https://telegram.me/empireoflies

آشنایی با احزاب و گروه‌های سیاسی معاصر ایران/از حزب پان‌ایرانیست تا نهضت ملی مقاومت

اختصاصی به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغدر سلسله مطالبی، قصد داریم شما را با احزاب و گروه‌های سیاسی معاصر ایران بیشتر آشنا کنیم. در مطلب قبلی شما را با یک سری از این جریانات آشنا کردیم. (اینجا را بخوانید)

۱۵/۶/۱۳۲۶

حزب پان ایرانیست (محسن پزشک‌پور) این حزب با پوشش وطن‌پرستی افراطی ناسیونالیسم-شوونیسم برای محمدرضا پهلوی فعالیت می‌کرد و شاه‌پرستی را از ارکان خود می‌دانست. دارای لباس متحدالشکل مانند حزب نازی آلمان بودند. عناصر معروف این حزب محسن پزشک‌پور و داریوش فروهر بودند.

۲۱/۸/۱۳۲۸

جبهه ملی ایران؛ در جریان تحصن چهار روزه مصدق و تعدادی از طرفدارانش در خصوص تقلب و سوءجریان انتخابات دوره شانزدهم مجلس در کاخ شاه که از ۲۲ تا ۲۶ مهرماه ۱۳۲۸ به طول انجامید مقدمات تشکیل «جبهه ملی» ریخته شد. پی‌نویس تشکیل جبهه ملی اشاره دارد که جبهه با موافقت شاه تاسیس شده است. شاه در ملاقات با مصدق (رهبر متحصنین) بهانه آورد که اگر انتخابات آزاد باشد، چون شما فاقد تشکیلات و حزب هستید، حزب توده مجلس را قبضه می‌کند؛ مصدق نیز با توجه به تجربیاتش (به ویژه نهضت مشروطه)، دریافته بود که حزب به روش مرسوم نمی‌تواند در برابر قدرت استبداد و استکبار ایستادگی کند، بنابراین تصمیم گرفت که تمام نیروهای سیاسی علاقه‌مند به سرنوشت کشور را با هم متشکل کند تا بتوانند با هماهنگی هم به اهدافشان نایل شوند.

بر این اساس، وی طرح تشکیل جبهه ملی را (با مشارکت احزاب و گروه‌های موجود آن زمان) پی‌ریزی کرد و در ۲۱/۸/۱۳۲۸ جبهه ملی رسما تشکیل شد. جبهه ملی، ایدئولوژی مشخصی نداشت و رهبران آن اختلاف نظرهای بسیاری داشتند. هدف اولیه جبهه ملی، برگزاری انتخابات دوره شانزدهم مجلس و تضمین انتخابات آزاد مجلس بود. مهم‌ترین احزاب و گروه‌هایی که هسته اولیه جبهه ملی را تشکیل می‌دادند عبارت بودند از: «حزب ایران»، «سازمان نظارت بر آزادی انتخابات دکتر مظفر بقایی»، «حزب ملت ایران» (بر بنیاد پان ایرانیست داریوش فروهر)، «جمعیت آزادی مردم ایران» (محمد نخشب که گرایش سوسیالیستی داشت)، «جمعیت فدائیان اسلام» (آنان با ترور هژیر راه را برای انتخابات نبستا سالم دوره شانزدهم فراهم کردند؛ امام نواب از ابتدا با تشکیل جبهه ملی موافق نبود و موافقت پسر رضاخان با تاسیس این حزب را بی‌ارزش دانست).

۲۶/۲/۱۳۳۰

حزب زحمتکشان ملت ایران (یکی از احزاب تشکیل دهنده جبهه ملی توسط مظفر بقایی صاحب امتیاز روزنامه شاهد ایجاد شد که پس از مدتی خلیل ملکی و هوادارانش به آن پیوستند) که در نهضت ملی شدن نفت با مصدق مخالفت کرد.

۱۳۳۹-۱۳۳۲ تیرماه ۱۳۳۲

حزب ملت ایران (انشعاب دانشجویان حزب پان ایرانیست و تشکیل حزب ملت ایران) به رهبری داریوش فروهر؛ که روزنامه «ندای پان ایرانیسم» و «آرمان ملت» ارگان این حزب بود.

پس از کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲

نهضت ملی مقاومت (هسته اولیه آن را آیت‌الله سیدرضا زنجانی، آیت‌الله سیدابوالفضل زنجانی، آیت‌الله سیدمحمود طالقانی، مهدی بازرگان، یدالله سحابی تشکیل می‌دادند) بلافاصله پس از کودتای ۲۸ مرداد، بسیاری از سران جبهه ملی بازداشت شدند و عملا جبهه ملی تا تشکیل جبهه ملی دوم (۱۳۳۹) فعالیتی نداشت، در عوض برخی از مبارزان مقاومت در برابر رژیم را ضروری می‌دانستند، نهضت مذکور را تشکیل دادند.

انتهای پیام/

حزب ملت ایران (انشعاب دانشجویان حزب پان ایرانیست و تشکیل حزب ملت ایران) به رهبری داریوش فروهر؛ که روزنامه «ندای پان ایرانیسم» و «آرمان ملت» ارگان این حزب بود.

بررسی کلی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید.
0
https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme