https://telegram.me/empireoflies

آشنایی با حزب توده ایران

اختصاصی – به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغ: تاسیس حزب: در ۷/۷/۱۳۲۰ پس از شکست اولین حزب کمونیست ایران در باکو (حزب عدالت) و شکست دومین حزب کمونیست ایران در بندرانزلی

انحطاط حزب

دستگیری رهبران و اعضای حزب در زمان جنگ ایران و عراق به دنبال کشف فعالیت‌های جاسوسی آن‌ها

حزب توده

مشی حزب

«نهایت قدرت سازماندهی و ایجاد سازمان‌های متعدد علنی وابسته به حزب در جهت ترویج کمونیسم در ایران در راستای سیاست‌های شوروی سابق و با استفاده از امکانات آن کشور»

موسس/موسسین

بیشتر بنیانگذاران حزب توده از زمینداران و مالکان بزرگ بودند. برخی از آن‌ها قبلا در سازمان فراماسونری (حزب جاسوسان انگلیس) و حزب دمکرات (حزب تندرو و تروریست صدر مشروطیت) تجربه کار حزبی داشتند.

سلیمان محسن اسکندری (شاهزاده قاجار و به ظاهر غیرکمونیست)، محمد بهرامی، سیدجعفر جوادزاده (معروف به جعفر پیشه‌وری که غائله آذربایجان را رهبری کرد)، مرتضی یزدی، حسین مهانی، محمود بقراطی، محمدعلی شریفی، احمد اسپهانی، میرقاسم چشم‌آذر، رسول پیرمرادی، منصور رکنی، بزرگ علوی، عبدالحسین نوشین، ابوالفضل فرهی، فرخی دهقانی، احسان طبری، نورالدین الموتی، ضیاءالدین الموتی، عبدالصمد کامبخش، اردشیر آوانسیان و…

رهبران حزب

سلیمان محسن اسکندری: سابقه کار حزبی در تشکیلات فراماسونری و حزب دموکرات داشت و وزیر معارف رضاخان در سال ۱۳۰۲ بود و تا زمان مرگش مانع از شرکت زنان در حزب توده شد.

رضا رادمنش: دکترای فیزیک و از سال ۱۳۲۷ به مدت ۲۰ سال در خارج حزب را رهبری کرد؛ وی از دوستان صدام حسین بود.

ایرج اسکندری: از شاهزادگان قاجار بود که در شانزده سالگی به فرانسه رفت و تحصیلاتی در زمینه حقوق داشت. دوران رهبری وی از ۱۳۴۷ تا ۱۳۵۷ بود.

نورالدین کیانوری (نوه ناخلف شهید شیخ فضل‌الله نوری): همزمان با پیروزی انقلاب اسلامی به رهبری حزب توده رسید. چهل سال برای ک.گ.ب جاسوسی کرد و سرانجام در سال ۱۳۶۱ دستگیر شد.

عبدالصمد کامبخش: (دارای تحصیلات در فیزیک و دوره خلبانی) از افراد بانفوذ و جزو هیات دبیران حزب توده و سپس رئیس سازمان نظامی حزب بود. وی به دلیل جاسوسی از نیروی هوایی رضاخان اخراج شد و به همراه گروه «۵۳ نفره» به زندان افتاد.

رضا روستا: از ابتدای جوانی با حزب کمونیست ایران همکاری داشت. او از طرف حزب مزبور برای تحصیلات خاص به مدت دو سال به شوروی فرستاده شد. در بازگشت به اتهام جاسوسی بازداشت شد و به پنج سال حبس محکوم گردید و سپس به ساوه تبعید شد. سرانجام در برلین در سن ۶۸ سالگی درگذشت.

غلام‌یحیی دانشیان (اهل سراب ولی در باکو بزرگ شده بود): وی در غائله آذربایجان، فرماندهی گروه ضربت کمونیست‌ها را برعهده داشت. در مسکو آموزش‌های حزبی را فراگرفت. سپس وی به رهبری فرقه دموکرات-غائله‌گران آذربایجان-گمارده و موظف شد تا با حزب توده ایران وحدت حاصل کند.

او در عین حال سازمانش را در باکو حفظ کرد. این سازمان هنوز در کشور آذربایجان فعال و هدف آن ایجاد آذربایجان واحد و جدایی آن از ایران است.

انشعاب در حزب

در تاریخ تقریبا چهل ساله حزب توده چند انشعاب مهم صورت پذیرفت که مهم‌ترین آن‌ها «انشعاب خلیل ملکی» می‌باشد. نامبرده پس از شکست غائله آذربایجان، به انتقاد از رهبری حزب توده پرداخت.

انتقاد اساسی او این بود که حزب توده باید سیاست مستقلی را در برابر شوروی، در پیش بگیرد و در این راه از رهبری روشنفکران و دانشمندان استفاده کند. خلیل ملکی به همراه جمعی از طرفداران خود از حزب خارج شد و جریان «نیروی سوم» را تشکیل داد. وی پس از چندی به جبهه ملی پیوست.

دادگاه_سران_حزب_توده_(پیش_از_انقلاب)

ویژگی‌ها و نحوه عملکرد حزب

۱-سازماندهی: حزب توده در راه رسیدن به هدف، از نهایت قدرت سازماندهی بهره‌برداری می‌کرد. در این راه سعی می‌شد ضمن رعایت شدید سلسله مراتب از طریق ایجاد سازمان‌های متعدد علنی وابسته به حزب، بیشتر اقشار جامعه را تحت پوشش قرار دهد؛ مانند اتحادیه‌های کارگری، سازمان جوانان دمکرات، تشکیلات دمکراتیک زنان، سازمان‌های دهقانی، سازمان دفاع از کودک، جمعیت مبارزه با استعمار و…

۲-دورویی: حزب توده از آغاز فعالیت خود، حتی در انتخاب اسم خود نیز یک حزب دو رو بوده است. یکی از دلایل انتخاب اسم «توده» به جای «کمونیست» فریب مردم ناآگاه به منظور همکاری با حزب توده بوده است.

همچنین رهبران حزب تا سال ۱۳۳۸ ه ش. مدعی بودند که مرام حزب، کمونیستی نبوده و بلکه طرفدار مشروطه سلطنتی و در خط سرمایه‌داری است. این حزب پس از پیروزی انقلاب اسلامی نیز سعی کرد تا خود را مدافع انقلاب، اسلام و خط امام نشان دهد. آن‌ها در این راه حتی اصلاحات خاص اسلامی را نیز به کار می‌بردند مثلا به جای سوسیالیسم از «بینش توحیدی» و به جای پرولتاریا از «مستضعفین» استفاده می‌کردند.

۳-نفوذ: حزب توده پیش و پس از انقلاب اسلامی در میان برخی اقشار جامعه، به ویژه نیروهای مسلح نفوذ داشت؛ سرلشگر مقربی (جاسوس در ارتش طاغوت) و ناخدا فضلی (فرمانده وقت نیروی دریایی ج.ا.ا) از دسته می‌باشند.

۴-ترور: حزب توده به منظور حفظ منافع روسیه و رهایی از رسوایی و افشاگری احتمالی از سوی اعضا، دست به ترور آنان، حتی کادرهای اصلی حزب مانند لنکرانی (در سال ۱۳۳۱) زد. همچنین نفوذی‌های حزب در ارتش، پس از آنکه اطلاعات کافی ارائه دادند، مثل پرویز نوایی، داریوش غفاری و… (نفوذی‌های در رکن دو ارتش) ترور شدند.

وابستگی مالی به شوروی

حزب توده از لحاظ درآمد و تغذیه تدارکاتی به شوروی وابسته بود. «کوزیچکین» یک جاسوس به ظاهر دیپلمات شوروی که مدتی در تهران جاسوسی می‌کرد و سپس در سال ۱۳۶۱ به غرب پناهنده شد، در خاطرات خود می‌نویسد: «این یک حقیقت بود که حزب توده کاملا توسط اتحاد شوروی، و دقیق‌تر بگویم توسط شعبه بین‌المللی حفظ می‌شد. تمامی اعضای کمیته مرکزی حزب توده حقوق‌بگیر مسکو بودند. تمامی نیازهای مالی برای فعالیت‌های حزب توده نیز توسط مسکو تامین می‌شد.»

به نقل از مطالعات سیاسی، کتاب اول، ص ۳۳۱

انتهای پیام/

اختصاصی – به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغ: تاسیس حزب: در ۷/۷/۱۳۲۰ پس از شکست اولین حزب کمونیست ایران در باکو (حزب عدالت) و شکست دومین حزب کمونیست ایران در بندرانزلی انحطاط حزب دستگیری رهبران و اعضای حزب در زمان جنگ ایران و عراق به دنبال کشف فعالیت‌های جاسوسی آن‌ها مشی حزب …

بررسی کلی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید.
0
https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme