https://telegram.me/empireoflies

۲/ آشنایی با متولیان شبکه‌های ماهواره‌ای؛ رابرک مرداک

اختصاصی – به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغدر این جا به عنوان نمونه به صورت گذرا به پشت پرده یکی از این شبکه‌ها اشاره می‌کنیم. (۱)

«فارسی وان» شبکه‌ای فارسی زبان است که در مرداد ۱۳۸۸ افتتاح شد. دفتر این شبکه در «هنگ کنگ» و موسس آن مجموعه رسانه‌ای «استار» یکی از زیرمجموعه‌های اختاپوس رسانه‌ای عظیمی به نام «نیوز کورپوریشن» (۲) می‌باشد.

مدیریت فارسی‌وان بر عهده یک فرد افغانی به نام «زید محسنی» بود؛ اما او تنها یک مدیر ارشد اجرایی بوده و مدیریت اصلی این شبکه بر عهده مالک یهودی، پرنفوذ و قدرتمند شرکت «نیوز کورپوریشن»؛ یعنی «رابرت مرداک» (۳) می‌باشد. مرداک به عنوان یک یهودی تمام عیار در طول زندگی خود همواره به شکلی بسیار موثر از یهودیت و به ویژه صهیونیسم حمایت کرده و می‌کند. او به تنهایی یک غول رسانه‌ای محسوب شده و مالکیت وی بر موسسه «نیوز کورپوریشن» موجب شده تا این موسسه به یک امپراطوری رسانه‌ای تبدیل شود.

موسسه مرداک که اداره مرکزی آن در نیویورک قرار دارد، امپراطوری رسانه‌ای عظیمی است که تنها در بخش خبر و اطلاع‌رسانی، شبکه‌های تلویزیونی «فاکس نیوز» آمریکا و «اسکای نیوز» انگلیس را در اختیار دارد. مرداک در حوزه تولید محصولات تصویری، مجموعه‌های فیلم‌سازی معروفی چون «اف، ایکس»، «فاکس قرن بیستم» و «فاکس فیلم» را در تملک خود داشته و هدایت می‌کند.

این امپراطوری رسانه‌ای، علاوه بر مدیریت موسسات دیداری و شنیداری، بیش از صد روزنامه و مجله را در سراسر جهان منتشر می‌کند. درآمد سالیانه موسسه «نیوز کورپوریشن» بیش از ۲۰ میلیارد دلار در سال می‌باشد.

در بررسی‌های انجام شده از ابتدای راه‎اندازی این شبکه تا سال ۱۳۹۰ معلوم شد که در فیلم‌ها و سریال‌های پخش شده در این شبکه یک یا چند پیام از این ناهنجاری‌ها وجود دارد: رابطه‌های نامشروع قبل از ازدواج، فرزند نامشروع، خیانت زن و شوهر به یکدیگر، بارداری قبل از ازدواج، دوستی با جنس مخالف، تجاوز جنسی و سقط جنین.

منبع: کتاب بشقاب‌های سفره پشت‌بام‌مان-خانواده و ماهواره-نوشته محسن عباسی ولدی

پی‌نوشت:

۱-اگر چه در این نوشتار بنده بنا نداشتم به صورت مستقیم به شبکه یا برنامه خاصی اشاره کنم؛ اما در موارد اندکی برای انتقال بهتر مطالب مربوط مجبور به این کار شدم. بررسی پشت‌پرده شبکه «فارسی وان» نیز از این موارد است. مطالب این قسمت را از ماهنامه طنین اندیشه، شماره دهم، آبان ۱۳۹۰ آورده‌ام.

۲-News Corporation

۳-Robert Murdoch

انتهای متن/

«فارسی وان» شبکه‌ای فارسی زبان است که در مرداد ۱۳۸۸ افتتاح شد.

بررسی کلی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید.
0
https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme