https://telegram.me/empireoflies

جنجال رسانه‌های غربی با خبر آزارجنسی دانش‌آموزان ایرانی

به گزارش «امپراتوری دروغ»، بیش از یک ماه پیش (روز ۱۹ اردیبهشت ماه) خبری در برخی از رسانه ها درخصوص دستگیری یک ناظم مدرسه به اتهام آزار و اذیت جنسی شش دانش آموز دبستانی منتشر گردید که منجر به راه افتادن موجی از اعتراضات و انتقادات جدی ازسوی برخی از دلسوزان و اهالی فرهنگ دربارۀ وضعیت نظارت بر عملکرد کارکنان آموزش و پرورش، به منظور جلوگیری از اتفاقاتی از این دست به راه افتاد.

این درحالی است که چندی قبل از انتشار خبر در رسانه ها، ناظم خاطی توسط مسئولین قضایی و انتظامی دستگیر شده بود و درحقیقت خبری که از همان ابتدا توسط برخی رسانه ها منتشر گردید، با محوریت دستگیری این فرد خاطی تنظیم شده بود و بنابر همین اخبار پروندۀ متهم هم اکنون در شعبۀ ۷۹ دادگاه کیفری درحال پیگیری است.

بنابر این گزارش، مردی ۳۳ساله، ناظم یک مدرسه ابتدایی پسرانه در شهرک دانشگاه تهران به اتهام آزار و اذیت جنسی یکی از دانش‌آموزان بازداشت شد و پدر و مادر دانش‌آموز یادشده در شکایت‌شان به دادگاه گفته‌اند که متوجه تغییر رفتار پسرشان شده‌اند: پسرمان دانش‌آموز مقطع ابتدایی است. چند روز بود که رفتار پسرمان تغییر کرده بود. به این تغییر رفتار او مشکوک شده و پس از صحبت با پسر خود متوجه شدیم که او ازسوی ناظم مدرسه مورد آزار و اذیت قرار گرفته است.

پس از مدتی روشن شد که موضوع به تنها یک دانش‌آموز ختم نمی‌شود. به دنبال بازداشت ناظم، پدر و مادرهای دیگری نیز به دادگاه شکایت کردند و برخی نیز به سراغ انجمن حمایت از حقوق کودکان و وزارت آموزش و پرورش رفتند و پرونده متهم اکنون در شبعه ۷۹ دادگاه کیفری است.

در همین رابطه حمیدرضا کفاش معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش‌ و پرورش است که به‌ عنوان اولین مسئول این وزارتخانه به سوالات خبرنگار روزنامۀ شهروند پاسخ می داد، ضمن تایید این خبر و اشاره به این که آموزش و پرورش هم از همان روز اول ابلاغیۀ فرد مجرم را لغو نموده و پیگیری‌های حقوقی را هم انجام داده است، گفت: آموزش و پرورش قصددارد خیلی سریع برای تغییر نیروهای انسانی این مدرسه اقدام نماید.

کفاش همچنین با اشاره به لزوم برخورد جدی با فرد مجرم، گفت: به هر حال ما ۱۲‌ میلیون و ۳۰۰ هزار دانش‌آموز در کشور داریم. شنیدن خبرهای مربوط به اتفاقات این‌چنینی، هر انسان آزاده‌ای را در هر جای دنیا ناراحت می‌کند و لازم هم نیست حتماً مسلمان باشد. چنین موضوعاتی واقعاً دردناک و اتفاق واقعاً شنیعی است. نکته بعدی این است که بشر است، دیگر. نمی‌خواهم بگویم که بشر جایزالخطاست ولی در زمان معصوم هم خطا وجود داشته است. ما الان قانون و شرایط احراز این موضوع را داریم که محکم است. الان هم اداره آموزش‌ و پرورش شهر تهران با این که یکی دو مورد اتفاق این‌چنینی افتاده، در این‌باره مدعی است. ما معتقدیم باید با هر کسی که در این حادثه نقش داشته، به‌شدت برخورد شود

با این حال نکتۀ جالب توجه در حاشیۀ این خبر، جریان سازی ادامه داری است که پس از انتشار این خبر در رسانه های کشورمان، توسط رسانه های معاند و خارجی صورت گرفت با کار رسانه ای و بزرگنمایی این اتفاقات سعی در طرح موضوع آموزش جنسی در مدارس ایران نمودند.

به عنوان نمونه رسانۀ معاند «دویچه وله» از قول «مونیکا نادی»، عضو کمیته حقوقی انجمن حمایت از حقوق کودک نوشت: «تا به حال تجاوز این مرد که پنج‌سال ناظم این مدرسه بوده، به ۶ کودک از طریق سازمان پزشکی قانونی تأیید شده و تعداد دیگری از دانش‌آموزان این مدرسه هم می‌گویند ناظم مدرسه‌شان آنها را آزار و اذیت کرده و حالا برای تأیید ادعایشان درحال رفت و آمد به پزشکی قانونی‌هستند. ما با بعضی از این بچه‌ها صحبت کرده‌ایم. آنها می‌گویند بعضی همکلاسی‌هایشان را در قسمتی از مدرسه دیده‌اند که ناظم مدرسه درحال تجاوز به آنهاست ولی چون این بچه‌ها نمی‌دانستند که او چه کار می‌کند، این‌طور تعبیر کرده‌اند که ناظم همکلاسی‌شان را تنبیه می‌کند.»

این خبرگزاری اضافه کرد: آزار و اذیت کودکان و سوءاستفاده جنسی از آنان نه موضوع تازه‌ای است، نه مختص ایران. آن‌چه تفاوت دارد، روش برخورد با این ناهنجاری ‌در جامعه است. در کشورهای پیشرفته تلاش می‌شود با طرح علنی این مسایل در سطح جامعه، حساسیت در این زمینه را بالا برند و هم‌زمان با بالا بردن آگاهی کودک تا حدی قدرت دفاعی را در کودک در مواجه با خطر افزایش دهند. در نشست خبری که شنبه ۱۷ خرداد در همین زمینه در تهران برگزار شد شیوا دولت آبادی، عضو هیات مدیره انجمن حمایت از کودکان با انتقاد از روشی که آموزش و پرورش در این موارد دارد گفت: «در چنین مواقعی وزارت آموزش و پرورش تمام تلاش خود را می‌کند که این مسائل لاپوشانی شود و خیلی در جامعه درز پیدا نکند در حالی که اگر این وقت را برای آموزش و پیشگیری والدین و دانش آموزان خرج کند شاید نتیجه بهتری حاصل شود».

این درحالی است که هر روز می توان نمونه های بسیار شدیدتری از سوءرفتارهای جنسی در مدارس و سیستم آموزشی کشورهای غربی را ردیابی نمود که شاید یکی از مهمترین این اخبار همان خبر مربوط به فاش شدن «۳ دهه آزارجنسی دانش‌آموزان» توسط کارکنان و معلمان مدرسۀ معتبر و پولی «هوراس مان» در نیویورک سیتی باشد.

مدرسه «هوراس مان» که یک مرکز آموزشی برتر پولی در برونکس است و می‌توان با پرداخت شهریه سالانه ۴۰هزار دلاری در آن تحصیل کرد، خرداد گذشته موضوع تحقیق مجله «نیویورک تایمز» بود که بر مبنای آن جمعی از دانش آموزان سابق هوراس مان فاش کرده بودند، هنگام تحصیل در سال‌های دهه ۷۰، ۸۰ و ۹۰ میلادی، در معرض تماس و رفتار غیراخلاقی آموزگاران خود قرار گرفته‌اند.

نشریه «نیویورک تایمز» در مقالۀ خود برخی از آموزگاران و کارکنان سابق این مدرسه معتبر امریکا را به سوء استفاده، آزار و اذیت جنسی و تجاوز به دانش‌آموزان متهم کرد. نیروی پلیس و ماموران آگاهی در این زمینه با بیش از بیست دانش‌آموز سابق این مدرسه مصاحبه کردند و دانش‌آموزان در گفت‌وگو با ماموران فاش کردند در این مدرسه هدف تعرض جنسی قرار گرفته‌اند.

بنابر این گزارش، رابرت جانسون، دادستان منطقه برونکس با انتشار بیانیه‌ای، اعلام کرد: دست کم ۱۲ تن از کارکنان سابق مدرسه هارس مان به دخالت در آزار و اذیت جنسی کودکان متهم هستند.

در این بیانیه آمده است، مصاحبه دفتر دادستانی منطقه برونکس و اداره پلیس نیویورک سیتی از “روندی نظام‌مند از سوء استفاده احتمالی، فراتر از آن چه در مقاله اصلی مجله نیویورک تایمز مطرح شده” حکایت دارد. جانسون تصریح کرد: “دامنه سوء استفاده‌های گزارش شده، برخوردهای نامناسب تا در معرض خطر قرار دادن کودکان، موارد واقعی از تماس جنسی، مقاربت جنسی و اعمال جنایت‌کارانه جنسی را در بر می‌گیرد.”

وی خاطر نشان کرد، بر اساس گزارش‌ها، بیشتر این سوء استفاده‌های جنسی در دهه۷۰ صورت گرفته است و برخی از مسئولان مدرسه از این آزار و اذیت‌ها باخبر بوده‌اند، اما پلیس را مطلع نکرده‌اند.

این درحالی است که دفتر دادستانی با اشاره به این که در ایالت نیویورک محدودیت‌هایی برای رسیدگی قضایی این موضوع وجود دارد، امکان تشکیل پرونده علیه متهمان را منتفی دانسته است. بر مبنای قوانین ایالتی نیویورک، قربانیان بیشتر پرونده‌های تجاوز و آزار و اذیت جنسی، تنها تا ۲۳ سالگی فرصت دارند علیه تعرض‌کنندگان شکایت کنند.

اوایل سال ۲۰۱۳ میلادی، رسانه‌های محلی گزارش دادند، مدرسه «هوراس مان» برای جلوگیری از بیشتر شدن اعضای یک گروه ۳۲نفره دانش‌آموزان که می‌گفتند هدف تعرض جنسی قرار گرفته‌اند، صدها هزار دلار پرداخت کرده است.

شایان ذکر است، مدرسه «هوراس مان» که در سال ۱۸۸۷ تاسیس شده و در منطقه «ریور دیل» برونکس نیویورک قرار دارد، با آموزش سخت کلاسیک، سطوح پیش از مدرسه تا دبیرستان را در بر می‌گیرد و یکی از معتبرترین مدارس امریکا به شمار می‌آید که درصد زیادی از دانش آموختگان آن وارد دانشگاه‌های معتبر هاروارد، پرینستون، ییل، و دیگر مراکز اتحادیه «ایوی» می‌شوند.

به هر تفسیر، با وجود آن که بازی های رسانه ای همچون نمونه ای که این روزها توسط رسانه های معاند علیه نظام آموزشی کشور به راه افتاده، اتفاق تازه ای نیست، در صورتی که با بی تفاوتی مسئولین و رسانه های داخلی همراه شود، می تواند به مسئله ای جدی تبدیل شود.

همچنین این مسئله نمی تواند موجب بی دقتی درنظارت برعملکرد کارکنان آموزش و پرورش یا عدم برخورد با خاطیان گردد و شایسته است، مسئولین با برخورد قاطع با مجرم یا مجرمین پرونده های این چنینی مانع تکرار چنین حوادث ناخوشایندی در نظام آموزشی کشورمان شوند.

انتهای پیام/بولتن نیوز

https://telegram.me/empireoflies

۲ دیدگاه

  1. باسلام
    پسرمن ازهمان مدرسه است طبق اخرین اخبار رسیده جناب اقای نجفی معاون محترم متجاوز تبرئه شدند کاش میدادند خود اولیا دارش میزدند بعداز دوسال همان اش همان کاسه این مدرسه نشد ان یکی مدرسه برای اهداف اقاناظم منتظرند خیلی خیلی تاسف برانگیزه

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme