https://telegram.me/empireoflies

آنچه BBC درباره «رئیسعلی دلواری» نگفت

اختصاصی – به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغ: پنجشنبه ۱۲ شهریور ماه امسال مصادف با صدمین سال شهادت «رئیسعلی دلواری» دشمن سرسخت استعمارگران و مبارز نامی ایران زمین است که به‌عنوان روز “مبارزه با استعمار انگلیس” نامگذاری شده است.

وبسایت «بی‌بی‌سی فارسی» در روزهای گذشته طی مقاله‌ای به بررسی زندگی و شیوه مرگ «رئیسعلی دلواری» پرداخت.

این رسانه وابسته به دربار سلطنتی انگلیس که کینه بسیاری از قهرمانانی همچون «رئیسعلی دلواری» دارد، ضمن مشروعیت بخشی به حمله ارتش انگلیس به جنوب ایران در سالهای پیش از شروع جنگ جهانی دوم، به‌طور ضمنی «رئیسعلی دلواری» را حامی آلمانی‌ها معرفی کرد که به جنگ با انگلیسی‌ها پرداخت!

گفتنی است، در جنگ بین نیروهای ایرانی تحت‌امر «رئیسعلی دلواری» و ارتش انگلیس، در مقابل ۷۲ شهید ایرانی، بیش از ۸۰۰ نیروی انگلیسی به هلاکت رسیدند؛ این امر بر کینه تاریخی دربار انگلیس از قهرمانانی مانند «رئیسعلی دلواری» افزوده است.

تصویر از وبسایت «بی‌بی‌سی فارسی»

تصویر از وبسایت «بی‌بی‌سی فارسی»

«بی‌بی‌سی فارسی» درباره شیوه کشته‌شدن «رئیسعلی دلواری» با تحریف و سانسور تاریخ و بدون اشاره به دخالت انگلیسی در به‌شهادت رسیدن او، نوشت: “روایت دقیقی از اینکه چه کسی رئیسعلی را کشت، در دست نیست. اما مورخان می گویند که به دست یکی از همرزمانش کشته شد … رئیسعلی طرح عملیات گسترده‌ای علیه نیروهای انگلیسی داشت. بنابراین به اتفاق چند تن از همرزمایش به روستایی می‌رود و خود را تا سیم‌های خاردار … انگلیسی‌ها … پیش می‌کشند … وقتی رئیسعلی با دوربین مواضع دشمن را بررسی می‌کرده از پشت سرمورد اصابت گلوله قرار می‌گیرد و وقتی رو برمی‌گرداند یکی از همرزمان خود را می‎بیند … در اینکه یکی از همراهانش او را به قتل رسانده تردیدی نیست. در عین حال نام سه نفر مطرح است که هنوز نمی‎توان به قطعیت یکی از آنها را نام برد.”

انتشار اینگونه مطالب برای تطهیر چهره سیاه تاریخی درباره انگلیس و دولت این کشور نزد ملت ایران در حالی انجام می‌شود که سند چگونگی شهادت «رئیسعلی دلواری» پس از یکصد سال از زبان انگلیسی‌ها منتشر شده است.

انتشار ترجمه گزارشات ارسالی «هربرت چیک ویس» معاون کنسول بریتانیا در بوشهر پس از قریب یکصد سال نشان داد که برخلاف تبلیغات سابق و ادعاهای رسانه‌های وابسته به درباره انگلیس، خود آنان بطور مستقیم در به شهادت رساندن این مبارز نقش داشته‌اند.

«هربرت چیک ویس» کنسول و گرداننده و میداندار اصلی عمل سیاسی ( و در واقع نظامی ) دولت انگلیس در بوشهر بود. او از این شهر برای روسای بالاترش در یکصد سال قبل چنین نوشته است:
پنج شنبه ۵ ژوین ۱۹۱۵
رئیسعلی شخصییت شگفت‌انگیزی است. می‌گویند دشمن قسم خورده ماست. برخی هم او را آدم آرامی می‌دانند که کمتر از کوره در می‌رود ولی می‌گویند اگر خشمگین شود قدرت کنترل خود را ندارد. پیشتر سرش به کار خودش بود و کدخدایی می‌کرد و گاهی تجارت، ولی یک سالی است که روش زندگی‌اش را تغییر داده و در جستجوی راهی برای مطرح کردن خود است. قبلا فکر می‌کردم به دنبال نان و نوایی است و برای خموش ساختن او در این زمینه کارهایی کردم و پیغام‌هایی دادم، ولی گویا کارساز نبوده و او روز به روز بر تندروی خود می‌افزاید. دو سه نفری را در اطرافش برای کنترلش کاشته‌ام ولی آن‌ها جرات زیادی برای برخورد جدی با او ندارند.(۱)
پنجشنبه ۲۷ اوت ۱۹۱۵
خبرها خوب نیست. تلاش برای هم پیمان شدن خان‌ها ادامه دارد و نیز کوشش ما برای ایجاد تفرقه میان آن‌ها، باید یکی از آن‌ها را از میان برداشت. یکی که از میان برداشته شود ، چند روزی ادامه فعلی ماجرا به تعویق میافتد.(۲)
سه شنبه ۱ سپتامبر ۱۹۱۵
به گمانم راه را یافتم. دیشب او را یافتم . میرزا رحمت لیلکی مرا به نزد او برد . صحبت‌ها انجام شد. غلامحسین پذیرفت. شاید هیچکس اشک نریخته مرا ندید. آن کس که باید کار را تمام کند، پذیرفت که چنین کاری را انجام دهد. نه تنها در این دیار بلکه در هر دیاری هر نوع آدمی پیدا می‌شود. پذیرفت و رفت. من و میرزا رحمت بازگشتیم. فهمیده بود در فکرم، اصلا صحبتی نکرد. برچنین مردمی حکومت کردن آسان است . به لقمه نانی خرسندند … (۳)
سه شنبه ۸ سپتامبر ۱۹۱۵
در سیلاب دگرگونی‌ها حادثه‌ای روی داد. تمام شد. یکی رفت. رییس علی کشته شد. میرزا رحمت لیلکی همه امروز را چشم به من دوخته بود و وقتی بعدازظهر خبر را آورد از سکوت طولانی‌ام تعجب کرد. هرگز شانه‌اش را نفشرده بودم. پس از پایان دوره طولانی سکوتم، شانه‌اش را فشردم. باید قهقهه سر می‌دادم، ولی نمی‌خواهم. آن کس را که برگزیده بودم کار را تمام کرد. در میان درگیری تیری و فریادی و مرگی … پایانی بر یک ماجرا. آدمی افتاده بر خاک که در خاک خواهد خفت. فردا درباره او و من و آن خاک چه خواهند گفت. من و او جنگیدیم ولی فردا درباره آن‌کس که تیر را انداخت چه خواهند گفت؟ (۴)
سیاست‌های خصمانه انگلیسی‌ها در استعمار و استثمار ملت‌های دیگر تمامی ندارد. حکومت انگلیس هنوز نیز مانند آنچه در ماجرای شهادت «رئیسعلی دلواری» رخ داد، با استخدام مزدورانی به دنبال سلطه بر کشورهای دیگر و تداوم نفوذ و استعمارگری خود است.
——
منابع:
۱- چیک هربرت – گزارش‌های مسترچیک از رویدادهای فارس و بوشهر در جنگ جهانی اول- مترجم پرتو افشین – از مجموعه کتاب‌های دانشنامه استان بوشهر به دبیری سید قاسم یا حسینی – نشر همسو و حوزه هنری بوشهر – ۱۳۹۲ – ص ۱۳۴-
۲- ص ۱۵۰ همان
۳- ص ۱۵۰ همان
۴- ص ۱۵۱ همان
انتهای پیام/

پنجشنبه ۱۲ شهریور ماه امسال مصادف با صدمین سال شهادت «رئیسعلی دلواری» دشمن سرسخت استعمارگران و مبارز نامی ایران زمین است که به‌عنوان روز “مبارزه با استعمار انگلیس” نامگذاری شده است.

بررسی کلی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید.
0
https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme