https://telegram.me/empireoflies
«ترول» یک اصطلاح اینترنتی است و به شخصی گفته می‌شود که با دامن زدن به بگومگوها یا عصبانی کردن مردم، بذر اختلاف میان آنها می‌پاشد و این کار را از طریق ارسال پیام‌های تحریک‌آمیز، بی‌ربط یا خارج از موضوع با نیت عامدانه تحریک کردن خوانندگان انجام می‌دهد.

آمریکا؛ بزرگ‌ترین ترول جهان

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغکلمه «ترول» یک اصطلاح  اینترنتی است و به  شخصی گفته می شود که با دامن زدن به بگو مگوها یا عصبانی کردن مردم، بذر اختلاف میان آنها می پاشد و این کار را از طریق ارسال پیام های تحریک آمیز، بی ربط یا خارج از موضوع در یک اجتماع اینترنتی (نظیر یک گروه خبری، فروم، اتاق گپ یا وبلاگ) با نیت عامدانه تحریک کردن خوانندگان انجام می دهد.»

جهان در لبه جنگی دیگر قرار دارد، دوباره. و دوباره. و بله باز هم دوباره. و آنگاه دیگر در لبه جنگ قرار ندارد…اما صبر کنید، یک بار دیگر و یک جنگ دیگر! البته باز هم موارد دیگری هست، همیشه موارد دیگری هست. ناوهواپیمابر آمریکا به طرف کره شمالی می تازد…یا نه. آنها بی هدف دورخودشان می چرخند، در جایی که اصلا به کره شمالی نزدیک نیست، اما به شیوه ای بسیار تهدیدکننده. بعد ترامپ و کیم جونگ اون با هم ملاقات می کنند، پیشرفت های خوبی حاصل می شود، آنها تکه کاغذی را امضا می کنند که هیچ معنایی ندارد و این دو دوست از هم جدا می شوند. اکنون ناوهای هواپیمابر با حالتی که تهدیدکنندگی کمتری در آنها دیده می شود، در دریاها این سو و آن سو می روند. سپس ترامپ و اون بار دیگر با هم ملاقات می کنند، برای امضای یک تکه کاغذ بی معنای دیگر، تا اینکه جان بولتون دهانش را باز می کند و معامله بر هم می خورد. بعد ترامپ و اون به تبادل نامه های عاشقانه به هم ادامه می دهند، پس رابطه عاشقانه آنها هنوز زنده است. در هر صورت در جنگ بین آمریکا و کره شمالی نه تنها نمی توان پیروز شد بلکه فکرش را هم نمی توان کرد: پایتخت کره جنوبی در تیررس توپخانه کره شمالی و پایگاه های نظامی آمریکا در منطقه در تیررس موشک های کره شمالی قرار دارند. جنگ با کره شمالی قطعا منتفی است. نتیجه بحث: هیچ اتفاقی نمی افتد. پس تمام این کارها برای چه بوده؟

اکنون نوبت ونزوئلاست. اعلام می شود رهبر این کشور که به شکلی دمکراتیک انتخاب شده یک غاصب است و جایگزین مناسبی به اسم گوآیدوی تصادفی برای او پیدا می شود. دولت های خراجگزار آمریکا در گوشه و کنار جهان  با قلدری وادار می شوند که از نظر دیپلماتیک او را به عنوان رئیس جمهور ونزوئلا به رسمیت بشناسند، با اینکه او یک آدم تصادفی در آپارتمانی در کارکاس بیشتر نیست.  تعدادی کامیون روی پلی بین کلمبیا و ونزوئلا به آتش کشیده می شوند. این کامیون ها حامل اقلام بشردوستانه ای چون قرقره های سیم هستند. صحبت از مداخله نظامی به میان می آید، اما فقط در حد حرف. بانک انگلیس طلاهای ونزوئلا را ضبط می کند. آمریکا هم حساب های بانکی شرکت نفت ونزوئلا را در آمریکا را ضبط می کند و آنها را در اختیار  مشتی ونزوئلایی مشکوک می دهد که پول ها را به سرقت می برند. این بخش ماجرا منطقی به نظر می آید؛ اما بقیه آن چه؟ هیچ! در هر صورت  حمله نظامی آمریکا به ونزوئلا در قلمرو احتمالات قرار ندارد:  ونزوئلا دارای سیستم دفاع ضد هوایی روسی است که آسمان این کشور را به یک منطقه پرواز ممنوع برای نیروی هوایی آمریکا تبدیل می کند، همچنین راه اندازی جنگ چریکی در جنگل های ونزوئلا کاری نیست که ارتش آمریکا از پس آن بربیاید. نتیجه بحث: هیچ اتفاقی نمی افتد، دوباره.

اکنون نوبت ایران است. ترامپ از توافق اتمی با ایران که پس از مذاکرات فراوان و دقیق بین المللی به امضا رسیده خارج می شود و می گوید که خواهان مذاکره بر سر یک توافق دیگر است. اگر متوجه شده باشید این حرکتی حقیقتا احمقانه است و در راستای این خط مشی که «خوابش را ببینید که پولتان را به شما پس بدهم، پس پول بیشتری به من قرض بدهید.» اگر کشوری به توافقاتی که پیشتر امضا کرده احترام نگذارد، چرا  باید زحمت مذاکره بر سر توافقات دیگری را به خودش بدهد؟ ایران اعلام می کند که چون آمریکا به این توافق احترام نگذاشته، ایران هم احترام نمی گذارد. چند نفتکش آسیب می بینند و آمریکا سعی می کند ایران را مقصر این کار قلمداد کند، اما هیچ کس حرف آمریکا را باور نمی کند. و به این ترتیب دو نفتکش دیگر آسیب می بینند و آمریکا بار دیگر سعی می کند ایران را مقصر قلمداد کند، اما باز هم هیچ کس حرف آمریکا را باور نمی کند. به این ترتیب آمریکا یک پهپاد و در سایه آن یک هواپیمای شناسایی که خدمه ای بین المللی بر آن سوارند را بر فراز حریم هوایی ایران به پرواز در می آورد، به این امید که ایران مرتکب اشتباه شود و هواپیمای شناسایی را سرنگون کند. اما ایران پهباد را سرنگون می کند و لاشه آن در آب های سرزمینی کم عمق ایران می افتد نه آب های بین المللی با ۱۰۰ پا عمق که آمریکا مدعی است هواپیما بر فراز آنها پرواز می کرده، اما هیچ کس این حرف را باور نمی کند. ایران به چابکی از این شرایط استفاده می کند و لاشه پهبادی را که دیگر فوق محرمانه نیست به نمایش می گذارد. آمریکاییان داستان را تغییر می دهند و می خواهند به ایران حمله کنند، اما در آخرین لحظه خواستار توقف حمله می شوند. قیمت نفت کمی افزایش پیدا می کند. آمریکا به منظور اجتناب از به راه افتادن یک موج بزرگ ورشکستگی به قیمت های نفت بالاتری نیاز دارد. این بخش منطقی به نظر می آید، بقیه آن چه؟ بار دیگر هیچ! در این مورد هم فکر حمله نظامی به ایران را نیز نمی شود کرد: ایران توانایی بستن تنگه هرمز به روی تمام کشتی ها و قطع صدور یک سوم کل نفت دنیا و زیر و رو کردن اقتصاد جهان را دارد. این نتیجه ای است که آمریکا به آن می رسد. نتیجه بحث: هیچ اتفاقی نمی افتد، باز هم دوباره.

چندین «نارویداد» دیگر نیز در سایر بخش های جهان جریان دارد. کشتی های ناتو شتابان به سمت دریای سیاه و بالتیک روانند، جایی که در صورت تشدید خصومت ها با روسیه به معنای واقعی کلمه آنها به اردک های نشسته تبدیل خواهند شد. پس این موضوع یک چیز را به ما می گوید؛ اینکه خصومت ها تشدید نخواهند شد، چرا که این این کشتی ها گران قیمت هستند و پولی برای جایگزین کردن آنها در کار نیست. علاوه بر این ها تمرین های نظامی ناتو هم در حوزه کشورهای بالتیک برگزار می شود که درست بیخ مرز روسیه قرار دارند. آنها حمله و سلاخی غیرنظامیان را تمرین می کنند؛ غیرنظامیانی که در دهکده های زیبای قرون وسطایی مملو از سیاهی لشگرهای روس زبانی سکونت دارند که وانمود می کنند دهقانانی مشتاق تسلیم شدن هستند. (از نظر فنی این کار را باید به عنوان یک بازی خیالی دسته بندی کرد تا یک تمرین آموزشی.) هیچ کدام این ها اما هیچ تاثیری بر روس ها بر جای نمی گذارد. آنها قصد انجام هیچ کاری را با کشورهای بالتیک ندارند؛ کشورهایی که همیشه معابر ترانزیت کالاهای صادراتی روسیه بوده اند اما اکنون اصلا هیچ نیازی به آنها ندارند (جز به عنوان یک زمین بازی ناتو.) در هر صورت صحبت از راه اندازی جنگ علیه روسیه با چهره ای حق به جانب، کاری است که فقط آدم های خیلی خیلی احمق قادر به انجام آن هستند. نتیجه بحث: هیچ اتفاقی نمی افتد.

 متوجه ترجیع بند این رخدادها شدید؟ (مطمئنم که شده اید). واقعیت ماجرا این است که یک کشور روزی روزگاری بزرگ وجود دارد که نمی تواند از تلف کردن همان اندکی منابعی که برایش باقی مانده، در یک مجموعه نظامی-صنعتی بی مصرف اما به شکل مسخره ای خودستا دست بردارد، مجموعه ای که تلاش می کند هر جور که شده فعالیتی را به منظور توجیه تداوم دریافت هزینه های دفاعی پرریخت و پاش خود بتراشد. انواع و اقسام کارشناسان و صاحبنظران نیز در این میان بازی خود را انجام می دهند و ادعا می کنند که تهدید این یا آن جنگ خیلی واقعی است و از این رو همه ما باید توجه خود را معطوف اتفاقاتی که درجریان است کنیم. اما اتفاقی که می افتد این است که شما هدف ترول ها قرارگرفته اید.

ایالات متحده که هیچ کاری بهتر از این ندارد، به سختی می کوشد کل دنیا را هدف ترول بازی خود قرار دهد، اما هر چه می گذرد دنیا یا بیشتر از هدف ترول واقع شدن امتناع می کند یا در جواب، خود آمریکا را هدف ترول ها قرار می دهد.

-وقتی که ایالات متحده تهدید می کند دسترسی به سیستم مالی آمریکا را قطع می کند، جهان برای دور زدن آن با یکدیگر همکاری می کند.

-وقتی آمریکا تعرفه ها و تحریم هایی را علیه دیگران وضع می کند، دنیا با بازنگری در روابط تجاری خود به منظور کنار گذاشتن آمریکا به این اقدامات واکنش نشان می دهد.

-وقتی که آمریکا کشورها را به مداخله نظامی تهدید می کند، دنیا با ایجاد ائتلاف های جدید و برقرار کردن توافقات امنیتی که موجب انزوای آمریکا می شوند، نسبت به آن واکنش نشان می دهد.

اما مهم تر از همه اینکه دنیا فقط منتظر است. ایالات متحده اکنون با کسری بودجه ای سر و کار دارد که بیش از یک تریلیون دلار در سال است و تقریبا با همین نرخ بدهکار نیز می شود، همان گونه که در طول اوج فروپاشی مالی قبلی چنین شد. فکر می کنید چه اتفاقی خواهد افتاد وقتی که فروپاشی مالی بعدی از راه برسد؟ (که طبق نظر بسیاری از صداهای مستقل،  این بحران در سال جاری یا سال آینده از راه خواهد رسید.) در عین حال من امیدوارم که شما از هدف ترول واقع شدن لذت ببرید، چون اطمینان دارم که ترول بازی های بیشتری از سوی آمریکا صورت خواهد گرفت، آن هم به گمانم فقط محض سرگرم شدن.

نویسنده: دیمیتری اورلوف (Dmitry Orlov) نویسنده و روزنامه نگار

منبع: http://yon.ir/vwi3E

انتهای پیام/فارس

«ترول» یک اصطلاح اینترنتی است و به شخصی گفته می‌شود که با دامن زدن به بگومگوها یا عصبانی کردن مردم، بذر اختلاف میان آنها می‌پاشد و این کار را از طریق ارسال پیام‌های تحریک‌آمیز، بی‌ربط یا خارج از موضوع با نیت عامدانه تحریک کردن خوانندگان انجام می‌دهد.

بررسی کلی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید.
0
https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme