https://telegram.me/empireoflies

آمرلی؛ نماد مقاومت و ایستادگی شیعی در عراق

به گزارش «امپراتوری دروغ»، شیعیان مظلوم آمرلی عراق بیش از ۸۰ روز و در سخت‌ترین شرایط از شهر خود در برابر تروریست‌های تکفیری و بعثی داعش دفاع کردند و با مقاومت شجاعانه خود این شهر را به نماد ایستادگی و مقاومت تبدیل کردند.

نام آمرلی از زمانی بر سر زبان‌ها افتاد که بالغ بر ۱۵ تا ۲۰ هزار نفر از ساکنان آن بیش از دو ماه در برابر وحشی‌ترین گروه تروریستی جهان یعنی داعش، ایستادگی و مقاومت کردند و با اهدای صدها شهید و مجروح اجازه اشغال شهرشان را توسط تروریست‌های تکفیری‌ها ندادند.

بدون تردید اگر ایستادگی جانانه مردم مظلوم آمرلی که اکثرا شیعه هستند،‌ در برابر تروریست‌های تکفیری و بعثی داعش نبود، نیروهای نظامی عراق نمی‌توانستند اقدام قابل توجهی برای نجات این شهر انجام دهند و تروریست‌های مزدور جنایت هولناک دیگری را در این شهر انجام می‌دادند.

شهر شیعه‌نشین آمرلی در 82 کیلومتری مرز جمهوری اسلامی ایران قرار دارد.

شهر شیعه‌نشین آمرلی در ۸۲ کیلومتری مرز جمهوری اسلامی ایران قرار دارد.

آمرلی شهر کوچکی در استان صلاح‌الدین عراق، در ۲۴۰ کیلومتری شمال بغداد و در ۸۲ کیلومتری مرز ایران است و قالب جمعیت آن را ترکمان‌های شیعه تشکیل می‌دهند و جمعیت آن ۱۵ تا ۲۰ هزار نفر برآورد شده است. آمرلی از نظر اداری تابع شهرستان طوزخورماتو است که در حال حاضر تحت سیطره نیروهای منطقه کردستان عراق معروف به پیشمرگه قرار دارد.

تروریست‌های تکفیری داعش با حمایت بعثی‌های صدامی توانسته بودند سه روستای مجاور آمرلی به نام های قره‌ناز، بروجلی و جرادغلی را در حالی اشغال کنند که مردم این روستاها به سبب نرسیدن کمک‌های تسلیحاتی و مهمات پس از مقاومت شدید نتوانستند از ورود تروریست‌های متجاوز جلوگیری کنند. اما داستان آمرلی با دیگر مناطق تفاوت مهمی دارد و آن ایستادگی و مقاومت بی‌نظیر شیعیان ساکن آن در برابر داعشی‌هاست. آمرلی بیش از هشتاد روز توانست در مقابل گروه تروریستی تکفیری شرور داعش مقاومت کند.

محاصره آمرلی توسط داعش

محاصره آمرلی توسط داعش

آمرلی از تمام جهات در محاصره تروریست‌های داعش قرار گرفت، چرا که تمام روستاها و مناطق اطراف آن به اشغال تکفیری‌ها درآمده بود و به همین سبب حلقه محاصره آمرلی هر روز تنگتر از پیش می‌شد و هر لحظه خطر آن وجود داشت که تکفیری‌ها با توجه به حمایت‌های گسترده مالی و تسلیحاتی حامیانشان از آنها، این شهر شیعه‌نشین را نیز همانند دیگر مناطق به اشغال خود درآورند و نسل‌کشی دیگری در این شهر انجام دهند.

تروریست های داعش، اتاق عملیات خود را در منطقه سلیمان‌بیگ در اطراف آمرلی ایجاد کرده بودند، هر چند از عراق خبر رسید که بخش های زیادی از سلیمان بیگ هم از اشغال داعش آزاد شده است.

آمرلی تا روز یکشنبه ۳۱ آگوست امسال (نهم شهریور) که حصر آن شکسته شد، در مقابل تروریست‌های متجاوز ایستادگی کرد. تکفیری‌ها تمام راه‌های ورود کمک‌های غذایی، فراورده‌های نفتی و دیگر موارد مورد نیاز آمرلی و حتی برق و‌ آب آن را قطع کرده بودند و ساکنان این شهر تنها به اتکای کمک‌های غذایی که از راه هوایی توسط ارتش عراق برای آنها ارسال می‌شد، توانستند زنده بمانند.

آمرلی

کمبود غذا در آمرلی

سازمان‌های حقوق بشری پیش از شکسته شدن حلقه محاصره شهر آمرلی، درباره احتمال وقوع کشتار وحشیانه در صورت ورود تروریست‌های داعش به آن هشدار داده بودند. برخی منابع به شهر آمرلی لقب «استالینگراد» عراق داده بودند،‌ زیرا توانست بیش از ۸۰ روز در برابر تروریست‌های تکفیری و بعثی صدامی مقاومت کند. مردم این شهر معتقد بودند که قرار است قربانی توطئه جدیدی شوند که حامیان تروریست‌های تکفیری و بعثی صدامی قصد دارند توسط مزدورانشان اجرا کنند، به همین دلیل با تمام وجود و با تکیه بر اراده و ایمان راسخ خود مقاومت کردند و پا پس نکشیدند.

شهر آمرلی با بدترین شرایط انسانی مواجه بود و از کمبود شدید مواد غذایی، دارویی و آب بهداشتی برای نوشیدن رنج می‌برد، با این حال مردم مقاوم و شجاع آن در دو جبهه جنگیدند؛ یکی با گرسنگی و تشنگی و شرایط دشوار ناشی از محاصره و دیگری مقابله با حملات بی‌امان تروریست‌های داعش. اما حتی یک گام هم عقب نشینی نکردند.

مقاومت و آزادسازی آمرلی

مقاومت و آزادسازی آمرلی

نام این شهر از بیشترین اسامی بود که طی بیش از دو ماه اخیر بر زبان‌ها جاری بود، بیشترین شهری بود که مردم آن از جهانیان و مدعیان دفاع از حقوق بشر درخواست کمک می‌کردند، مرگ در کمین تمام آنها بود، سایه ترس و گرسنگی، بیماری و کشتار نیز آنها را رها نمی‌کرد. با این حال با دستان خالی و شکم‌های گرسنه و لب‌های تشنه مقاومت کردند. تروریست‌های داعش عزم خود را به طور جدی جزم کرده بودند تا با اشغال آمرلی ساکنان آن را قتل عام کنند.

حملات تروریست ها به شیعیان عراق از جمله منطقه آمرلی از سال ۲۰۰۳ تاکنون ادامه داشته است. سرکردگان داعش در طول دوران محاصره تلاش کرده بودند از طریق مذاکره با بزرگان و شیوخ ترکمان آمرلی بدون درگیری بر این شهر مسلط شوند و وعده دروغین عدم آزار رساندن یا کشتار مردم را در صورت تحویل افراد تحت پیگرد خود داده بودند، اما بزرگان شهر با توجه به شناختی که از وحشی‌گری و بی‌رحمی تکفیری‌ها پیدا کرده بودند،‌ هرگز در دامی که آنها برایشان پهن کرده بودند نیفتادند و با روحیه مقاومت و ایستادگی که برگرفته از اعتقادات شیعی بود، تسلیم و سازش را نپذیرفتند و ثمره آن را پس از هشتاد روز مقاومت با رسیدن کمک‌های مردمی و دولتی چشیدند.

انتهای پیام/

https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme