https://telegram.me/empireoflies
قایق‌های تندرو در حوزه‌های گشت دریایی، حفاظت از مرز‌های آبی و دفاع از حملات و تهاجم‌های احتمالی کاربرد بسیاری دارد.

«آذرخش» تیری در قلب نیروی تروریستی دریایی آمریکا در خلیج فارس+تصاویر

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغقایق های تندرو نوعی از شناورهای کوچک و با سرعت بالا هستند که در حوزه های گشت دریایی، حفاظت از مرزهای آبی و دفاع از حملات و تهاجم های احتمالی متجاوزان مانند دزدان دریایی و کشورهای متخاصم به مرزهای آبی و دریاهای یک کشور کاربرد فراوان دارند.

کشورمان هم پیش از پیروزی انقلاب اسلامی با خرید ناو‌های و ناوچه‌ها می‌توان قدرتمندترین کشور منطقه در حوزه دریا بود، اما پس از پیروزی انقلاب اسلامی و تهاجم دشمن بعثی فرماندهان نظامی سپاه در حوزه دریا به این فکر افتادند که برای وظایف یادشده از نوعی شناور‌های تندرو با قابلیت نصب انواع سلاح مانند مینهای دریایی، پرتابگر‌های راکت های کوتاه برد و تیربار‌های ۷.۱۲ میلیمتری داشتند، بهره ببرند.

1

قایق تندروی سراج

در نخستین گزارش از این مجموعه به بررسی قایق تندروی سراج پرداختیم که یک قایق تندرو تهاجمی راکت انداز، رادار گریز و یا طراحی متناسب با مناطق آب و هوایی گرمسیری است که روز اول شهریورماه سال ۸۹ توسط سردار وحیدی وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح رونمایی شد.  این شناور توسط سازمان صنایع دریایی وزارت دفاع کشورمان و از جنس فایبرگلاس ساخته شده که مجهز به امکانات پیشرفته بومی مخابراتی و ناوبری الکترونیکی است.

1

قایق تندروی یامهدی(عج)

در دومین گزارش قایق تندروی یا مهدی(عج) را بررسی کردیم که یک قایق بدون سرنشین پرسرعت، مجهز به حسگر‌های مختلف و دارای سه مقر پرتاب راکت است. این شناور با بدنه کامپوزیتی دارای سطح مقطع راداری پایین بوده و می‌تواند به صورت کنترل از راه دور هدایت شود. طرح قایق «یامهدی عج» در واقع الهام گرفته از قایق  های سرنشین دار دونفره گشتی طراحی شده است که در اصطلاح از آن با عنوان کاتاماران نام برده می شوند که قایق های این رده توان حرکت سریع در دریاهای مواج را دارد.

1

قایق تندروی ذوالفقار

سومین گزارش از این مجموعه به بررسی قایق تندروی ذوالفقار پرداختیم که یک شناور گشت دریایی و تهاجمی بوده که براساس ایده حمله سریع به کشتی‌های دشمن طراحی و مجهز به موشک‌های ضد کشتی میانبرد و سامانه راداری تولید و تجهیز شده‌است. طول این قایق در حدود ۱۶ متر، پهنای بدنه حدود ۴ متر، ارتفاع ستون ۱ متر، بارگیری استاندارد ۱۴ تن بوده که با دارابودن دو موتور دیزلی سرعتی در حدود ۵۲ گره دریایی معادل ۹۷ کیلومتر بر ساعت تولید کرده که برای این قایق بُرد عملیاتی ۳۲۰ مایل دریایی معادل حدود ۵۷۶ کیلومتر تولید می‌کند.

چهارمین گزارش از این مجموعه به بررسی قایق تندروی آذرخش می پردازد که متن حاصل از بررسی آن را در ادامه مطالعه می کنید.

 

قایق تندروی آذرخش 

قایق تندروی آذرخش از انواع قایق‌های دوبدنه سبک موشک انداز که از طریق روش مهندسی معکوس بومی شده و در سازمان صنایع دریایی کشورمان تولید شده است. امکان تسلیح آن با رده‌های مختلفی از سلاح‌های سبک ضد کشتی وجود دارد. این قایق از سال  ۸۰ به سازمان رزم نیروی دریایی سپاه پاسداران الحاق شد.
 
«آذرخش» تیری در قلب ائتلاف تروریستی دریایی آمریکا در خلیج فارس + تصاویر

مشخصات فنی

طول این قایق ۲۳ متر بوده که پهنای بدنه آن به ۴ متر می‌رسد. ارتفاع ستون‌های آن  ۱ متر است. قابلیت بارگیری استاندارد آذرخش در حدود ۲۰ تن تخمین زده می‌شود. دو موتور دیزلی متصل به دو محور شفت این قایق توان تولید سرعتی در حدود ۵۰ گره دریایی و یا ۹۳ کیلومتر در ساعت را داراست که با این سرعت می‌تواند در ۳۰ درصد از ساحل خلیج فارس را با حداکثر سرعت خود در زمان کمتر از ۶ ساعت گشت‌زنی کند. این قایق همچنین مجهز به دو عدد گیربکس ۳۲۰۰ تریمکس متعلق به شرکت ZF است.

«آذرخش» تیری در قلب ائتلاف تروریستی دریایی آمریکا در خلیج فارس + تصاویر

آذرخش قابلیت حمل ۱۰ نفرخدمه را دارد که با این تعداد خدمه یک قایق تندروی با قدرت عملیاتی بالا و بُرد عملیاتی ۵۰۰ کیلومتر به شمار می‌رود. همچنین، رادار این قایق، از انواع رادار‌های سطحی ست که استفاده از این رادار در قایق‌های مشابه در دنیا مرسوم است.

«آذرخش» تیری در قلب ائتلاف تروریستی دریایی آمریکا در خلیج فارس + تصاویر

این قایق تندرو به سلاح هایی مانند یک تیربار ۱۲.۷ میلی‌متری در عقب، توپ ۲۳ میلی‌متری تک‌لول در جلو، راکت‌انداز ۱۰۷ میلی‌متری ۱۶ لوله بر بالای کابین تسلیح شده که توانایی درگیری موثر با شناور‌های دشمن را در دریا دارد و قادر است تا موشک‌های کوتاه بردی با حداقل برد ۳۰ کیلومتر به سوی اهداف تعیین شده شلیک کند.

«آذرخش» تیری در قلب ائتلاف تروریستی دریایی آمریکا در خلیج فارس + تصاویر

قایق تندروی آذرخش در رسانه های خارجی

پایگاه خبری تحلیلی GLOBAL SECURITY طی گزارشی به معرفی این قایق و بررسی توانمندی های این قایق پرداخته است.

انتهای پیام/باشگاه خبرنگاران

https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme