https://telegram.me/empireoflies

آمریکا، خشن‌ترین کشور تاریخ

اختصاصی – به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغ: دولت آمریکا در سالهای پس از انقلاب اسلامی به دفعات جمهوری اسلامی‌ایران را به نقض حقوق بشر به‌سبب اعدام مجرمین امنیتی، مواد مخدر، متجاوزان به‌عنف و … متهم کرده است، با این‌حال قانون اعدام در آمریکا به‌صورت رسمی اجرا می‌شود.

چندی پیش (۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۴)، دادگاهی در آمریکا حکم اعدام «جوهر سارنایف» را به اتهام بمب‌گذاری در مسابقه ماراتن بوستون در سال ۲۰۱۳ صادر کرد و اینگونه وی با ۲۱ سال سن به‌عنوان جوان‌ترین شخص در فهرست اعدامی‌های دولت آمریکا نام گرفت.

با وجود اینکه خانواده قربانیان بمب‌گذاری بوستون، از اعدام «جوهر سارنایف» صرف‌نظر کرده بودند، اما دادگاه آمریکا بر تصمیم خود پافشاری کرده است. این امر باعث شد که به عقیده «جوزف کلیفورد» مفسر آمریکایی، این کشور به عنوان خشن‌ترین کشوری که تاکنون بر روی زمین وجود داشته معرفی گردد.

بنا بر یک نظرسنجی روزنامه «بوستون گلوب»، بیش از ۸۰ درصد از مردم ایالت بوستون آمریکا خواهان اعدام نشدن این جوان توسط دولت آمریکا هستند.

به عقیده تحلیل‌گران، «جوهر سارنایف» در حالی به اعدام محکوم شده که هیچ‌یک از افرادی که به دلیل عقاید نژادپرستانه سیاه‌پوستان آمریکا را به بردگی می‌کشاندند محاکمه نمی‌شوند و امروز پلیس آمریکا نیز سیاهپوستان کشور خود را بی‌دلیل به قتل می‌رساند.

تحلیلگران می‌گویند، آمریکایی‌ها در آخر جنگ جهانی دوم دو بار به شهرهای بی‌دفاع بمب اتمی پرتاب کردند و به گفته مورخان نیازی به این کار نبود زیرا ژاپن آماده بود تسلیم شود و آمریکا برای توجیه عمل خود ادعا کرد که می‌خواست از جان انسان‌ها حفاظت کند. اگر بمب‌ها می‌کشند، مگر کل کسانی که در بمباران‌ها شرکت کردند نباید به کیفر یکسان اعمال خود برسند؟ پاسخ این سوال معلوم است.

بسیاری از فعالان شبکه‌های اجتماعی به حکم دادگاه آمریکایی اعتراض کردند و با اشاره به استانداردهای دوگانه و منفعت‌طلبانه دولت آمریکا، از سویی اجرای قانون اعدام در آمریکا و از سویی دیگر محکوم‌کردن اجرای این قانون در دیگر کشورها را رفتاری متناقض از سوی دولتمردان آمریکایی دانستند.

به گزارش روزنامه آمریکایی «واشنگتون‌پست»، در سالهای اخیر بالغ بر ۱۵۰۰ نفر در آمریکا اعدام شده‌اند که البته هزاران نفر دیگر نیز همچنان در صف اعدام هستند. بر این اساس، حدود ۳۴ درصد از افراد اعدام شده در سالهای اخیر سیاهپوست بوده‌اند که البته بعدها مشخص شد بسیاری از آنها بی‌گناه بوده‌اند، اما به دلیل تعصب نژادی حاکم در دستگاه قضایی سفیدپوست آمریکا، با حکم اعدام مواجه شده‌اند.

آمار ویژه‌ای که در ارتباط با صدور و اجرای احکام اعدام در آمریکا جلب توجه می‌کند، متعلق به احکام اجرا شده برای متهمان نوجوان است که در زمان صدور حکم اعدام، هنوز به ۱۸ سال نیز نرسیده بودند. در سالهای گذشته دست‌کم ۲۲ مورد حکم اعدام در آمریکا اجرا شده که متهمان اعدامی کمتر از ۱۸ سال سن داشته‌اند.

پژوهش دیگری که چندی پیش منتشر شد نشان داد از میان احکام اعدام اجرا شده در سالهای گذشته در ایالتهای مختلف آمریکا، حداقل ۴ درصد از افراد اعدام شده به نحوی دچار اختلالات روانی بوده‌اند که همین امر نیز اجازه صدور حکم اعدام برای آنها را بر اساس قانون نمی‌داده، اما دستگاه قضایی آمریکا همچنان بی‌توجه به سلامت روانی فرد متهم و موازین حقوق‌بشر، حکم اعدام را صادر و اجرا کرده است.

انتهای پیام/

https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme