https://telegram.me/empireoflies
آمریکایی‌ها همچنان از اقرار به این مسأله که پروژه شوم داعش در سوریه و عراق به پایان رسیده است، طفره می‌روند.

آمریکا و فرسایشی کردن بحران‌های منطقه

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغآمریکایی‌ها همچنان از اقرار به این مسأله که پروژه شوم داعش در سوریه و عراق به پایان رسیده است، طفره می‌روند. در حال حاضر ایالات متحده آمریکا همه کارت‌های خود برای بازی در منطقه را- از سوریه تا یمن- به کار گرفته است. آمریکایی‌ها همچون مرغ‌های سَرکنده، دیوانه‌وار به دور خود می‌چرخند؛ گویی چیزی را گم کرده‌اند و اکنون با داد و قال راه انداختن به دنبال بازیابی آن هستند. این همان تلاش برای طراحی سناریوهای جدید به منظور تحقق اهداف قدیمی است. ایالات متحده آمریکا امروز با وقاحت تمام از عدم تصمیم خود برای بیرون کشیدن نیروهایش از مرزهای سوریه و عراق سخن می‌راند. هدف اصلی ایالات متحده از تلاش برای بقای نظامی در سوریه و عراق، طولانی کردن بحران‌های منطقه بویژه در این دو کشور است.

تشکیل «ارتش جدید سوریه»
ایالات متحده آمریکا پیش‌تر موفق شده بود حدود ۵ هزار عنصر گروه تروریستی- تکفیری داعش را از شهر دیرالزور فراری دهد. اکنون آمریکایی‌ها با همان افراد فراری داده شده، گروه موسوم به «ارتش جدید سوریه» را تشکیل داده‌اند. اعضای این گروه در شرایط کنونی توسط ۳۰۰ فرمانده آمریکایی تحت آموزش‌های نظامی قرار گرفته‌اند. نیروهای دموکراتیک کرد سوری نیز بر آموزش نظامی اعضای این گروه نظارت دارند. علاوه بر این، آمریکایی‌ها برای جلوگیری از برملا شدن ارتباطات‌شان با داعشی‌ها و حمایت‌های‌شان از آنها، آموزش‌های عقیدتی را برای گروه موسوم به «ارتش جدید سوریه» آغاز کرده‌اند. هدف اصلی این آموزش‌ها ریشه‌کن کردن تفکر داعشی نزد اعضای گروه است. ایالات متحده آمریکا این مسیر را با حمایت کشورهای غربی و همچنین برخی حکام مرتجع عرب همچون حکام سعودی ادامه می‌دهد. نکته مهم‌تر در این زمینه این است که آمریکایی‌ها قصد عقب‌نشینی از سوریه را ندارند و این مسأله بدان معناست که آنها عزم خود را برای حمایت از نیروهای تحت امرشان یعنی نیروهای موسوم به «ارتش جدید سوریه» جزم کرده‌اند، لذا اینگونه می‌توان نتیجه گرفت که فرزندان ناخلف آمریکایی‌ها که در قالب ارتش جدید سوریه ظهور خواهند کرد، پروژه آینده واشنگتن برای فرسایشی کردن بحران سوریه است. این یعنی آمریکا، بحران در سوریه را در قالبی جدید تشدید خواهد کرد. شاید آمریکایی‌ها به دنبال ایجاد درگیری‌های قومی و نژادی در سوریه هستند؛ فتنه‌ای که البته تخصص ویژه‌ای هم در به راه انداختن آن دارند.

بازی با حشدالشعبی در عراق
امروز بحث‌هایی پیرامون حشدالشعبی و سرنوشت آن در عراق مطرح می‌شود که به نظر می‌رسد آمریکایی‌ها می‌خواهند از این فرصت به دست آمده نهایت بهره‌برداری را داشته باشند. ایالات متحده آمریکا به دنبال آن است تا عراق را به صحنه تقابل ۲ جبهه مخالف و موافق حشدالشعبی تبدیل کند. گروه اول کسانی هستند که تلاش می‌کنند به خاطر نقش مهم و مؤثر حشدالشعبی در آزادسازی اراضی اشغال شده عراق از لوث تروریست‌های تکفیری داعش، این گروه را به عنوان یکی از شاخه‌های رسمی نیروهای مسلح عراق حفظ کنند. گروه دوم افراد، جریان‌ها و گروه‌هایی هستند که درصدد فراهم کردن زمینه برای انحلال حشدالشعبی برآمده‌اند و از اعضای آن می‌خواهند سلاح‌های خود را تحویل دولت بغداد دهند، لذا این مسأله نشان می‌دهد واشنگتن قصد دارد منازعه‌ای جدی را در عراق بر سر حشدالشعبی ایجاد کرده و اقشار مختلف جامعه عراق را به جان یکدیگر بیندازد. آمریکایی‌ها در شرایطی برای تحقق خواسته‌ها و اهداف خود در عراق کمر همت بسته‌اند که عراق طی چند ماه آینده انتخابات حساس و سرنوشت‌ساز پارلمانی را پیش روی خود می‌بیند. واشنگتن درصدد است این کشور را تضعیف کرده و تحت نفوذ خود قرار دهد. هدف مهم دیگر واشنگتن کاستن از حجم گسترده نفوذ ایران در عراق است، البته آمریکایی‌ها با نفوذ ترکیه در این کشور نیز مشکل دارند.

یمن کانون پروژه «بحران‌سازی» آمریکا
امروز از کشور یمن می‌توان به عنوان کانون اصلی و اساسی برای پروژه بحران‌سازی ایالات متحده آمریکا در منطقه یاد کرد. نمایش اخیر «نیکی هیلی» نماینده دائم ایالات متحده آمریکا علیه ایران و انصارالله درست در همین چارچوب قابل بررسی است. ایالات متحده آمریکا با اجرای این نمایش درصدد ایجاد یک ائتلاف عربی- اسلامی علیه ایران و انصارالله برآمد. آمریکایی‌ها از نفوذ ایران در عراق، سوریه، یمن و لبنان بسیار عصبانی و خشمگین هستند. علت اقدامات آنها علیه ایران و متهم کردن آن به حمایت تسلیحاتی از انصارالله نیز همین است. آنها به دنبال فرسایشی کردن بحران یمن نیز هستند.

ناتوی اسلامی علیه ایران
همانگونه که گفته شد ایالات متحده آمریکا به دنبال کاهش نفوذ جمهوری اسلامی ایران در منطقه است. به نظر می‌رسد واشنگتن برای عملیاتی کردن این خواسته خود با دلارهای نفتی عربستان سعودی قصد دارد نفوذش در منطقه را به اشکال مختلف گسترش دهد. واشنگتن اکنون مقابله با ایران، روسیه و چین را در دستور کار خود قرار داده است. واشنگتن با فضاسازی‌ها علیه ایران به مانند آنچه نیکی هیلی انجام داد، به دنبال تشکیل «ناتوی اسلامی» به رهبری خود علیه ایران است. آمریکا دیگر نمی‌خواهد پایتخت‌هایی همچون صنعا، بغداد، دمشق و بیروت تحت نفوذ ایران باقی بماند.

سخن پایانی
ایالات متحده آمریکا بخوبی دریافته است تنها راهکار برای بسط هیمنه خود بر کشورهای منطقه به راه انداختن جنگ‌های جدید و فرسایشی کردن بحران‌های کنونی است. به رسمیت شناخته شدن قدس اشغالی به عنوان پایتخت رژیم اسرائیل توسط رئیس جمهوری آمریکا نیز با هدف ایجاد بحران‌های جدید در منطقه انجام شد. در این میان آمریکایی‌ها امید زیادی به ایجاد اختلافات عمیق و ریشه‌ای میان شیعیان و اهل تسنن در منطقه بسته‌اند. امروز کشورهای منطقه آبستن حوادث و تحولات مختلف هستند. در حال حاضر امید زیادی برای پیروزی نهایی مقاومت در منطقه وجود دارد. امروز نزد افکار عمومی منطقه این امید وجود دارد که تمام کشورها از لوث پایگاه‌های نظامی آمریکایی‌ها و همچنین از زیر یوغ سلطه‌جویی‌های قرون وسطایی آنها رهایی یابند.

*تحلیلگر عرب‌زبان
منبع: پایگاه عربی «البناء»
ترجمه: اکرم آزادی‌مهرگانی

انتهای پیام/وطن امروز

آمریکایی‌ها همچنان از اقرار به این مسأله که پروژه شوم داعش در سوریه و عراق به پایان رسیده است، طفره می‌روند.

بررسی کلی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید.
0
https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme