https://telegram.me/empireoflies

آزمایش‎های موشکی کره شمالی؛ پاشنه آشیل سیاست خارجی ترامپ

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغآزمایش موشکی بامداد یکشنبه کره شمالی همزمان با مصائب بی پایان «دونالد ترامپ»، رئیس جمهور آمریکا به ویژه جدی شدن موضوع استیضاح و موضعیت نامطلوب در افکار عمومی در میانه کارزار‌های انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ این کشور، نشان می‌دهد «کیم جونگ اون»، رئیس کره شمالی پیام آخر ترامپ را به خوبی درک کرده است؛ “من در موضع ضعف هستم، تا پایان انتخابات زمان بده.”

موضوع خلع سلاح هسته‌ای کره شمالی از بدو ورود ترامپ به کاخ سفید، به یکی از اولویت‌های مهم سیاست خارجی آمریکا مبدل شد. دیدار ۲۰۱۸ سران دو کشور در «سنگاپور» و ۲۰۱۹ در «ویتنام» نشان دهنده اهمیت بحران شبه جزیره کره برای واشنگتن است. اما آن چه این دو نشست و متعاقب آن اقدام بی سابقه ترامپ در ورود به خاک کره شمالی را بی حاصل گذاشت، زیاده خواهی‌های آمریکا از یک سو و توانمندی نظامی کره شمالی از سوی دیگر بود.
تلاش ترامپ برای نشان دادن رابطه نزدیک شخصی با کیم و ورودش به خاک کره شمالی اگرچه خوراک مناسبی برای دستگاه‌های تبلیغاتی بودند، از قصد وی برای ثبت اسمش به عنوان نخستین رئیس جمهور آمریکا که به کره شمالی سفر کرده و موفق به حل بحران کره شده، حکایت دارد.
اما نشست بی حاصل هانوی در حالی که طرفین تعاریف متفاوتی از خلع سلاح و نیز اهداف مختلفی از مذاکره داشتند، سبب شد تا ورق دوستی و نامه پراکنی‌های محبت آمیز طرفین برگردد. کره شمالی در نشست مذکور خواهان همزمانی گام‌های خلع سلاح و کاهش تحریم‌ها بود، در حالی که آمریکا بر خلع سلاح و سپس رفع تحریم‌ها تاکید داشت. موضوع تضمین امنیتی واشنگتن به پیونگ یانگ، مذاکرات را دشوار‌تر می‌کرد.
همه این‌ها در کنار هم سبب شد تا کره شمالی عزم خود را برای تغییر رویه جزم کرده و راهکار‌های زیر را در دستور کار خود قرار دهد:
۱. تعیین پیش شرط برای ادامه مذاکرات. کره شمالی ضرب الاجل پایان سال میلادی ۲۰۱۹ را برای تغییر رویکرد خصمانه آمریکا در قبال پیونگ یانگ تعیین کرد.
۲. اعلام هشدار مبنی بر گام برداشتن کره شمالی در “مسیری نوین” در صورت عدم تغییر رویکرد خصمانه آمریکا
۳. از سرگیری آزمایش‌های هسته‌ای
۴. برگزاری گردهمایی بی سابقه سران حزب حاکم کره شمالی در اواخر ماه جاری با هدف تصمیم گیری در مورد سیاست‌های آتی با توجه به تحولات اخیر در روابط کره شمالی و آمریکا
کره شمالی در سال جاری میلادی اقدام به انجام دست‌کم ۲۰ آزمایش موشکی متفاوت کرده و شماری از تسلیحات خود را توسعه داده و از آن‌ها رونمایی کرده است که مهم‌ترین آنها، زیردریایی غول پیکری است که قابلیت حمل کوشک بالستیک را دارد.
در مقابل ترامپ که با دشواری‌های متعددی از جمله؛
۱. ناتوانی و آشفتگی شخصی در برابر تهدیدات سنتی
۲. رقابت‌های انتخاباتی ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا
۳. رسوایی «اوکراین گیت»
مواجه است، مواضعی را اتخاذ کرده که ضعفش را در مقابل کره شمالی آشکارتر ساخته است. رئیس جمهور آمریکا با رد متناقض بودن آزمایش‎های موشکی کره شمالی با توافقنامه سنگاپور، لغو رزمایش مشترک با کره جنوبی در ۲ سال اخیر، افزایش شمار گشت زنی هواپیما‌های جاسوسی آمریکا بر فراز آسمان شبه جزیره کره، تاکید بر روابط نزدیک و دوستانه با کیم و تلاش‌های متعدد برای برگزاری مذاکرات، نشان داد که قادر به مانور و ابراز وجود در این بحران نیست.
اوج ماجرا را می‌توان در خروج هیئت پیونگ یانگ از محل مذاکرات ماه گذشته در استکهلم تنها ساعاتی پس از آغاز آن، تاکید نماینده کره شمالی در سازمان ملل مبنی بر خارج شدن گزینه خلع سلاح اتمی از میز مذاکرات با آمریکا و رد درخواست مذاکرات پایدار و اساسی واشنگتن از سوی پیونگ یانگ و همچنین پیام اخیر ترامپ به کره شمالی مشاهده کرد. رئیس جمهور آمریکا در محاصره مشکلات و مصائب پیش گفته داخلی، اعلام کرد رابطه بسیار خوبی با «کیم جونگ اون»، داشته و تصور نمی‌کند که کیم بخواهد در انتخابات ریاست جمهوری سال آتی کشورش مداخله کند. ترامپ همچنین گفته بود در صورت دست زدن کره شمالی به اقدام خصمانه، شگفت زده خواهد شد.
جمله نخست ترامپ به وضوح تاکیدی است بر نگرانی وی از انجام آزمایش‎های موشکی دیگر توسط کره شمالی در آستانه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا. باید گفت که پیام این جمله ترامپ به خوبی در کره شمالی دریافت شد.
 
اکنون پیونگ یانگ می‌داند که امکان دستیابی به توافق مطلوب تنها در ماه‌های پایانی دور نخست ریاست جمهوری ترامپ و در آستانه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا وجود دارد؛ بنابراین با آشکارتر شدن موضع ضعف آمریکا در برابر کره شمالی همزمان با آغاز شمارش معکوس ضرب الاجل پیونگ یانگ به واشنگتن، باید منتظر تشدید آزمایش‌های موشکی این کشور باشیم.
انتهای پیام/میزان
https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme