https://telegram.me/empireoflies

آشنایی با احزاب و گروه‌های سیاسی معاصر ایران

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغ: در سلسله مطالبی، قصد داریم شما را با احزاب و گروه‌های سیاسی معاصر ایران بیشتر آشنا کنیم. در مطلب قبلی شما را با یک سری از این جریانات آشنا کردیم. (اینجا را بخوانید)

سال‌های ۱۳۴۲ تا ۱۳۵۷

۷/۵/۱۳۴۴

با انحلال جبهه ملی دوم، مصدق که پافشاری سازمان دانشجویان وابسته به جبهه ملی دوم را می‌دید، تلاش کرد «جبهه ملی سوم» را بنا نهد. بدین خاطر از رهبران نهضت مقاومت ملی درخواست کرد که اساسنامه جبهه ملی سوم را تدوین کنند. نهضت آزادی، حزب ملت ایران، حزب مردم ایران، حزب سوسیالیست خلیل ملکی و سازمان دانشجویان جبهه ملی، احزاب تشکیل دهنده جبهه ملی سوم بودند. این جبهه که به صورت اپوزیسیون در جامعه روشنفکری آن روز تحرکی دوباره ایجاد کرد مورد مخالفت رژیم شاه واقع شد و رهبران آن بازداشت شدند و پس از نزدیک به سه هفته از اعلام موجودیت جبهه ملی سوم منحل شد.

فروردین ۱۳۵۰ سازمان چریک‌های فدایی خلق ایران؛

۱۳۵۰

سپاه دین (یکی از سیاست‌ها و واکنش‌های تزویری شاه در قبال خطر تبلیغات کمونیستی سیاست تمسک به مذهب بود)

۱۱/۱۲/۱۳۵۳ حزب رستاخیز (توسط شاه)

تابستان ۱۳۵۵

گروه آرمان مستضعفین (سازمان رزمندگان پیشگام مستضعفین ایران) متاثر از فرقان و شریعتی؛ این گروه بیشتر پس از انقلاب در سال ۵۸ و ۵۹ به فعالیت فکری پرداخت. یکی از رهبران این گروه فردی به نام «باقر برزویی» (اهل فسا) بود که از پیش از انقلاب در فعالیت‌های فرهنگی شرکت داشت و پس از شیفتگی نسبت به شریعتی و تا حدی تاثر از آثار فرقانی‌ها، اعتقاد به برخورد فیزیکی با روحانیت نداشت؛ به عکس تاکید می‌کرد که می‌بایست با روش شریعتی با روحانیت برخورد کرد، یعنی باید مردم را از آنان گرفت، نه آنان را از مردم برای این گروه، درست همانند فرقانی‌ها، تفکر دینی روحانیت به هیچ روی مقبولیت نداشت.

۱۳۵۵

گروه امت واحده (از هسته‌های ابتدایی سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی) متشکل از شماری از زندانیان سیاسی بود که برخی از آنان تا پیش از ماجرای ارتداد از همکاران منافقین خلق، و یا سمپات برخی از جریانات چپ بودند. این گروه که مذهبی ماندند در جریان نزاع‌های داخلی زندان میان مارکسیست‌ها، التقاطی‌ها و مومنان واقعی، در سال ۱۳۵۵ شکل گرفتند و در واقع هسته اولیه آنان در زندان در مقابله با منافقین و مارکسیست‌ها گذاشته شد. بهزاد نبوی چهره معروف امت واحده بود که گرچه در ارتباط با گروه مصطفی شعاعیان (مارکسیست-ناسیونالیستی که خود را رهبر سازمان آزادی‌بخش ایران می‌دانست) به زندان افتاده بود، در آن‌جا، همنشین بچه‌های مذهبی شده و رفاقت وی با شهید رجایی استوار شده، به مذهبی‌ها پیوست، محمد سلامتی نیز که پیش از انقلاب فعال بود، در زندان به این گروه پیوست.

انتهای پیام/

سپاه دین (یکی از سیاست‌ها و واکنش‌های تزویری شاه در قبال خطر تبلیغات کمونیستی سیاست تمسک به مذهب بود)

بررسی کلی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید.
0
https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme