https://telegram.me/empireoflies

آشنایی با مفاسد پهلوی؛ خاندان تجملاتی

اختصاصی – به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغ: تمایل به استفاده و بهره‌مندی از بهترین و لوکس‌ترین لوازم ضروری و غیرضروری زندگی و استفاده از هر آنچه که تهیه و استفاده از آن برای مردم عادی مقدور نیست، یکی از بزرگ‌ترین امراضی است که اکثر قریب به اتفاق کسانی را که به ناگهان به ثروتی هنگفت و بی‌زحمت دست‌یافته‌اند، مبتلا می‌کند.

داشتن زیباترین و مجلل‌ترین قصرها با لوازم و تزئیناتی گران‌بها، اتومبیل‌های آخرین سیستم با تمام امکانات اضافی، چیدن سفره‌های رنگین از گران‌بهاترین و پرخرج‌ترین غذاها و مشروبات، پوشیدن لباس‌های خوش‌دوخت با پارچه‌های گران‌بها و پوست حیوانات وحشی، برپایی ضیافت‌ها و جشن‌های مجلل و باشکوه و پرخرج، سفر به زیباترین و دیدنی‌ترین نقاط دنیا و بهره‌مندی از بهترین تفریح‌ها و اقامت در هتل‌های پرخرج چند ستاره، دعوت یا مراجعه به حاذق‌ترین و گران‌ترین پزشکان اروپایی برای یک دندان‌درد یا سرماخوردگی و … تنها جنبه‌هایی از تجمل‌گرایی خاندان پهلوی بوده است.

فرزندان رضاخان پس‌ازآنکه قضای روزگار و دست استعمار، فقرشان را به غنا مبدل کرد و تمام ثروت ایران را در اختیارشان قرار داد، چنان به تجمل‌پرستی رو آوردند که ثروتمندان کشورهای خارجی را به تعجب واداشتند و این عاملی شد برای دوری پیوسته آنان از مردم و غوطه‌ور شدن هرچه بیشتر آنها در فساد، و کیست که رابطه تجمل و فساد را با انحطاط و فروپاشی نظام‌های سیاسی و اجتماعی در طول تاریخ بشر نداند و نشناسد؟!

شاید گفته شود که رو آوردن پهلوی‌ها به تجمل، معلول طبیعی ثروت و قدرت آنان بوده و هر پادشاه و خانواده‌ای که به این پایه از قدرت و ثورت دست یابد، بی‌درنگ به تجمل‌گرایی و داشتن چندین قصر، کاخ، اتومبیل و جواهرات و بهره‌مندی از تفریح و لباس و تغذیه‌های عالی روی خواهد آورد که برای پادشاه و خانواده او در کشوری مانند ایران امری طبیعی و حتی لازم است.

برای پاسخ به این موضوع، ذکر چند نکته لازم است:

۱– باید به عواملی مانند شمار و مقدار، قیمت، محل تهیه، میزان مصرف و بهره‌مندی، شخص استفاده‌کننده یا محل استفاده، وجود یا نبود مشابه داخلی و ویژگی‌های دیگر امکانات مورد استفاده این خاندان توجه کرد تا معلوم گردد که آیا چنین سطحی از تجمل‌گرایی برای خانواده سلطنتی عادی و قابل دفاع است یا نه. مطمئناً پاسخ به این پرسش پس از رؤیت بخش کوچکی از اسناد و مدارک مربوط، دقیق‌تر و منصفانه‌تر خواهد بود.

۲– آیا پادشاهان و حاکمان کشورها در انتخاب نوع و میزان بهره‌مندی خود و خانواده‌شان از امکانات و تفریحات باید به سطح عمومی زندگی در کشور خودشان توجه داشته باشند یا نه؟!

۳– آیا حاکمان و خانواده سلطنتی در کشورهای ثروتمند و پیشرفته‌تر ا ایران مانند انگلستان، آمریکا و فرانسه و … روش و منشی همانند شاه و اطرافیانش در بهره‌مندی از امکانات و تجمل‌پرستی داشتند و مردم این کشورها اجازه چنین اهانت و اجحافی در حق خود را به حاکمشان می‌دادند!؟

۴– آیا پهلوی‌ها با امکاناتی کم‌هزینه‌تر و ارزان‌تر قادر به زندگی و ادامه حاکمیت نبودند؟

۵– آیا رابطه میان میزان گسترش اعتراضات و مخالفت‌های مردمی (که به سقوط رژیم منجر شد) با سطح تجمل‌گرایی خاندان پهلوی وجود دارد؟ و آیا رابطه بین تجمل و فساد با انحطاط و فروپاشی نظام پادشاهی دیده می‌شود؟

۶– چه تفاوتی بین حاکم و خانواده‌اش با یک شخص پولدار و خانواده ثروتمندش و انتخاب و میزان بهره‌مندی از امکانات وجود دارد؟ آیا حاکم یک کشور رسالت یا وظیفه‌ای در قبال مردم کشورش دارد که یک ثروتمند غیرمسئول ندارد؟

۷– مردم ایران چه تفاوت‌هایی را در روش و منش زندگی حاکمان و بزرگان دینی خود مانند حضرت محمد(ص) و امام علی (ع) با روش و منش زندگی شاهان پهلوی و خانواده‌شان می‌دیدند؟ آیا علی (ع) بر سرزمین بزرگ اسلامی حاکم نبود؟ پس چه شد که از آن‌چنان ساده‌زیست و شاه این چنان!؟

۸– چه تفاوت‌هایی میان شاه و خانواده او با مردم عادی وجود داشت که آنان در قصرها جگر غاز و خاویار می‌خوردند و اینان در حلبی‌آباد و سرما و غصه؟ چرا رضا پهلوی (ولیعهد ناکام) در ۱۴ سالگی، کاخ، استخر و اتومبیل و موتورسیکلت و زمین و هواپیمای اختصاصی و شمش‌های طلا و حساب‌های بسیار انبوه بانکی و سگ‌های تربیت‌شده گران‌قیمت و … داشت، و همسالان او در کارگاه‌های آجرپزی خشت می‌کوبیدند و در زمین‌های خاکی با قوطی کمپوت بازی می‌کردند؟!

۹دست‌آخر اینکه، ثروت و دارایی خاندان پهلوی از چه راهی کسب‌شده بود که اجازه تجمل برایشان صادرشده بود؟ آنچه از پدرشان به ارث بردند، از چه راهی جمع شده بود و آنچه خود کسب کردند، چگونه و از چه راهی کسب شد که به‌اصطلاح اختیار مالشان را داشته باشند؟

راستی چه کسی محمدرضا پهلوی را به پادشاهی برگزیده و به او امکان سلطنت، حکومت، کسب مال و ثروت و اجازه تجمل داده بود؟ آیا مردم در انتخاب حاکم بر کشورشان حقی داشتند و آیا شاه منتخب مردم بود و مردم اجازه بهره‌مندی از ثروت ملی و عمومی را به او داده بودند؟

اگرچه پرسش‌هایی از این دست بسیارند، اما ارائه تصویری هرچند ناقص و جزئی از سطح تجمل این خاندان، بهترین وسیله قضاوت در مورد آنان خواهد بود.

در روزهای آینده، طی مقالاتی بیشتر به فساد خاندان پهلوی خواهیم پرداخت.

انتهای پیام/

تمایل به استفاده و بهره‌مندی از بهترین و لوکس‌ترین لوازم ضروری و غیرضروری زندگی و استفاده از هر آنچه که تهیه و استفاده از آن برای مردم عادی مقدور نیست، یکی از بزرگ‌ترین امراضی است که اکثر قریب به اتفاق کسانی را که به ناگهان به ثروتی هنگفت و بی‌زحمت دست‌یافته‌اند، مبتلا می‌کند.

بررسی کلی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید.
0
https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme