https://telegram.me/empireoflies

آل‌سعود در محاصره مثلث بحران

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغ: حاکمان فعلی ریاض هنوز طعم یک‌ساله قدرت را نچشیده‌اند که بحران‌های زنجیره‌ای در خاندان آل‌سعود ادامه کار را برای رژیم عربستان دشوار کرده است. جنگ قدرت در بین شاهزادگان سعودی، بیماری ملک سلمان و اقتصاد ویران چالش‌های درونی رژیم آل‌سعود است. در خارج از عربستان نیز اوضاع بر وفق مراد سعودی‌ها نیست و زمینگیر شدن در جنگ یمن و تعدیل سیاست‌های واشنگتن نسبت به این رژیم عرصه را بر حکومت بی‌کفایت سعودی تنگ کرده است.

رژیم آل‌سعود در سال ۲۰۱۵ میلادی بحران‌های متعددی را تجربه کرد که همه آنها به اندازه‌ای ثقیل هستند که می‌تواند سقوط این رژیم را در پی داشته باشد. پس از مرگ عبدالله بن عبدالعزیز پادشاه سابق عربستان، جنگ قدرت در درون رژیم سعودی شروع شد و بازماندگان پادشاه قبلی یکی پس از دیگری از صحنه سیاسی کنار گذاشته شدند و نسل جدیدی از شاهزادگان روی کار آمدند که به دلیل نداشتن تجربه سیاسی عربستان سعودی را به بحران‌های جدید سوق دادند. ملک سلمان پادشاه عربستان و پسرش محمد وزیر دفاع و جانشین ولیعهد قدرت را در دستان خود قبضه کردند و با کنار گذاشتن افراد وابسته به شاه سابق به تشدید اختلافات دامن زدند. از این رو شاهزادگان برکنار شده از قدرت در انتظار فرصت بودند تا از نقاط ضعف حاکمان کنونی نهایت استفاده را ببرند. مجتهد افشاگر عربستانی که به دربار آل‌سعود نزدیک است بارها از اختلافات در درون رژیم آل‌سعود پرده برداشته و اعلام کرده جنگ قدرت در درون این رژیم به خصوص پس از جنگ یمن بالا گرفته است.  روزنامه ساندی تایمز، روز دوشنبه با انتشار خبری از توطئه شاهزادگان سعودی علیه محمد بن سلمان به دلیل بی‌کفایتی گزارش داد. شاهزادگان مخالف محمد بن سلمان او را به ماجراجویی در سیاست خارجی متهم می‌کنند. این روزنامه انگلیسی نوشت: «محمد بن سلمان از نظر شخصیت‌های بلندپایه در خاندان آل‌سعود عیب‌های شخصیتی بزرگی دارد و شایستگی برعهده گرفتن سمت‌های مهم را ندارد. شاهزادگان سعودی محمد بن سلمان را به علت حمله هوایی به مردم بی‌دفاع یمن، به بی‌عقلی و غرور جوانی متهم می‌کنند.»
  
فاجعه منا
شاید به راحتی می‌توان گفت بزرگ‌ترین بحران عربستان، بی‌کفایتی و سوء تدبیر و عدم توانایی در اداره مراسم حج امسال بود که به کشته شدن هزاران حاجی از کشورهای مختلف منجر شد. پس از این فاجعه فشارهای بین‌المللی برای بی‌کفایت جلوه دادن آل‌سعود شروع شد و کشورهای سازمان همکاری اسلامی برای مدیریت حج توسط جهان اسلام نشستی برگزار کردند. صرف نظر از دلایل پشت پرده این فاجعه، عربستان بار دیگر اثبات کرده که در اداره و سازماندهی مراسم حج توانایی ندارد؛ موضوعی که به مشروعیت آل‌سعود مرتبط می‌شود، چراکه حکومتی است که در مهار بحران‌های داخلی توانایی ندارد و در بحران‌های خارجی نیز شکست خورده است. از سوی دیگر، خبرگزاری آسوشیتدپرس در گزارش دیروز خود نوشت: آمار جان باختگان حادثه منا تنها از ۱۶ کشور بالای ۱۱۰۰ نفر است. این در حالی است که مقام‌های سعودی اعلام کرده‌اند آمار قربانیان منا ۷۶۹ کشته و ۹۳۴ زخمی است.  در شرایطی که هنوز ۱۰ماه از به تخت نشستن ملک سلمان نمی‌گذرد، بیماری وی تشدید شده است. خبرگزاری «العهد» یمن روز سه شنبه مدعی شد حال «سلمان بن عبدالعزیز» خوب نیست و در بیمارستان «ملک فیصل» ریاض بستری شده است. منابع آگاه به این رسانه خبری یمن خبر داده‌اند که وضعیت جسمی سلمان دوشنبه ‌شب بد شده و در حال حاضر در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان بستری است. این منابع ادامه دادند: «وضعیت جسمی پادشاه عربستان وخیم شده و با توجه به خطرناک ‌بودن وضعیت جسمی او از انتقالش به خارج از عربستان خودداری شده و به بیمارستان ملک فیصل در ریاض منتقل شده است.»
  
اقتصاد ویران سعودی
وابستگی اقتصاد رژیم سعودی به نفت می‌تواند نتایج جبران ناپذیری برای این رژیم در پی داشته باشد. عربستان در یک‌سال گذشته اقدام به کاهش عامدانه قیمت نفت برای مواجهه با ایران کرد تا این کشور را از حرکت رو به جلوی خود در منطقه باز دارد ولی در مقابل نتیجه‌ای خلاف این هدف به‌دست آورد و نه تنها این سیاست به ضرر ایران تمام نشد، بلکه در راستای منافع تهران پیش رفت؛ به طوری که روزنامه فایننشال تایمز از کسری بودجه ۷۳ میلیارد دلاری عربستان پس از کاهش قیمت نفت، خبر داد. به گزارش میدل ایست آی، بر اساس تحقیقات صورت گرفته در ژورنال علوم نفتی و مهندسی، عربستان سعودی طی سال‌های آینده به یک بیشینه نرخ تولید نفت دست خواهد یافت اما طی دهه آینده شاهد کاهش شدید صادرات خود خواهد بود. بر اساس این تحقیقات، تولید صادرات نفت عربستان در سال ۲۰۲۸ به شدت کاهش خواهد یافت که تنها ۱۳ سال به این موعد زمان باقی مانده است. برخی تحلیلگران بر این باورند تنها اگر بهای نفت در آینده‌ای نزدیک دوباره افزایش یابد، عربستان سعودی می‌تواند از این وضعیت نجات پیدا کند اما شمار دیگری از تحلیلگران معتقدند اگر وضعیت به همین منوال ادامه یابد، این کشور پادشاهی ممکن است با تغییر رژیم یا حتی ناآرامی‌های مدنی شبیه یمن و مصر مواجه شود.
  
زمینگیر شدن در یمن
عربستان پس از چهار سال جنگ افروزی در سوریه و حمایت‌های مالی از تروریست‌ها برای سرنگون کردن دولت دمشق کاری از پیش نبرد و سعی کرد شکست‌های خود را در جای دیگری از منطقه جبران کند و به همین خاطر جنگ نابرابری را علیه یمن شروع کرد. ملک سلمان که با طناب پوسیده پسرش وارد قتلگاه یمن شد پس از گذشت چندماه به اشتباهات خود پی برد و نه تنها نتوانست به اهداف اعلانی خود در این کشور دست پیدا کند بلکه تلفات و بهای سنگینی را برای این اشتباه خود پرداخت. طبق گزارش‌های غیر رسمی، عربستان تاکنون ۶۰ میلیارد دلار به علت جنگ یمن متضرر شده و هزینه کرده است.  به دنبال ناکارآمدی حملات هوایی، عربستان و متحدانش در نهایت وارد فاز جنگ زمینی با یمنی‌ها شدند تا بتوانند این کشور را اشغال کنند ولی تحولات آنگونه که سعودی‌ها می‌خواستند پیش نرفت و نه تنها خاک یمن را نگرفتند بلکه بخشی از خاک خود در مرز با یمن نیز به دست جنبش انصارالله و ارتش یمن تصرف شد. نیروهای انصارالله و کمیته‌های مردمی هر روز با حمله به مواضع سعودی‌ها در عمق خاک عربستان علاوه بر وارد کردن تلفات برای بازپس‌گیری و آزادی سه استان اشغال شده خود توسط عربستان (جیزان، عسیر، نجران) مصمم‌تر شده‌اند. سعودی‌ها گمان کردند پس از شکست در سوریه می‌توانند از یمن به عنوان یک برگ برنده در بازی‌های منطقه‌ای و بین‌المللی استفاده کنند اما عربستان در یمن دچار جنگی فرسایشی شده و نمی‌تواند از آن خارج شود.

این رژیم که در عرصه بین‌الملل به حمایت قدرت‌های غربی از جمله امریکا تکیه داشت و سیاست‌های جنگ‌افروزانه خود در منطقه را به پیش می‌برد در ماه‌های اخیر با بی‌مهری واشنگتن مواجه شده است و خبری از حمایت‌های گسترده سابق نیست.
  
خطر تجزیه عربستان
سیاست‌های اشتباه خاندان آل‌سعود در توزیع قدرت و ثروت در عربستان و سیاست‌های تبعیض‌آمیز نسبت به شیعیان این کشور رژیم آل‌سعود را در گسل تجزیه قرار داده است. روزنامه نیویورک تایمز دیروز در تحلیلی تنش‌های داخلی در عربستان سعودی را عاملی برای تقسیم آن به پنج کشور جدید شامل عربستان شمالی، عربستان شرقی، عربستان غربی، عربستان جنوبی و دولت وهابی دانست. طبق نقشه‌های منتشر شده، کشورهای یمن و لیبی نیز به دلیل اختلافات و درگیری‌های قبیله‌ای- مذهبی هر یک به ترتیب به دو و سه کشور جدید تقسیم خواهند شد. علاوه‌بر مناطق شرقی عربستان، جنگ یمن سبب شد مردم مناطق جنوب عربستان به خصوص استان جیزان علم مقابله با آل‌سعود را برپا کنند. در ماه‌های اخیر قبایل این استان بارها با نیروهای سعودی درگیر شده و دهها تن از آنان را به هلاکت رسانده‌اند. سه ماه پیش رئیس قبایل «یام و ولد» نجران از تلاش قبایل این منطقه برای جدایی از عربستان سعودی خبر داد؛ خبری که ناظران منطقه در شرایط کنونی از آن به عنوان زلزله سیاسی در عربستان یاد می‌کنند. 

انتهای پیام/روزنامه جوان

حاکمان فعلی ریاض هنوز طعم یک‌ساله قدرت را نچشیده‌اند که بحران‌های زنجیره‌ای در خاندان آل‌سعود ادامه کار را برای رژیم عربستان دشوار کرده است.

بررسی کلی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید.
0
https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme