحث آمد و از موضعی به‌ظاهر اخلاقی ضمن شماتت مدعی مشابه اظهارات امروز مدیریت فارسی بی‌بی‌سی، ابراز داشت: بدلیل آنکه آقای نوری‌زاد اکنون اینجا نیستند تا از خود دفاع کنند یا توضیح دهند اخلاقاً اجازه نداریم این ایراد را ادامه دهیم!

هر چند شخصاً و همان موقع و به سهم خود این ظاهرفروشی ناشیانه را به پیشانی آن زهدفروشان کوبیدم دال بر آنکه: چگونه است که طبع نازک اصحاب این جعبه جادو در نبود نوری‌زادی که بتواند از خود و حق خود دفاع و پاسخگوی ادعای میهمان آن برنامه باشد به غایت قصوی جریجه‌دار و مکدر می‌شود اما در رعایت حداقل همین حق برای کسی که در همان برنامه بر سکوی اتهامش نشانده‌اند (فرمانده سپاه پاسداران ایران) و بدون حضورش مشغول لنترانی علیه ایشانند نازک‌اندیشان همین رسانه به سرعت مبتلا به نسیان و آلزایمر مصلحتی می‌شوند!؟ مگر در آن برنامه سردار جعفری را آن طرف خط داشتید تا بتواند در مقابل سابوتاژهای بی‌بی‌سی از خود دفاع کند!؟ مهم نیست امثال سردار جعفری اساسا به دعوت رسانه‌هایی امثال بی‌بی‌سی وقعی نمی‌گذارند. اما حداقل اخلاق روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به آن جعبه مارگیری حکم می‌کرد تا به‌دلیل ناتوانی‌شان در رعایت تعادل در برنامه از صرافت پخش چنین انحطاطات ژورنالیستی بیفتند …”

انتهای پیام/

https://telegram.me/empireoflies

درباره admin_hr

۱ دیدگاه

  1. بی بی سی برای تامین منافعش عذزخواهیی میکنه

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme