https://telegram.me/empireoflies

آزادی‌های یواشکی، مرگ نخبگان و آغاز سقوط فعالیت‌های مدنی

به گزارش «امپراتوری دروغ»، لایک های صفحه آزادی های یواشکی در فیسبوک از ۵۰۰ هزار فراتر رفته و همچنان به انتشار تصاویری از زنانی که روسری از سر بر می دارند و به داشتن حجاب اعتراض می کنند ادامه می دهد؛ عکس هایی که ادعا شده برخی از آنها بدون اجازه صاحبانشان از صفحات فیسبوک برداشته و منتشر شده است.

صفحه آزادی های یواشکی مخالفان و موافقانی را به سخن وا داشته، بحث های گوناگونی را پیرامون خود رقم زده و پرسش های بسیاری را نیز ایجاد کرده است. اینکه مگر آزادی، یواشکی هم می شود؟

نسرین ستوده، وکیل و فعال حقوق زنان به این نکته اشاره می کند و می نویسد: «می‌دانید که وقتی کاری یواشکی است، دیگر آزادی نیست.» و ادامه می دهد: «فعالیت‌های مدنی با «یواشکی» میانه‌ای ندارد؛ اما وقتی در بطن جامعه وجود دارد بی آنکه انکارش کنیم، به اصلاح آن روش فکر می‌کنیم.» نکته مهمی که در اظهار نظر خانم ستوده وجود دارد، نگاه سنجیده تر وی به این ماجرا و نگاه وسیع تر وی به حوزه مدنی حقوق زنان است. نکته مهم در مورد زنان ایرانی و ماجرای تاسف بار آزدی های یواشکی، میزان ابتذال سطح خواسته های زنان ایرانی است.

فروکاهش خواسته های زنان ایرانی به برداشتن روسری و حجاب و پوشش پتکی است بر همه تلاش های مدنی و حقوقی صورت گرفته در حوزه حقوق زنان ایرانی. در واقع این حرکت بیش از آنکه چهره فعالیت های مدنی در حوزه زنان را مرمت کند و ارتقا بخشد، به عکس در جهت پایین آوردن پرچم رفتار سنجیده و مدنی گام بر می دارد و جایی را برای عقلا و نخبگان حوزه زنان باقی نمی گذارد. این اتفاق را می توان آغازی بر مرگ نخبگان اجتماعی و نابودی فعالیت های مدنی دانست.

در اینجا البته برجسته ترین مقاومت نیز باید از سوی زنان و فعالان حقوق زنان شکل بگیرد تا از خارج شدن قطار جریان های مدنی از ریل و حرکت رو به سقوط جلوگیری کنند.

انتهای پیام/رسانه ایران

 

https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme