https://telegram.me/empireoflies

آمریکا به دنبال بالکانیزاسیون سوریه

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغآمریکایی‌ها در جدیدترین اقدام خود بنا به گفته منابع محلی‌شان در تدارک و تجهیز یک ارتش ۳۰ هزار نفره از کردهای تجزیه‌طلب و تروریست‌های باقیمانده در شمال سوریه هستند. هر چند پنتاگون هدف از این اقدام را نابودی کامل داعش عنوان کرده، «استفان لندمن» کارشناس کهنه‌کار آمریکایی این اظهار نظر را «مسخره» توصیف و تاکید کرده آمریکا خود عامل اصلی به‌وجود آورنده داعش بوده و اکنون تلاش برای نابودی آن، ادعایی تعجب‌آور است.

متنی که اخیرا لندمن آن را برای وبسایت «خانه افشاگرای اطلاعات» به رشته تحریر در آورده و آن را در ادامه می‌خوانید پرده از نقشه جدید آمریکا در سوریه بر خواهد داشت. جنگ داعش علیه دولت سوریه، نزاعی بود که دولت اوباما آن را به راه انداخت و به آن دامن می‌زد اکنون اما این جنگ ارثی است که به دولت ترامپ رسیده است و وی آن را به کمک اسرائیل و دیگر دولت‌های متخاصم ادامه می‌دهد. هدف آنها جایگزین کردن یک عروسک خیمه‌شب‌بازی به جای دولت فعلی سوریه است.

سیاستی که دولت آمریکا امروز در قبال سوریه اتخاذ کرده است، اتفاق جدیدی نیست، واشنگتن سیاست مشابهی را نسبت به تمام دولت‌های یکپارچه و مستقل اتخاذ می‌کند. تهاجم مستقیم، استراتژی دلخواه آمریکایی‌هاست. دخالت روسیه بنا به درخواست سران سوری در جنگ داخلی این کشور به منظور اخراج تروریست‌ها از خاک این کشور، آمریکا را بر آن داشته که تاکتیک خود در این کشور را عوض کند؛ باید این نکته را دانست که تغییر تاکتیک ابدا به معنای تغییر اهداف نیست. این تغییر تاکتیک چند وقتی است به صورت علنی نمود پیدا کرده است، آمریکا رسما قسمت شمال شرق سوریه را که هم‌مرز با ترکیه است و جنوب این کشور را که همسایه عراق به شمار می‌رود به اشغال خود در آورده و اکنون آن را تحت کنترل خود دارد. این به تنهایی به معنای بالکانیزه شدن سوریه و مقدمه‌ای برای نابودی کامل این کشور و تحت‌الشعاع قرار دادن یکپارچگی سوریه به عنوان کشوری مستقل است.

نیرو‌های آمریکایی در سوریه حضور غیرقانونی دارند. حضور نیروهای تحت امر واشنگتن در نقاط مختلف سوریه نقض صریح قوانین بین‌المللی است. نیرو‌های آمریکایی مساحت قابل‌توجهی از اراضی این کشور در جنوب سوریه را به اشغال خود درآورده‌اند و بدون هیچ محدودیتی از سوی دولت و ارتش سوریه در آن مناطق مستقرند. داستانی مشابه در شمال و در مجاورت با مرز ترکیه رخ داده است؛ آمریکا منطقه‌ای به طول ۸۲۰ کیلومتر هم‌مرز با ترکیه را اشغال کرده است. هزاران نیروی مخصوص آمریکایی مراقبند نیروهای سوری سرزمین‌های خود را تحت کنترل در نیاورند. همزمان آمریکا مشغول تدارکات دیگری نیز هست.

واشنگتن در حال پایه‌ریزی ارتشی متشکل از نیروهای کُرد در شمال سوریه است که شمار آنها به ۳۰ هزار نفر خواهد رسید. آمریکا نام این ارتش را «نیروهای امنیت مرزی» نهاده است. این نیروها عمدتا از جدایی‌طلبان کرد و تروریست‌های باقیمانده در اراضی سوریه و عراق متشکل می‌شوند. نقطه تعجب‌آور این پروژه اینجاست که پنتاگون و سیا علت به وجود آوردن این ارتش را هماهنگی بیشتر برای از بین بردن باقیمانده‌های داعش عنوان کرده بودند؛ گروه تروریستی‌ای که واشنگتن عامل به وجود آمدن آن بوده و همواره از آن حمایت نیز کرده است. ماه گذشته «ژوزف ووتل» یکی از ژنرال‌های ارشد آمریکایی در جمع خبرنگاران گزارش داد دوره‌های آموزشی مناسب و فشرده‌ای برای جنگجویان کرد و عرب در منطقه تدارک دیده شده است که بزودی آغاز خواهد شد.

اظهار نظری که از دید من که ووتل به آن اشاره نکرد آن بود که این جنگجویان قرار است جایگزین داعش شوند و به نیابت از آمریکا در سوریه بجنگند. ترکیه نیز این اقدام را محکوم کرده و سخنگوی رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه آن را «اقدامی غیرقابل قبول» خوانده است. «ابراهیم کالین» این را هم گفته که آنکارا حق خود مبنی بر دفاع از اراضی خود برابر گروه‌های تروریستی را محفوظ می‌دارد. وی تاکید کرد: «ترکیه تمام اقدامات لازم را انجام می‌دهد تا اطمینان یابد امنیت ملی‌اش تامین می‌شود». وزارت خارجه ترکیه به طور جداگانه نیز اعلام کرده ارتش متشکل از نیروهای کرد در مرز با ترکیه امنیت ملی کشورش را به خطر می‌اندازد. سوریه تمام نیروهای ضددولتی مستقر در کشور را «خائن» خوانده و روسیه نیز بشدت اقدامات اخیر آمریکا را محکوم کرده است. مقامات روس اعلام کردند آمریکا در تضاد کامل با منافع روسیه قدم برمی‌دارد و ما به همراه متحدان‌مان اقداماتی را در راستای ثبات‌بخشی و دور کردن تنش در سوریه انجام خواهیم داد. آنچه مسکو در سوریه به دنبال تحقق آن است به طور کامل با خواسته‌های واشنگتن در تضاد است. روسیه خواهان از بین رفتن تنش در منطقه خاورمیانه است و قصد دارد تمامیت ارضی و سیاسی سوریه حفظ شود و این حق به مردم داده شود تا خود با آزادی کامل رئیس‌جمهورشان را انتخاب کنند.

در نقطه مقابل آمریکایی‌ها در رویاهای خود بشار اسد را از قدرت کنار می‌زنند تا به جای آن یک عروسک خیمه‌شب‌بازی تحت امر خود را جایگزین وی کنند. آنها همچنین به دنبال از بین بردن استقلال و یکپارچگی سوریه هستند و این هدف را با کمک گرفتن از نیروهای کرد تجزیه‌طلب و تروریست‌ها راحت‌تر پیگیری می‌کنند. در آخر این سوال را باید پرسید: آیا سوریه به مکانی برای تقابل مستقیم آمریکا و روسیه تبدیل خواهد شد؟ آیا مواجهه مستقیم آمریکا و روسیه غیرقابل اجتناب است؟

انتهای پیام/فارس

امپراتوری دروغانتشار مطالب خبری و تحلیلی رسانه‌های داخلی و خارجی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر می‌شود.

آمریکایی‌ها در جدیدترین اقدام خود بنا به گفته منابع محلی‌شان در تدارک و تجهیز یک ارتش ۳۰ هزار نفره از کردهای تجزیه‌طلب و تروریست‌های باقیمانده در شمال سوریه هستند.

بررسی کلی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید.
0
https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme