https://telegram.me/empireoflies

آغاز فروپاشی رسانه‌های دولتی

اختصاصی – به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغ: روز گذشته سایت خبری صدای آمریکا اعلام نمود که رادیو فارسی صدای آمریکا که چند سالی‌ست با نام رادیو تماشا فعالیت می‌کند از تاریخ ۲۹ اردیبهشت تعطیل خواهد شد. صدای آمریکا اشاره کوتاهی به تعطیلی این رادیو کرده و نوشته: “اکنون، با گسترش و فراگیری رسانه‌های تصویری در ایران و تحولاتی که در ترکیب سنی و علایق مخاطبان بخش فارسی صدای آمریکا رخ داده است، همانگونه که پیشتر اعلام شده بود، زمان وداع با این رسانه محبوب فرا رسیده است”.

صدای-آمریکا

تعطیلی «رادیو فارسی صدای آمریکا»

البته این خبر چندان غیر منتظره نبود سال گذشته نمایندگان آمریکا به طرحی رای دادند که رسانه‌هایی مانند صدای آمریکا، رادیو فردا تا پایان سال ۲۰۱۴ تعطیل شده و یا به حداقل فعالیت برسند و به جای آن تشکیلات جدیدی با استفاده برخی از عوامل و امکانات این دو رسانه آمریکایی ایجاد می‌شود. هرچند این طرح با مخالفت اهالی رسانه در آمریکا مواجه شد ولی از آنجایی که رسانه‌ها در این کشور توسط لابی صهیونیستی اداره می‌شوند و هر قدر در ظاهر وجهه‌ای دموکراتیک داشته باشند ولی در پس پرده با اقدامات دیکتاتور معابانه تنها منافع خود را مدنظر قرار می‌دهند و هرگونه صدای اعراضی در نطفه خفه خواهد شد.

البته باید گفت این رادیو در سال‌های اخیر نیز فعالیت چشم‌گیری نداشته و به علت یک‌نواختی و عدم تحرک از نظرها افتاده و شنوندگانش به طور گسترده کاهش یافته و از لحاظ داخلی نیز به تبعیدگاه مجریان کنار گذاشته شده از تلویزیون صدای آمریکا تبدیل شده است. البته تعطیلی این رادیو بی‌ربط با اتفاقات چند وقت اخیر در تلویزیون صدای آمریکا نبوده است.

به عنوان مثال اخراج سیامک دهقان‌پور از یک برنامه پر مخاطب به دلایل واهی در هفته‌های گذشته و درگیری فیزیکی در پشت صحنه برنامه‌های صدای آمریکا و مهم‌تر از همه استخدام سردبیر برای بخش فارسی صدای آمریکا از بی‌بی‌سی و اجرای سیاست جانبدارانه خبری در حالی که صدای امریکا خود افراد شایسته و کاردان دارد، بر میزان اعتراضات کارکنان صدای آمریکا افزود و از شمار بینندگان آن به شدت کاست و حتی بسیاری آن را تحریم کردند.

با انتصاب ستاره درخشش گوینده خبر صدای امریکا به قائم مقامی بخش فارسی صدای امریکا انتظار می‌رفت تنش‌ها و اعتراضات کاهش یابد اما این انتصاب نیز نتیجه نداد و به گفته برخی از آگاهان اوضاع این رسانه هم‌چنان آتش زیر خاکستر است. با تعطیلی بخش فارسی رادیو صدای امریکا، گفته می‌شود بر اساس طرح کنگره، رادیو فردا نیز تعطیل خواهد شد و حتی برخی از تحلیل‌گران غربی بر این باورند که با برقراری مناسبات سیاسی میان تهران و واشنگتن تلویزیون صدای امریکا که در موضع گیری‌های رادیکال بر علیه ایران حرف اول را می‌زند غیر ضروری تشخیص داده شده و تعطیل گردد یا درنهایت با کادر محدودی به کار خود ادامه دهد.

رادیو صدای آمریکا که قدیمی‌ترین رادیو  دولتی ایالات متحده آمریکا است که برای شنوندگان خارج از آمریکا پخش می‌شود و مخاطبان آن مردم آمریکا نیستند و بر اساس گزارش‌ها بودجه آن را مالیات دهندگان آمریکایی تامین می‌کنند. بخش فارسی این رادیو در اول آذر ۵۸ شروع به فعالیت نمود و در سال‌های اخیر به دلیل نداشتن برنامه‌های جذاب و مخاطب پسند بسیار کم رونق شده است.

محل رادیو صدای امریکا گوشه غربی سالن بزرگ تلویزیون امریکا و استودیوی اجرا و پخش آن نیز در طبقه دوم ساختمان صدای امریکا در فاصله کمی از ساختمان کنگره این کشور قرار دارد.

انتهای پیام/

https://telegram.me/empireoflies

۱ دیدگاه

  1. صدای آمریکا محتوای تولیدی شدیدا بیهوده ای دارد

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme